Newsletter

Nowe spojrzenie na historię Malborka. 14 września rusza międzynarodowa wystawa „Mądrość zbudowała sobie dom…” Państwo krzyżackie w Prusach

06.09.2019, 18:27aktualizacja: 06.09.2019, 18:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Muzeum Zamkowe w Malborku (1)
Muzeum Zamkowe w Malborku (1)
Zamek w Malborku – przez wieki rezydencja wielkich mistrzów, królów polskich i cesarzy niemieckich. Obecnie jeden z najchętniej odwiedzanych zabytków europejskich, a wkrótce nowoczesna przestrzeń wystawiennicza. Jak zwykły zamek komturski zyskał taką rangę i znaczenie? Na to pytanie odpowiedzi udzieli cykl trzech wystaw oraz specjalnych wydarzeń edukacyjnych, które szykuje Muzeum Zamkowe w Malborku.

Pierwsza z wystaw „Mądrość zbudowała sobie dom…” Państwo krzyżackie w Prusach rusza 14 września w Muzeum Zamkowym w Malborku. Międzynarodowy projekt zrealizowany przy współpracy m.in. z Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie, Muzeami Narodowymi w Gdańsku, Krakowie i Poznaniu, Staatliche Kunstsammlungen Dresden, Schatzkammer des Deutschen Ordens w Wiedniu zaprezentuje ponad 300 eksponatów z Austrii, Francji, Holandii, Niemiec, Watykanu oraz polskich instytucji, bibliotek, muzeów, kościołów. Wystawa ma pokazać złożoność życia w państwie krzyżackim we wszystkich aspektach jego funkcjonowania, nie tylko podboje militarne, które najczęściej są omawiane przy tej tematyce, ale organizację państwa i, co najciekawsze, codzienne funkcjonowanie mieszkańców.

„Wystawa +Mądrość zbudowała sobie dom ….+ Państwo krzyżackie w Prusach jest częścią tryptyku, na który mają złożyć się jeszcze projekty noszące robocze tytuły: +Polski Malborg (zamek jako twierdza Rzeczypospolitej)+ oraz +Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego+. To trzy odrębne tematy, które stworzą jedną opowieść o malborskim zamku. Nie będzie to narracja szczegółowa, dotycząca jedynie zamku. Takich było już kilka. Zamek jest fenomenem zawierającym w sobie wiele wartości kulturowych i treści historycznych, miejscem zakorzenionym głęboko w tradycji narodowej dwóch narodów, wpisanym w dzieje Europy i świata. Aby w pełni pojąć jego znaczenie, potrzebujemy zatem innej, dużo szerszej narracji – opowieści kontekstowej, wpisującej dzieje zamku w to wszystko, co działo się wokół, a co często ma swoje współczesne konsekwencje w kulturze masowej” - komentuje dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku i kurator wystawy.

Na liście eksponatów znalazły się wyjątkowe dzieła sztuki i artefakty pochodzące z badań archeologicznych, z których wiele po raz pierwszy będzie dostępna dla polskich zwiedzających. Wystawa zaprezentuje dokumenty, potężny zbiór ksiąg liturgicznych, rzeźby i militaria. Przykładowo z Holandii przyjedzie „Mała kronika wielkich mistrzów”, z archiwów francuskich i polskich - dokumenty związane z zakonem, a z Drezna paradna zbroja wielkiego mistrza. Po raz drugi w historii (pierwszy raz w 2007 r. z okazji wystawy „Imagines Potestatis”) do Polski przyjadą zabytki ze skarbca zakonu krzyżackiego w Wiedniu oraz znajdującego się tam Centralnego Archiwum Zakonnego. Na podkreślenie zasługuje późnośredniowieczny różaniec z postacią św. Jerzego, jednego z patronów Krzyżaków. Biblioteka Gdańska PAN użyczy na wystawę wyjątkowy zestaw krzyżackich ksiąg liturgicznych, a Archiwum Główne Akt Dawnych dokumenty związane z wojnami polsko-krzyżackimi.

Wystawa ukazuje złożoność historii oraz dziedzictwa państwa krzyżackiego, eksplorując przedstawienia czasów przedkrzyżackich i osadnictwa oraz kultury południowo-wschodniej strefy nadbałtyckiej; podejmuje także temat zakonu jako korporacji i władcy terytorialnego oraz organizacji państwa. Wyjątkowe miejsce w ekspozycji zajmuje sztuka państwa krzyżackiego artefakty, które ukazują funkcjonowanie malborskiego zamku, a także nieco szerzej budowę i architekturę zamków krzyżackich, ich funkcjonowanie i wewnętrzną organizację, a także kwestie liturgiczne i finansowe.

Przygotowania do wystawy trwają. Ekspozycja realizowana jest z międzynarodowych rozmachem, uwzględniającym najnowsze rozwiązania i trendy wystawiennicze, dzięki którym prezentowane eksponaty ukażą Malbork i jego historię w zupełnie nowatorski sposób, a sama przestrzeń Zamku nabierze zupełnie nowego wymiaru. Wystawa ulokowana została na Zamku Wysokim - w dormitoriach i kościele zamkowym.

Wernisaż odbędzie się 14 września, a potem ekspozycję będzie można oglądać do 17 listopada.

Wystawie towarzyszy seria specjalnie stworzonych na tę okazję filmów promocyjnych, które w niecodzienny sposób obrazują to międzynarodowe wydarzenie w świecie sztuki. Aby zobaczyć video kliknij TUTAJ.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 06.09.2019, 18:27
Źródło informacji Muzeum Zamkowe w Malborku
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ