Newsletter

"Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych" na znaczkach Poczty Polskiej

01.03.2017, 11:49aktualizacja: 01.03.2017, 11:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, weszła do obiegu emisja filatelistyczna "Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych". Jej bohaterowie - "Słony" i "Rój" - dołączyli do znaczka pocztowego majora "Łupaszki", który został wydany w 2016 roku, także przez Pocztę Polską.

Znaczki po raz pierwszy zostały zaprezentowane 28 lutego podczas specjalnego pokazu organizowanego przez Pocztę Polską wspólnie z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Centralną Biblioteką Wojskową.

Oprócz prezentacji znaczka, w przedpremierowym pokazie zaprezentowano "Śladami zbrodni i wolności 1944-1956" - jeden z cyklu filmów dokumentalnych, przygotowanych przez TVP Historia i Centralną Bibliotekę Wojskową.

W tegorocznej emisji Poczta wydała dwa znaczki w arkusiku z przywieszką oraz dwie koperty pierwszego dnia obiegu. Ich bohaterami są słynni żołnierze niepodległościowego podziemia porucznik Franciszek Majewski "Słony" i starszy sierżant Mieczysław Dziemieszkiewicz "Rój" oraz tytułowe ryngrafy, które były noszone przez polskich żołnierzy już od czasów średniowiecza. Pierwotnie mocowane na rycerskich pancerzach, były symbolem patriotyzmu i przywiązania do wiary katolickiej. Ryngrafy zwykle przedstawiały wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej lub Częstochowskiej na tle orła w koronie.

"Możliwość wprowadzenia do obiegu znaczka z ryngrafami, które nosili Żołnierze Wyklęci jest dla Poczty Polskiej wielkim zaszczytem" - powiedział jej prezes Przemysław Sypniewski w imieniu wszystkich pracowników spółki. Dodał, że "Poczta Polska jest nie tylko blisko klientów i obywateli Rzeczypospolitej, ale jest także blisko polskiej tradycji i polskiej historii, zawsze przypominała szczególne postaci i czyny historyczne, a te, które ulegały zapomnieniu - jak Katyń czy Powstanie Warszawskie - były szczególnie często przypominane".

Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej, zwrócił uwagę na wyjątkową technikę wykonania znaczków, dzięki której ryngrafy "Słonego" i "Roja" są wypukłe i zachęcał wszystkich do dotknięcia w ten sposób "historii na małych ikonach polskiej tradycji, polskiego oręża, polskiego zwycięstwa". "Poczta Polska jako Spółka Skarbu Państwa i Narodowy Operator Pocztowy stawia przed sobą określoną misję: chcemy stać na straży pamięci narodowej oraz popularyzować wartości patriotyczne i religijne, tak ważne dla każdego Polaka. Tak się składa, że mamy do tego idealne narzędzie - znaczek pocztowy, który jest jak miniaturowy pomnik wystawiany na cześć naszych bohaterów narodowych" - powiedział Wiesław Włodek.

Autorką projektu obu znaczków jest Marzanna Dąbrowska. Na oprawie arkusika zamieszczono napis „nie dajmy zginąć poległym” pochodzący z wiersza Zbigniewa Herberta "Trzy wiersze z pamięci".

Jan Tarczyński, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej, wyraził zaniepokojenie obserwowanymi dzisiaj "przypadkami bagatelizacji walki Żołnierzy Niezłomnych". Ocenił, że to "pogrobowcy stalinizmu nie dają za wygraną przeprowadzając publiczne próby zakłamania i umniejszenia znaczenia tej walki, a także umniejszenia komunistycznych zbrodni". Nawiązując do przemówienia prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego pod Pomnikiem Ofiar Bolszewizmu w Koszalinie w 2000 roku, Jan zyński przypomniał, że "świadectwo grobów obowiązuje żyjących".

Por. Franciszek Majewski "Słony" (1919-1948)

Żołnierz Polskiej Organizacji Zbrojnej, AK ROAK, NZW. W styczniu 1945 r. odznaczony Krzyżem Walecznych. Był dowódcą oddziału Kedywu w Obwodzie Płockim AK, dowódcą Rejonu II ROAK Obwód "Mewa" i dowódcą oddziałów bojowych 11 Grupy Operacyjnej NSZ. 26 września 1948 r. w Węgrzynowie niedaleko Sierpca w zabudowaniach swej narzeczonej Jadwigi Banaszkiewicz został otoczony przez grupę operacyjną UB, MO i KBW. Po 6 godzinach samotnej walki, nie chcąc wpaść w ręce wroga odebrał sobie życie.

St. sierż. Mieczysław Dziemieszkiewicz "Rój" (1925-1951)

Wiosną 1945 r. wcielony do „ludowego” Wojska Polskiego skąd zbiegł. Dołączył do oddziału NSZ-NZW ppor. Mariana Kraśniewskiego "Burzy", gdzie dowodził drużyną. W sierpniu 1945 r. rozkazem dowódcy NSZ odznaczony Krzyżem Walecznych. Uczestniczył i dowodził wieloma akcjami zbrojnymi przeciwko komunistom. W 1948 r. awansowany do stopnia starszego sierżanta. Był jednym z najzdolniejszych dowódców polowych XVI Okręgu NZW. Poległ w walce z grupą operacyjną KBW i UB w nocy z 13 na 14 kwietnia 1951 r. we wsi Szyszki w powiecie pułtuskim. Wraz z nim zginął Bronisław Gniazdowski "Mazur".

Pierwszy znaczek emisji Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" Poczta Polska wydała 28 lutego ub.r. W plakatowy, symboliczny sposób przedstawia on postać maszerującego Żołnierza Niezłomnego - majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę", dowódcę V. Brygady Wileńskiej AK. Postać została opracowana na podstawie archiwalnego zdjęcia autorstwa Mikołaja Sprudina, pochodzącego z archiwum Fundacji Ośrodka KARTA, zajmującej się dokumentowaniem i upowszechnianiem historii najnowszej Polski i Europy Środkowo-Wschodniej XX wieku. Ten znaczek również przygotowała pocztowa projektantka Marzanna Dąbrowska.

Wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl

Materiał powstałe we współpracy z Pocztą Polską S.A.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 01.03.2017, 11:49
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ