Pobierz materiał i Publikuj za darmo
"My, jako przedstawiciele organizacji działających na rzecz praw człowieka w rejonie Zatoki Perskiej, oczekujemy od Unii Europejskiej zdecydowanego stanowiska wobec łamania praw człowieka w krajach takich jak ZEA, których ludność pada ofiarą prześladowań. EU powinna w pełni wywiązywać się ze swoich zobowiązań w zakresie wspierania i ochrony praw człowieka i demokracji w krajach Bliskiego i Środkowego Wschodu" - wyjaśnia Khalid Ibrahim, pełniący funkcję dyrektora Centrum Praw Człowieka Zatoki Perskiej.
"Bierność nie jest rozwiązaniem wobec władz takich krajów jak ZEA" - stwierdził Khalid Ibrahim. UE, reagując na pogarszającą się sytuację w ZEA, powinna przestrzegać postanowień Rezolucji Parlamentu Europejskiego z dnia 26 października 2012 roku, stanowiącej wyraz "głębokiego zaniepokojenia atakami, prześladowaniami i poniżaniem obrońców praw człowieka, działaczy politycznych i osób działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, którzy, stosując metody pokojowe, korzystają z podstawowych praw do wolności wypowiedzi, posiadania opinii i wolności zgromadzeń”. Ponadto Ibrahim wezwał władze kraju do "natychmiastowego zaprzestania ataków” i "uwolnienia wszystkich więźniów sumienia i działaczy, łącznie z obrońcami praw człowieka".
Pomimo tego po ponad roku nadal istnieją solidne podstawy, aby sądzić, że władze ZEA nie zamierzają odpowiedzieć na wezwania ze strony środowiska międzynarodowego. Centrum Praw Człowieka Zatoki Perskiej w zeszłym roku odnotowało drastyczny wzrost prześladowań obrońców praw człowieka i działaczy na ich rzecz w ZEA, których skutkiem były aresztowania i zatrzymanie kilkudziesięciu obywateli, w tym również prawników i przedstawicieli środowiska akademickiego. Oprócz skrajnego ograniczenia wolności wypowiedzi i stowarzyszeń, wprowadzono nowe przepisy wymierzone w obrońców praw człowieka i działaczy, nakładające na nich ograniczenia w korzystaniu z internetu i sieci społecznościowych.
"Wyrażamy ubolewanie nad tym, że UE nie wywiązała się w pełni z zadania włączenia kwestii praw człowieka do wszystkich realizowanych elementów polityki i działań w stosunku do ZEA. Jeżeli w mającym się odbyć w tym tygodniu głosowaniu UE na rzecz zniesienia wiz strefy Schengen dla ZEA nastąpi poparcie, będzie można uznać to za akceptację masowego łamania praw człowieka przez władze ZEA, na które międzynarodowy ruch na rzecz praw człowieka posiada niezbite dowody" - podsumowuje Khalid Ibrahim.
Centrum Praw Człowieka Zatoki Perskiej wzywa instytucje unijne oraz państwa członkowskie UE do zdecydowanego, zbiorowego i publicznego opowiedzenia się za tym, aby ZEA niezwłocznie i bezwarunkowo zwolniły wszystkich przetrzymywanych obrońców praw człowieka i działaczy. Centrum wzywa także do zagwarantowania, że niezależnie od okoliczności wszyscy obrońcy praw człowieka w ZEA będą mogli prowadzić legalne działania bez ryzyka represji, ograniczania ich praw i nadużyć ze strony systemu sądownictwa.
KONTAKT:
Khalid Ibrahim
Dyrektor
Centrum Praw Człowieka Zatoki Perskiej
tel. +961 70159552
e-mail: Khalid@gc4hr.org
Źródło informacji: APA-OTS
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 26.02.2014, 12:00 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |