Newsletter

Pleszew: Odkryli średniowieczne domostwo

26.11.2020, 08:13aktualizacja: 26.11.2020, 08:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Obecna ulica, gdzie odkryto domostwo, została wytyczona kilkadziesiąt lat po odbudowie miasta wymuszonej pożarem. Fot. UMiG Pleszew
Obecna ulica, gdzie odkryto domostwo, została wytyczona kilkadziesiąt lat po odbudowie miasta wymuszonej pożarem. Fot. UMiG Pleszew
Drewniane pozostałości zabudowań, kamienne fundamenty, studnia oraz opłotowanie odkryte zostały podczas robót ziemnych w Pleszewie. Na miejscu już prowadzone są ekspertyzy archeologiczne.

Znalezisko na ulicy Sienkiewicza (dawniej Wrocławskiej) jest bardzo cenne. Prawdopodobnie mamy do czynienia z średniowiecznym domostwem, na co wskazują: kamienne fundamenty, pozostałości drewnianych ścian zabudowań i opłotowania oraz fragmenty studni.

W okolicach Pleszewa osadnictwo sięga czasów około 300 roku p.n.e, a tereny należą do tzw. obszaru prakolebki Słowian. Miejscowość miastem była już na pewno w XIII wieku, a niewykluczone, że wcześniej. Skutkiem lokacji na prawie niemieckim był turbinowy układ rynku z charakterystycznym dla tego systemu rynkiem z dwoma ulicami odchodzącymi w każdym jego rogu. Ten układ istnieje do dziś. Jednak w XIX wieku, w wyniku odbudowy po pożarze, obszar rynku został powiększony. - Stąd, choć układ ulic został zachowany, biegną one w innych miejscach niż pierwotnie - tłumaczy dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie Adam Staszak.

Dokładniejsze daty pochodzenia znalezionych obiektów zostaną określone po badaniach dendrochronologicznych zleconych przez nadzór archeologiczny. Z powodu oględzin stanowiska, roboty związane z wymianą kanalizacji zostaną na kilka dni wstrzymane.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 26.11.2020, 08:13
Źródło informacji Pleszew
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ