Newsletter

Rekordowe ponad 3,5 mln zł za obraz Malczewskiego na aukcji w Agra-Art

23.03.2020, 15:34aktualizacja: 23.03.2020, 15:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Jacek Malczewski „Artysta i chimera”, 1906
Jacek Malczewski „Artysta i chimera”, 1906
Na licytacji przeprowadzonej 22 marca 2020 r. przez Dom Aukcyjny Agra-Art obraz Jacka Malczewskiego „Artysta i chimera” z 1906 roku, został sprzedany za kwotę 3 658 000 zł (3,1 mln zł plus opłaty aukcyjne). Jest to rekord jeżeli chodzi o notowania aukcyjne tego artysty na polskim rynku antykwarycznym. Cena wywoławcza dzieła wynosiła 500 tys. zł, natomiast estymacja, czyli szacunkowa wartość, została określona na 700 tys. - 1,2 mln zł.

To wielokrotnie opisywane i wzmiankowane w literaturze arcydzieło powstało jako środkowa część tryptyku (obecnie rozproszonego), który Jacek Malczewski pokazał na ekspozycji w roku 1906 pod autorskim tytułem „Stara baśń”. Później tryptyk pojawia się pod tytułem „Sztuka”. Jego wojenne i późniejsze losy nie są znane - dwie części tryptyku odnalazły się dopiero w latach 90. XX w. Warto dodać, że motyw chimery symbolizującej Sztukę i artysty, jej niewolnika, był jednym z ulubionych i powracających wątków twórczości Malczewskiego.

„Zakup tej klasycznej kompozycji pędzla Malczewskiego można traktować jako poszukiwanie bezpiecznej i pewnej inwestycji w niełatwych czasach. Z drugiej strony jest to sygnał potwierdzający proces dojrzewania krajowego rynku aukcyjnego oraz rosnącego doświadczenia naszych kolekcjonerów” – tłumaczy Konrad Szukalski, wiceprezes Agra-Art.

Na niedzielnej aukcji uznanie kolekcjonerów zyskał także obraz autorstwa Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Jego „Wesoła jazda” namalowana po 1900 roku, została sprzedana za 572 tys. zł (485 tys. zł plus opłaty aukcyjne).

Z kolei płótno rzadko goszczącego na licytacjach Włodzimierza Tetmajera „Wesele w Bronowicach” z 1912 roku, znalazło nabywcę za kwotę 271 tys. zł (230 tys. zł plus opłaty aukcyjne). Kompozycja przedstawia wesele, które odbyło się na podkrakowskiej wsi w sierpniu 1890 r. Ślub brali wówczas Tetmajer oraz córka bronowickiego gospodarza, Anna. Warto dodać, że oboje stali się pierwowzorami postaci Gospodarza i Gospodyni w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 23.03.2020, 15:34
Źródło informacji Dom Aukcyjny Agra-Art
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ