Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Zanim Delta, która długo opierała się apelom obrońców praw zwierząt, wprowadziła zakaz, decyzję taką podjęły już linie Air France, KLM, Iberia, IAG Cargo, Singapore Airlines i australijskie Qantas - poinformował w rozmowie z "NYT" Paul Ferris szef nowojorskiej organizacji SumOfUs.org, która pilotuje petycje podpisywane przez Amerykanów.
"Linie lotnicze czy wielkie agencje turystyczne zachowałyby się niemądrze, gdyby zignorowały reakcję opinii publicznej na zabicie lwa Cecyla i jej rosnący niepokój o losy zagrożonych gatunków" - powiedział Ferris.
Zakaz taki, jeszcze przed zabiciem Cecyla, wprowadziły w kwietniu południowoafrykańskie linie South African Airways, a po nich Emirates ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Lufthansa i British Airways. Zakazują one przewozu na pokładach samolotów trofeów myśliwskich, a szczególnie słoni, lwów, nosorożców i innych zagrożonych gatunków.
Cecyl został zabity przez amerykańskiego dentystę Waltera Palmera. Sprawę tę bada Amerykańska Służba Połowu i Dzikiej Przyrody (FWS), zaś władze Zimbabwe domagają się ekstradycji Palmera.
Około 15 tys. amerykańskich myśliwych podróżuje co roku do Afryki na tradycyjne safari - pisze "NYT" powołując się na dane Conservation Force, organizacji pozarządowej propagującej "odpowiedzialne polowanie".
Podejrzewa się, że lew Cecyl, ulubienie Zimbabwe, został wywabiony z terytorium Parku Narodowego Hwange, a następnie raniony przez Palmera z kuszy i dobity strzałem z broni palnej po ok. 40 godzinach. Zwierzęciu odcięto łeb, a następnie obdarto je ze skóry. (PAP)
fit/
arch.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 04.08.2015, 09:07 |
Źródło informacji | Media |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |