Pobierz materiał i Publikuj za darmo
UE w okresie od stycznia do maja br. wyeksportowała do krajów trzecich 553,6 tys. ton mięsa, żywca, podrobów i przetworów drobiu tj. o 0,3 proc. więcej niż w tym samym okresie 2014 r. Największe ilości drobiu wywiozły poza Unię Francja (132 tys. ton), Holandia (110,3 tys. ton), Polska (72,5 tys. t) i Belgia (54,7 tys. t). Udział Polski w unijnym wywozie wyniósł 13 proc.
Zmalał eksport z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii z uwagi na restrykcje w handlu wprowadzone z powodu pojawienia się w tych krajach ptasiej grypy (typu H5N8).
W strukturze towarowej dominowały produkty z kurcząt (86 proc. ogółu eksportu drobiu ogółem), których sprzedaż poza UE wzrosła o 0,3 proc. do ok. 475 tys. ton. Zwiększył się również wywóz wyrobów z indyka (o 6 proc. do 54 tys. ton). Obniżyła się natomiast sprzedaż mięsa kaczek (-38 proc. do ok. 2 tys. ton), gęsiny (-1 proc. do 915 ton) oraz żywca drobiu (-4 proc. do 5,5 tys. ton).
Największymi odbiorcami drobiu z UE w tym okresie były jak wcześniej kraje afrykańskie – RPA i Benin oraz Arabia Saudyjska, Hongkong i Filipiny. Wysyłki drobiu do Rosji zmalały prawie do zera, ze względu na zakaz importu tego mięsa z UE wprowadzony w sierpniu 2014 r. Rosjanie kupowali na rynku unijnym jedynie pisklęta oraz nieznaczne ilości przetworów drobiowych.
Wzrosły natomiast znacząco dostawy na Filipiny, do Wietnamu, Chin, Ghany i na Ukrainę, a także w mniejszym stopniu do Beninu i Arabii Saudyjskiej. Niższa niż przed rokiem była sprzedaż do Hongkongu, RPA, Jemenu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. (PAP)
awy/ dym/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 13.08.2015, 11:12 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |