Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Dowiedz się, jak polska dyplomacja działała w czasie II wojny światowej
Walka o odbudowę niepodległej Polski, próby uzyskania jak najszerszego wsparcia ze strony sojuszników czy niesienie pomocy rzeszom polskich uchodźców – to tylko niektóre aspekty działań polskiej dyplomacji w latach 1939–1945, które ukazują dwie części filmu pt. „Ministerstwo Spraw Zagranicznych czasu wojny”.
Agresja Niemiec i ZSRR oraz okupacja terytorium RP postawiła przed polską służbą zagraniczną trudne do zrealizowania zadania. Polscy dyplomaci podejmowali działania polityczne zmierzające do ochrony interesów kraju na arenie międzynarodowej. Starali się także utrzymywać jak najlepsze relacje dwustronne z państwami neutralnymi oraz z krajami należącymi do koalicji antyhitlerowskiej. Podejmowali wysiłki w celu utrzymania możliwie jak największej liczby placówek dyplomatycznych i konsularnych.
Głównym zadaniem polskiej służby zagranicznej pozostawało jednak w owym czasie niesienie pomocy polskim uchodźcom, w tym również uchodźcom żydowskim, przebywającym nie tylko w Europie, ale również w tak odległych miejscach jak Australia, Japonia czy kraje Ameryki Łacińskiej. Polska dyplomacja podejmowała też wysiłki mające na celu zapewnienie pomocy dla okupowanego kraju i prowadziła działalność informacyjną, zwracając uwagę światowej opinii publicznej na sytuację okupowanej Polski.
Dwuczęściowy film „Ministerstwo Spraw Zagranicznych czasu wojny” zrealizowany w związku z 75. rocznicą wybuchu II wojny światowej przez Biuro Archiwum i Zarządzania Informacją MSZ ukazuje najważniejsze aspekty działań resortu spraw zagranicznych w latach 1939–1945.
Pierwsza część filmu została poświęcona pracownikom resortu i siedzibom MSZ oraz polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych. Przedstawiono w niej postaci kolejnych szefów MSZ oraz najwyższych rangą członków korpusu polskiej służby dyplomatycznej. Zilustrowano także, w jaki sposób zmiany w sieci placówek zagranicznych odzwierciedlały sytuację polityczną w różnych fazach trwania konfliktu zbrojnego.
Druga część filmu przedstawia funkcje i działania polskiej służby dyplomatycznej i konsularnej w latach wojny, ukazując specyfikę zadań MSZ w okresie 1939–1945. Podkreśla rolę polskich dyplomatów w zapewnieniu pomocy uchodźcom, przypomina także wsparcie polskich placówek dla procesu formowania polskich sił zbrojnych we Francji i Wielkiej Brytanii oraz bezprecedensową skalę opieki nad ludnością polską na terenie ZSRR i w innych krajach świata.
Opracowanie: Historyk MSZ oraz Wydział Wiedzy Historycznej BAZI
Linki do filmów na kanale Poland MFA na YouTube:
https://www.youtube.com/watch?v=EeHO9Z9-7VI&list=UURn8jo_kJJKPjF_R-Sm1ytQ
https://www.youtube.com/watch?v=DLhmxiRqaeg&list=UURn8jo_kJJKPjF_R-Sm1ytQ
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kda/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.08.2014, 11:29 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |