Newsletter

OECD: Rosjanie i Grecy uznani za najmniej wydajnych pracowników

11.08.2015, 09:10aktualizacja: 11.08.2015, 09:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Obywatele Grecji i Rosji spędzają w pracy więcej czasu niż pracownicy w innych państwach europejskich, ale ich praca jest mniej wydajna - wynika z badań Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Pod względem liczby godzin spędzanych w pracy Rosjanie ustępują jedynie Grekom: jeśli w Rosji pracownicy spędzają w pracy w ciągu roku 1982 godziny, w Grecji ten wskaźnik - rekordowy w Europie - wynosi 2034 godziny - jak wynika z najnowszych danych OECD.

Okazuje się jednak, że liczba godzin spędzonych w pracy nie przekłada się na pomyślność gospodarczą kraju, gdyż o tym decyduje wydajność.

Wydajność obliczana wartością PKB na godzinę pracy wynosi w Rosji mniej niż w jakimkolwiek innym kraju w Europie - 25,9. Grecja ma wskaźnik ten niewiele wyższy - 36,2, czyli znacznie poniżej średniej - 50 - w Unii Europejskiej - wynika z danych OECD.

Eksperci zaznaczają, że niska wydajność może okazać się równie szkodliwa dla gospodarki, jak wysokie zadłużenie. Wraz z załamaniem się w Rosji inwestycji i negatywnymi zjawiskami demograficznymi jest jednym z trzech strukturalnych ograniczeń, które sprawiają, że kurcząca się gospodarka kuleje - uważa największy rosyjski bank komercyjny Alfa Bank.

Ośrodek analiz makroekonomicznych tego banku obniżył prognozy rozwoju gospodarczego Rosji na rok 2016 z 1,5 proc. do 0,3 proc. Eksperci sądzą, że w perspektywie długoterminowej roczny wzrost będzie się wahał w przedziale 0,5-1 proc.

Te niskie wskaźniki są związane ze strukturalnymi problemami w gospodarce, m.in. z brakiem inwestycji, których udział w PKB już w roku 2013 wynosił zaledwie 23 proc., a obecnie jeszcze się obniża z powodu sankcji. Chodzi o sankcje nałożone na Rosję za jej rolę w konflikcie na wschodniej Ukrainie.(PAP)

mmp/ mc/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.08.2015, 09:10
Źródło informacji Media
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ