Newsletter

Polski eksport drobiu poza UE zwiększył się w I-V br. o prawie 40 proc.

13.08.2015, 11:12aktualizacja: 13.08.2015, 11:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Eksport drobiu z Polski poza UE zwiększył się w pierwszych pięciu miesiącach br. wobec analogicznego okresu u. br. o 38,9 proc. do 72,5 tys. ton. Polska jest trzecim co do wielkości unijnym jego eksporterem po Francji i Holandii - wynika z danych KE.

UE w okresie od stycznia do maja br. wyeksportowała do krajów trzecich 553,6 tys. ton mięsa, żywca, podrobów i przetworów drobiu tj. o 0,3 proc. więcej niż w tym samym okresie 2014 r. Największe ilości drobiu wywiozły poza Unię Francja (132 tys. ton), Holandia (110,3 tys. ton), Polska (72,5 tys. t) i Belgia (54,7 tys. t). Udział Polski w unijnym wywozie wyniósł 13 proc.

Zmalał eksport z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii z uwagi na restrykcje w handlu wprowadzone z powodu pojawienia się w tych krajach ptasiej grypy (typu H5N8).

W strukturze towarowej dominowały produkty z kurcząt (86 proc. ogółu eksportu drobiu ogółem), których sprzedaż poza UE wzrosła o 0,3 proc. do ok. 475 tys. ton. Zwiększył się również wywóz wyrobów z indyka (o 6 proc. do 54 tys. ton). Obniżyła się natomiast sprzedaż mięsa kaczek (-38 proc. do ok. 2 tys. ton), gęsiny (-1 proc. do 915 ton) oraz żywca drobiu (-4 proc. do 5,5 tys. ton).

Największymi odbiorcami drobiu z UE w tym okresie były jak wcześniej kraje afrykańskie – RPA i Benin oraz Arabia Saudyjska, Hongkong i Filipiny. Wysyłki drobiu do Rosji zmalały prawie do zera, ze względu na zakaz importu tego mięsa z UE wprowadzony w sierpniu 2014 r. Rosjanie kupowali na rynku unijnym jedynie pisklęta oraz nieznaczne ilości przetworów drobiowych.

Wzrosły natomiast znacząco dostawy na Filipiny, do Wietnamu, Chin, Ghany i na Ukrainę, a także w mniejszym stopniu do Beninu i Arabii Saudyjskiej. Niższa niż przed rokiem była sprzedaż do Hongkongu, RPA, Jemenu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. (PAP)

awy/ dym/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.08.2015, 11:12
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ