Pobierz materiał i Publikuj za darmo
15 stycznia ub.r. SNB zrezygnował w trybie natychmiastowym z masowego zakupywania euro w celu utrzymywania gwarantowanego minimalnego kursu 1,20 franka za euro. Spowodowało to gwałtowny wzrost globalnego popytu na franka jako walutę bezpieczną i jego silną aprecjację.
Według piątkowego komunikatu SNB wartość jego rezerw walutowych zmniejszyła się w ciągu ubiegłego roku o około 20 mld franków, natomiast wartość rezerw złota o 4 mld franków. Rezerwy w walucie krajowej zwiększyły się w tym samym czasie o miliard franków.
Odpisy na wyrównanie spadków wartości kursowej rezerw walutowych wyniosły w ubiegłym roku około 1,4 mld franków. Jednak wynosząca około 24,5 mld franków łączna kwota strat i odpisów jest mniejsza niż ustalona na 27,5 mld franków rezerwa na wypłatę dywidendy.
Dlatego mimo poniesionej w ubiegłym roku straty możliwe będzie wypłacenie dywidendy 15 franków za każdą akcję oraz obowiązkowego miliarda franków dla federacji szwajcarskiej i poszczególnych kantonów - zaznacza komunikat SNB. Dodaje, że po zrealizowaniu tych płatności w rezerwie na dywidendy pozostanie jeszcze 2 mld franków.
Definitywne sprawozdanie finansowe SNB za rok 2015 zostanie opublikowane 4 marca. (PAP)
dmi/mc/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 08.01.2016, 18:55 |
Źródło informacji | Media |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |