Newsletter

Polska Agencja Prasowa - zaproszenie na debatę oraz wręczenie nagrody "Pióro Wolności"

26.05.2014, 19:16aktualizacja: 26.05.2014, 19:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

29 maja Polska Agencja Prasowa z okazji 25-lecia wolności zaprasza na cykl spotkań:

- godz. 11.00 - debata na temat ćwierćwiecza polskich przemian,

- godz. 13.00 - uroczystość wręczenia nagrody "Pióro Wolności" dla reporterów i fotoreporterów, dzięki którym słowo "Poland" wybrzmiało za żelazną kurtyną,

- godz. 18.00 - wernisaż wystawy "25 lat polskich przemian. Fotokronika PAP".

Debata "25 lat polskich przemian" - zorganizowana przez PAP

Wśród panelistów: Jerzy Buzek, Henryka Bochniarz, Aleksander Smolar, Ryszard Bugaj, Zbigniew Jagiełło, Maciej Grabowski.

Rozmowę moderować będzie szefowa Działu Gospodarki, Małgorzata Dragan.

Debata ma być próbą zbilansowania tego, co przez ostatnie 25 lat osiągnęliśmy, i wskazania, jakie czekają nas wyzwania. Punktem wyjścia będzie sytuacja gospodarcza i społeczna w 1989 roku. Czego podjęli się pierwsi reformatorzy? Czy była alternatywa? W drugiej części pokusimy się wspólnie o próbę oceny tego, co udało się osiągnąć, a czego nie, by wreszcie wskazać to, co przed nami - największe wyzwania czekające Polskę w kolejnym ćwierćwieczu.

29 maja 2014 r., godz. 11.00, Centrum Prasowe PAP, przy ul. Brackiej 6/8 w Warszawie

Nagroda PAP z okazji 25-lecia wolności

"Pióro Wolności" dla dziennikarzy i fotoreportera relacjonujących przebieg polskiej transformacji w zagranicznych mediach - nagroda przyznana przez Polską Agencję Prasową z okazji 25-lecia wolności.

Rocznica 25-lecia polskiej wolności, sygnowana 4 czerwca 1989 roku, kiedy odbyły się pierwsze częściowo, wolne wybory, jest najlepszą okazją, by przypomnieć zasługi zapomnianych dziś dziennikarzy zagranicznych, których relacje były wyrwą w komunistycznym świecie szczelnie zasłoniętym kotarą cenzury i propagandy.

Rocznica 25-lecia polskiej wolności, sygnowana 4 czerwca 1989 roku, kiedy odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory, jest najlepszą okazją, by przypomnieć zasługi zapomnianych dziś dziennikarzy zagranicznych, których relacje były wyrwą w komunistycznym świecie szczelnie zasłoniętym kotarą cenzury i propagandy.

Korespondenci ARD, dpa, AFP, "Financial Times", "The Economist" - to ich informacje nadawane z kraju za żelazną kurtyną dawały światu pogląd na to, czym Polska jest i czym się staje, jak dokonuje się rozpad komunizmu, definiuje na nowo naród i społeczeństwo, jak tworzą się nowe struktury, w jaki sposób dokonuje się epokowa zmiana, z rangi której nikt wówczas nie zdawał sobie w pełni sprawy.

Misją Polskiej Agencji Prasowej jest wzmacnianie rangi informacji rzetelnej, wiarygodnej i dającej pełny obraz rzeczywistości. Ale misją PAP w wolnej Polsce zalewu informacji musi być także przywołanie z archiwum pamięci zasług tych, którzy wspierali nas w tej drodze do wolności, nadawali jej znaczenia, informując i relacjonując zdarzenia w Polsce. Informowali świat o tym, zmuszając niejednokrotnie do reakcji.

Dziś ta nagroda nabiera dodatkowego znacznie, kiedy spod rosyjskiej politycznej dominacji próbuje wyrwać się Ukraina, aspirując do europejskich standardów demokracji, wolności wypowiedzi, poglądów, respektowania praw człowieka. I dziś widać, jak wielką rolę w informowaniu i nadawaniu znaczenia wydarzeniom odgrywają zagraniczne media, torując drogę do suwerenności kolejnemu narodowi.

Nagrodę wręczy wicepremier Elżbieta Bieńkowska.

Czek pieniężny dla nagrodzonych na 10 tysięcy złotych wręczy Edyta Mydłowska-Krawcewicz, szefowa Centrum Informacyjnego w resorcie kultury

29 maja 2014 r., godz. 13.00, Centrum Prasowe PAP, przy ul. Brackiej 6/8 w Warszawie

Wernisaż wystawy "25 lat polskich przemian. Fotokronika PAP"

Wystawa "25 lat polskich przemian. Fotokronika PAP" to wyjątkowa okazja, by obejrzeć próbkę PAP-owskich archiwów.

Zdjęciom towarzyszyć będą fragmenty depesz, bo PAP była obecna przy najważniejszych wydarzeniach ostatniego 25-lecia: upadku systemu komunistycznego w 1989 r., powstaniu pierwszego niekomunistycznego rządu Tadeusza Mazowieckiego, pielgrzymkach Jana Pawła II do Polski, przyznaniu Nobla Wisławie Szymborskiej, wejściu Polski do NATO i Unii Europejskiej. Przypomnimy też dalekie loty Adama Małysza, Euro 2012, nominację Jerzego Buzka na szefa Parlamentu Europejskiego, ale i manifestacje związków zawodowych.

Mecenasem wystawy jest Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Patronat nad wystawą, która zostanie otwarta 29 maja w budynku dawnej drukarni, objął prezydent Bronisław Komorowski. Wystawie patronuje także MEN oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patroni medialni to Polskie Radio i TVP Info. (PAP)

Wernisaż wystawy 29 maja, godz. 18.00, Zabudowania dawnej Drukarni Naukowo-Technicznej, ul. Mińska w Warszawie

Wystawa będzie czynna od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10 - 15 (dla grup) oraz od 15 - 20 (dla osób indywidualnych) od 29 maja do 27 czerwca

Źródło informacji: Polska Agencja Prasowa S.A.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.05.2014, 19:16
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ