Newsletter

Otwierając się na demokrację, Birma oferuje unijnym przedsiębiorstwom nowe możliwości

15.11.2013, 16:56aktualizacja: 15.11.2013, 16:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Po dziesiątkach lat izolacji pod rządami autorytatywnymi, Birma zaczęła niedawno otwierać swe podwoje na demokrację, zagraniczne inwestycje i liberalny model gospodarki. Aby pomóc firmom z Europy i samej Birmy wykorzystać nowe możliwości, które pojawią się wraz z powrotem tego kraju na globalny rynek, zaplanowano wizytę w Birmie wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej - Antonio Tajaniego, pełniącego także funkcję komisarza ds. przemysłu i przedsiębiorczości, w dniach 13 - 15 listopada bieżącego roku. Do delegacji zaproszono ponad 100 przedstawicieli spółek i stowarzyszeń z 16 krajów członkowskich, których obroty sięgają łącznie 420 mld EUR. Za cel wizyty postawiono pomoc, zarówno firmom z Birmy, jak i Europy, w nawiązaniu współpracy i rozszerzeniu działalności na nowe rynki. Podczas wizyty zaplanowano podpisanie trzech listów intencyjnych mających wzmocnić współpracę w zakresie polityki dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), a także zrównoważonej turystyki i surowców.

Wizycie patronować miała unijno-birmańska grupa robocza (EU-Myanmar Task Force), na której czele stoi Catherine Ashton - Wysoki Przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Członkami grupy są także m.in. Andris Piebalgs - komisarz UE ds. rozwoju oraz Dacian Cioloş - komisarz UE ds. rolnictwa i rozwoju wsi. W składzie grupy przewidziano ponadto delegację Parlamentu Europejskiego w celu spotkaniaz birmańskimi posłami na spotkaniu międzyparlamentarnym.

Misja grupy roboczej w Birmie ma trzy główne cele:

- wspieranie procesu przemiany gospodarczo-demokratycznej Birmy i opiekę nad tym procesem;

- wzmacnianie współpracy rozwojowej pomiędzy UE i Birmą;

- propagowanie rozwoju i możliwości biznesowych po obu stronach.

Wizyta wpisuje się w działanie "Missions for Growth" (Misje dla Wzrostu), realizowane z inicjatywy wiceprzewodniczącego Tajani. Mają one wspierać europejskie przedsiębiorstwa, a w szczególności małe i średnie firmy, w poprawie zysków z szybko rozwijających się rynków zagranicznych.

Sektor prywatny UE może wesprzeć rozwój Birmy

Dziesiątki lat złego zarządzania i izolacji Birmy doprowadziły do głębokiego ubóstwa strukturalnego. Poziom bezrobocia jest bardzo wysoki, a PKB na mieszkańca jest najniższy ze wszystkich krajów Azji Południowo-Wschodniej. Przeszło 50 lat rządów dyktatorskich osłabiło aparat państwowy, niszcząc pokładaną w nim przez obywateli wiarę. UE dostrzegła kluczową rolę, jaką sektor prywatny może odegrać w rozwoju tego kraju, dlatego też istotnym elementem misji będzie stworzenie koniunktury handlowo-inwestycyjnej dla firm z Birmy i Europy.

W tym celu 14 listopada wiceprzewodniczący Antonio Tajani miał współprzewodniczyć Forum Biznesowemu z udziałem wysokich rangą urzędników i przedstawicieli branży biznesowej Birmy i UE. Cele rozmów to pięć obszarów gospodarczych: turystyka, agrobiznes, wyroby przemysłowe, energia i infrastruktura oraz usługi otoczenia biznesu (m.in. finansowe i ubezpieczeniowe). Po południu tego samego dnia zaplanowano spotkanie umożliwiające nawiązanie współpracy pomiędzy firmami unijnymi zainteresowanymi nawiązaniem kontaktów biznesowych z przedsiębiorcami birmańskimi działającymi w wymienionych pięciu sektorach. Równolegle do porannego spotkania planowano także Forum Gospodarcze z udziałem komisarza Piebalgsa poświęcone wkładowi UE w zrównoważony rozwój Birmy sprzyjający włączeniu społecznemu oraz tematyce dalszego wsparcia finansowego kraju w perspektywie najbliższych lat.

W dniu 15 listopada zaplanowano udział Tajaniego w posiedzeniu gospodarczym grupy roboczej, poświęconym programowi rozwoju gospodarczego Birmy i przyszłym działaniom mającym przyciągnąć inwestycje prywatne. Uczestnicy posiedzenia rozmawiać mieli także o działaniach realizowanych w ścisłej współpracy przez UE i Birmę w celu przyśpieszenia zrównoważonego rozwoju i współpracy gospodarczej.

Tego samego dnia Tajani spotkać miał się z kilkoma wysokiej rangi urzędnikami birmańskimi, aby podpisać trzy listy intencyjne:

1) z Ministrem ds. przemysłu - U Maung Myintem – Tajani podpisze list intencyjny dotyczący MŚP

Podpisując list intencyjny dot. polityki w zakresie MŚP, Birma i UE zobowiążą się współpracować w kierunku poprawy środowiska otoczenia biznesu dla MŚP poprzez ograniczenie obowiązków administracyjnych i działania na rzecz umiędzynarodowienia spółek po obu stronach. Specjalna uwaga poświęcona zostanie wymianie najlepszych praktyk w zakresie tworzenia prawodawstwa przyjaznego dla MŚP współpracy pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym w zakresie badań i innowacji, a także budowaniu stabilnych stowarzyszeń biznesowych.

2) z Ministrem ds. turystyki - U Htay Aungiem - Tajani podpisze list intencyjny dotyczący zrównoważonej turystyki

Dla obydwu krajów strategiczne znaczenie ma rozwój nowych inicjatyw turystycznych bazujących na zasadach zrównoważonego rozwoju, odpowiedzialności i konkurencyjności. Branża turystyczna rozwijana w sposób zrównoważony mogłaby pomóc zachować tradycje i dziedzictwo kulturowe Birmy, jednocześnie chroniąc jej środowisko naturalne. Birma i UE będą dążyć do nawiązania w dziedzinie turystyki dialogu i wymiany dobrej praktyki, zwłaszcza w zakresie dziedzictwa naturalnego i kulturowego.

3.z Ministrem ds. wydobycia - Myintem Aungiem - Tajani podpisze list intencyjny dotyczący surowców

Zarówno w UE, jak i w Birmie surowce - takie jak minerały i materiały związane z leśnictwem - są niezbędne w produkcji przemysłowej, która jest motorem napędowym wzrostu i zapewnia miejsca pracy. Podpisując list intencyjny, Birma i UE nawiążą dialog w dwóch głównych dziedzinach: wydobycia i branży związanej z leśnictwem. Strony ufają, że dialog będzie promować wzajemne zrozumienie, poprawi jakość współpracy obydwu stron oraz wymianę informacji w zakresie polityk dotyczących surowców.

Nawiązanie długofalowego dialogu gospodarczego

Aby jeszcze bardziej wzmocnić i propagować współpracę gospodarczą pomiędzy UE i Birmą, podczas misji wiceprzewodniczącego Tajaniego zaplanowano zainicjowanie utworzenia unijno-birmańskiego komitetu doradczego (EU-Myanmar Business Advisory Council). W skład Komitetu wejdą określone grupy europejskich stowarzyszeń biznesowych i przedsiębiorców (dużych i małych), dysponujących rozległą i zróżnicowaną wiedzą specjalistyczną. Zajmowałby się on utrzymywaniem dialogu z różnego rodzaju firmami z Birmy i UE oraz pełnił funkcję doradczą dla rządu birmańskiego w zakresie rozwoju środowiska sprzyjającego prowadzeniu działalności gospodarczej. Komitet poszukiwałby także nowych możliwości handlowych dla firm z Birmy i UE oraz opracowywał sposoby na pogłębienie współpracy i promowanie przedsiębiorczości.

UE działa także na rzecz utworzenia Europejskiej Izby Handlowej w Birmie, która pomagałaby przyśpieszyć nawiązywanie kontaktów z firmami birmańskimi i zapewnić poparcie władz.

Informacje o Birmie (stan na rok 2012)

Ludność: 61,2 mln

PKB (ceny bieżące): 34 mld euro

PKB na mieszkańca (ceny bieżące): 923 euro

Eksport UE do Birmy: 132 mln euro

Import UE z Birmy: 164 mln euro

Wskaźnik inflacji: 6 %

Birma jest największym krajem kontynentalnej części Azji Południowo-Wschodniej. Jej strategiczne położenie - na zbiegu Azji Południowo-Wschodniej, Chin i subkontynentu indyjskiego - czyni z niej wrota na rynek 2 mld potencjalnych klientów. Mimo to Birma jest najbiedniejszym krajem Azji Południowo-Wschodniej, choć przewidywany wzrost gospodarczy kraju w tym roku wynosi 6,8% (wzrost w stosunku do 5,5% w roku poprzednim). Ożywienie spowodowane jest optymistyczną reakcją gospodarki na działania na rzecz jej liberalizacji prowadzone przez Rząd od roku 2011. Poprawa perspektyw gospodarczych nastąpiła na skutek inwestycji zagranicznych. Rok 2013 ma przynieść m.in. uruchomienie dwóch dużych złóż gazu, podwajając jego wydobycie i powodując wzrost eksportu do Chin i Tajlandii (gas stanowi 38% eksportu).

Dotychczasowy handel pomiędzy UE i Birmą

Dwustronna wymiana handlowa pomiędzy Birmą i UE była jak dotąd bardzo ograniczona. Począwszy od roku 1990 UE wprowadziła szereg sankcji dla Birmy, włączając zakaz importu, eksportu i inwestowania w główne gałęzie gospodarki, takie jak m.in. przemysł drzewny, czy kamienie i metale szlachetne. W roku 1997 UE wyłączyła Birmę ze swojego Ogólnego Systemu Preferencji Taryfowych (GSP), umożliwiającego eksporterom krajowym płacenie niższego cła przy eksporcie do UE. Eksport UE w 2012 r. wzrósł jednak o 60% w porównaniu do roku 2011, odzwierciedlając odzyskanie przez UE zaufania do transakcji z tym krajem, a także rosnące potrzeby Birmy odnośnie zasobów produkcyjnych dla jej przemysłu.

W uznaniu prowadzonych reform demokratycznych i osiągnięć Birmy w zakresie walki z pracami przymusowymi, Komisja Europejska uchyliła w kwietniu br. sankcje unijne - za wyjątkiem embargo na handel bronią. Komisja ponadto podwoiła wsparcie finansowe przeznaczone na rozwój kraju do wysokości 75 mln rocznie. W lipcu br., UE ponownie objęła także Birmę GSP, który umożliwia bezcłowy i bezkwotowy napływ produktów tego kraju na jednolity rynek europejski (ESM). Unijno-birmańska grupa robocza ma również wykorzystać kontakty polityczne i handlowe na wysokim szczeblu w celu zwiększenia zaangażowania UE w proces przemian i pomoc w rozwoju socjoekonomicznym Birmy. Stosunki handlowe i inwestycyjne pomiędzy UE i Birmą ulegną znacznemu poszerzeniu.

Więcej informacji odnośnie unijno-birmańskiej grupie roboczej (http://www.myanmar-eutaskforce.com/)

Więcej informacji odnośnie birmańskiej "Misji dla Wzrostu" (http://ec.europa.eu/enterprise/initiatives/mission-growth/missions-for-growth/antonio-tajani/asia/vietnam-myanmar-thailand/index_en.htm)

Więcej informacji odnośnie "Misji dla Wzrostu" (http://ec.europa.eu/enterprise/initiatives/mission-growth/missions-for-growth/index_en.htm)

http://ec.europa.eu/trade/policy/countries-and-regions/countries/myanmar

Źródło informacji: Unia Europejska – Dyrekcja Generalna ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu (DG ENTR)

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.11.2013, 16:56
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ