Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Przede wszystkim należy wiedzieć, czy dana osoba należy do kategorii osób zobowiązanych do składania deklaracji. Nie we wszystkich krajach i nie w każdym przypadku złożenie takiej deklaracji jest obowiązkowe. Po otrzymaniu listu z zagranicznego urzędu skarbowego, wzywającego do zadeklarowania dochodów, należy na niego zareagować jak najszybciej - w przeciwnym przypadku zostanie wymierzona grzywna, a w przypadku jej niezapłacenia - naliczone odsetki. Warto zaznaczyć, że grzywny za zwłokę są wymierzane także w przypadku, gdy podatku płacić nie trzeba lub jest on już zapłacony.
Terminy składania deklaracji w każdym kraju są różne. Na przykład w Niemczech deklarację podatkową za poprzedni rok podatkowy należy złożyć do 31 maja, w Holandii - do 1 kwietnia. W Wielkiej Brytanii rok podatkowy kończy się 5 kwietnia, zatem ci, którzy są zobowiązani do złożenia deklaracji, mają na to równo pół roku, czyli do 31 października.
Największe grzywny grożą tym, którzy pracowali w Wielkiej Brytanii jako "samozatrudnieni" (self-employed) i nie złożyli w terminie deklaracji podatkowej. Wszyscy pracownicy tej kategorii, bez wyjątku mają obowiązek złożenia deklaracji podatkowej, nawet w przypadku, jeśli tylko zarejestrowali się jako "samozatrudnieni", a nie pracowali. Grzywny wymierza się w zależności od czasu zwłoki doliczając również odsetki.
"Najbardziej utkwił w pamięci przypadek, gdy osoba otrzymała pismo z brytyjskiego urzędu skarbowego wzywający do zwrotu długu w wysokości 81 tys. złotych. Powstał on w ciągu 4 lat z niezapłaconych podatków, naliczonych grzywien i odsetek. Osoba ta musiała zawrzeć ugodę z urzędem skarbowym i spłacić dług w częściach" - opowiadała A. Borzyszkowska.
Nie tylko w wyniku niezłożenia w terminie deklaracji podatkowej można stać się dłużnikiem obcego kraju. Zdarzają się przypadki, gdy składając samodzielnie deklarację podatkową podawane są błędne informacje i urząd zwraca wyższą kwotę podatku niż rzeczywiście się należy. Urzędy skarbowe mogą sprawdzić i zweryfikować sytuację podatnika za okres ostatnich 5 lat podatkowych i w przypadku wykrycia niezgodności zostaną naliczone odsetki. Szanse uniknięcia zapłaty tego długu są niewielkie, ponieważ informacje z zagranicznych urzędów skarbowych zostaną przekazane do Urzędów Skarbowych Rzeczypospolitej Polskiej.
Deklaracje podatkowe można składać zarówno mieszkając za granicą, jak i po powrocie do Polski. Można to zrobić samodzielnie albo skorzystać z pomocy specjalistów. "Najczęściej deklarując dochody okazuje się, że ma miejsce nadpłata i do kieszeni podatnika wraca znaczna kwota pieniędzy. Zatem do składania deklaracji powinny zachęcać nie tylko grożące grzywny, ale również wysokie kwoty nadpłaconych podatków" - powiedziała A. Borzyszkowska.
KONTAKT:
Anna Borzyszkowska
specjalista ds. podatków "RT Tax Polska"
tel. +48 58 621 13 60
+48 512 585 221
e-mail: poland@rttax.pl
www.odzyskajpodatek.pl
Źródło informacji: "RT Tax Polska"
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.11.2013, 10:00 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |