Newsletter

Systemom energetycznym nadal dużo brakuje do bycia zrównoważonymi - ostrzega raport Światowej Rady Energetycznej

03.12.2012, 10:17aktualizacja: 03.12.2012, 10:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

DOHA, Katar - (BUSINESS WIRE) - Publikowany corocznie przez Światową Radę Energetyczną (ang. World Energy Council, WEC) indeks odnawialnych źródeł energii pokazuje, że większość z ponad 90 krajów, które zostały poddane ocenie, jest jeszcze daleko od osiągnięcia w pełni zrównoważonych systemów energetycznych.

Opublikowany na Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP-18) indeks jest częścią raportu WEC za rok 2012 odnośnie World Energy Trillema (Trylemat Energetyki Światowej) pod nazwą "Time to get real - the case for sustainable energy policy" ("Czas pozbyć się złudzeń - kwestia polityki w zakresie zrównoważonej energii"), który ocenia kraje pod kątem ich wpływu na klimat i energię. Okazuje się, że większości państw nadal nie udało się zrównoważyć sprzecznych priorytetów, określanych przez WEC, jako tzw. "trylemat energetyczny".

W badaniu zapytano także społeczność światowych liderów z branży należących do WEC o to, jakich działań oczekują od decydentów, aby móc zapewnić 7 miliardom ludzi na świecie zrównoważoną energię.

Joan MacNaughton - główny przewodniczący prac nad raportem:

"W ostatecznym rozrachunku to środowisko biznesowe najlepiej rozumie, co sprawdza się w praktyce i do kogo będą należeć kluczowe decyzje inwestycyjne. Obecnie zwracamy się do władz, aby przeanalizowały ten raport i nawiązały współpracę ze środowiskiem biznesu w celu wypracowania jasnych, przejrzystych i spójnych polityk, które przyniosą oczekiwane przez nich rezultaty".

Zalecenia lidera z branży zostaną teraz przekazane środowisku ministrów i decydentów WEC wraz ze wspólnymi zaleceniami odnośnie bardziej zrównoważonego systemu energetycznego, które mają być zaprezentowane na spotkaniu Światowej Rady Energetycznej w Korei Południowej w 2013 roku.

Mark Robson - partner Oliver Wyman oraz projektu w pracach nad raportem:

"Prywatne inwestycje w infrastrukturę niskoemisyjną i energetyczną są o wiele za małe. Deficyt ten można uzupełnić, ale w chwili obecnej jest to utracona szansa. Nasz raport jasno stwierdza, że cała branża spogląda w kierunku decydentów, szukając zapewnienia, że ich inwestycje nie staną się nieopłacalne ze względu na zmiany w polityce. Politycy muszą stworzyć zasady, które pozostają niezmienne i łączą się z innymi politykami".

Analizując 22 różne wskaźniki, można stwierdzić na podstawie indeksu odnawialnych źródeł energii, że wśród pierwszej 10 krajów z najlepszymi wynikami w 2012 r. znalazły się odpowiednio: Szwecja, Szwajcaria, Kanada, Norwegia, Finlandia, Nowa Zelandia, Dania, Japonia, Francja i Austria. Nawet najlepsi napotykają jednak na swojej drodze wyzwania, a przechodzące przez kolejne fazy rozwoju kraje zmagają się w poszczególnych obszarach z problemami.

Pierre Gadonneix - przewodniczący WEC:

"Wszystkie kraje stawiają czoło wyzwaniom w przejściu na bardziej bezpieczną, przyjazną dla środowiska i sprawiedliwą energetykę. Jeśli nie chcemy zaprzepaścić szansy na zdobycie zrównoważonej energii dla wszystkich, musimy podejść do tego problemu realnie".

Raport i film wideo można pobrać ze strony: http://www.worldenergy.org.

KONTAKT:

Stuart Neil

dyrektor ds. komunikacji

tel. (+44) 7879998261

e-mail: neil@worldenergy.org

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.

Źródło informacji: Business Wire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.12.2012, 10:17
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ