Newsletter

Od czwartku w Zamku Królewskim wystawa „Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku”

30.05.2019, 18:50aktualizacja: 30.05.2019, 18:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Pierścionki, bransolety i naszyjniki, a także monstrancje, kielichy i relikwiarze – m.in. takie precjoza można od czwartku oglądać w Zamku Królewskim w Warszawie. Wystawa "Rządzić i olśniewać (…)" prezentuje niemal pięćset kosztowności.

„To wystawa, jakiej jeszcze nie było w historii polskiego muzealnictwa – powiedział prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego, otwierając ekspozycję. - Zgromadziliśmy wszystko, co zostało po świetności polskiej monarchii z XVI i ZVII stulecia” - podkreślił.

Jak zaznaczył prof. Fałkowski, zwiedzanie zaczyna się od miejsca pustego, co ma przypominać wielkiego nieobecnego wystawy - Skarbiec Koronny gromadzony od czasów króla Władysława Łokietka po dynastię Wazów, który został zrabowany w czasie rozbiorów.

„Dalej będzie już tylko pokaz siły, pokaz piękna, pokaz niezwykłego kunsztu. Na zwiedzających czekają gabloty, które pokazują wielkość polskiej sztuki jubilerskiej z tego okresu. Dwory monarsze Europy mogłyby nam tego pozazdrościć. Ta wystawa mogłaby się równie dobrze nazywać +Podziwiać i pożądać+” – ocenił dyrektor.

Zabytkowe obiekty zostały wypożyczone od ponad 80 instytucji - muzeów, świątyń i klasztorów w całej Polsce oraz na Litwie, a także z paryskiego Luwru, prywatnej kolekcji w Londynie, muzeów we Florencji, Bernie, Monachium, Uppsali i Nowym Jorku.

Na wystawie prezentowane są m.in. najstarsze sukienki cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej – rubinowa i diamentowa. Rubinowa była już pokazywana w Warszawie, ale diamentowa mury jasnogórskiego skarbca opuściła po raz pierwszy. Na każdej z nich znajduje się po kilkaset klejnotów. Podziwiać można będzie również ponadmetrowej wysokości złotą monstrancję z 1672 r., wykonaną z użyciem kilku tysięcy diamentów przez warszawskiego jubilera jako upamiętnienie ocalenia Jasnej Góry przed Szwedami podczas potopu. Warto zobaczyć także słynny wieniec królowej Bony.

Na ekspozycji pojawią się też nietypowe kosztowności – zdobione kamieniami jubilerskimi i emalią złote amulety, miniaturowe trumienki, uchwyt do bukiecika kwiatów czy urządzenie do higieny uszu i zębów.

„Idea wystawy narodziła się z przyjaźni ludzi, którzy są zafascynowani dawną biżuterią. Ekspozycja oprócz tego, że jest piękna, ma też charakter badawczy – podkreśliła Danuta Szewczyk-Prokurat, kurator wystawy. - Staramy się odtworzyć obraz polskiego jubilerstwa w czasach nowożytnych i pokazać, że było na bardzo wysokim poziomie. Wydawało się, że wszystko przepadło w czasach zaborów, pierwszej czy drugiej wojny światowej, a tymczasem udało nam się zgromadzić liczbę klejnotów, która mogłaby się równać skarbcom magnackim” – powiedziała.

Wystawa „Rządzić i olśniewać” wpisuje się w obchody Roku Wazowskiego ustanowionego w związku z 400. rocznicą ukończenia przebudowy Zamku Królewskiego zleconej przez króla Zygmunta III. Ekspozycję można oglądać do 4 sierpnia.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 30.05.2019, 18:50
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ