Newsletter

Pleszew: Wpisali ścieżki rowerowe w ciasne centrum

20.11.2020, 13:20aktualizacja: 20.11.2020, 13:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ścieżki w ścisłym centrum Pleszewa już w najbliższych dniach zostaną oddane do użytku; Fot. UMiG w Pleszew
Ścieżki w ścisłym centrum Pleszewa już w najbliższych dniach zostaną oddane do użytku; Fot. UMiG w Pleszew
Pleszew to jedno z najstarszych wielkopolskich miast i charakteryzuje się bardzo ciasną zabudową oraz wąskimi ulicami w centrum. Pomimo tego, udało się tam wpisać w infrastrukturę drogową ścieżki rowerowe.

Projektowanie ścieżek rowerowych przy nowo powstających arteriach lub szerokich wielkomiejskich ulicach jest również znaczącym wyzwaniem. Jednak skala trudności wzrasta jeszcze bardziej w takich przypadkach jak w Pleszewie i innych tego typu miejscowościach. Z jednej strony mamy tu  wąskie ulice, z drugiej bardzo wysokie natężenie ruchu.

Wydzielenie ścieżek w Pleszewie rozpoczęło się od opracowania koncepcji, co sfinansowano ze środków unijnych w ramach projektu „Smart Pleszew” (konkurs „HUMAN SMART CITIES. Inteligentne miasta tworzone przez mieszkańców”).

Później przyszedł czas na projekt i wykonanie, które dobiega aktualnie końca. - Musimy zawsze znaleźć „złoty środek”,  chodzi o komfort rowerzystów, zmotoryzowanych i pieszych. Poza tym, należy zapewnić realną ochronę rowerzyście. Cyklista bowiem, jakoby „z automatu”,  czuje bezpiecznym na ścieżce.  Jednak nie zawsze takim de facto jest, jeśli ścieżka jest źle zaprojektowana. Kolejnym wyzwaniem są sieci infrastruktury podziemnej, które nie mogą biec pod ścieżką  - tłumaczy autor koncepcji oraz dokumentacji technicznej Lech Marciniak.

Rowerzyści z nowych ścieżek w Pleszewie będą mogli korzystać już w najbliższych dniach. Warto dodać, że wszelkie prace wymagały uzgodnień z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.11.2020, 13:20
Źródło informacji Pleszew
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP content” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ