Pobierz materiał i Publikuj za darmo
19 kwietnia 2013 r. stolica obchodzi 70. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim. Z tej okazji Muzeum Historii Żydów Polskich we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowuje akcję społeczno-edukacyjną "Żonkile" poświęconą pamięci bohaterów Powstania.
Marek Edelman, jeden z ocalałych przywódców Powstania, co roku składał pod pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów, często właśnie żonkili. Odwołując się do tego wyrazistego symbolu, wolontariusze będą rozdawać na ulicach znaczki-żonkile, zachęcając warszawiaków do przypinania ich do ubrań na znak pamięci. "Ten prosty symbol - żółty kwiat - stał się inspiracją dla akcji społecznej przypominającej o historii naszego miasta" - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy. Organizatorzy poszukują 300 wolontariuszy do udziału w akcji oraz do pomocy przy innych wydarzeniach (koncertach, debatach, pokazach filmowych) między 19 kwietnia a 16 maja.
Do tej pory do udziału w wolontariacie zgłosiło się około 200 osób. Są w różnym wieku. Miłą niespodzianką są liczne zgłoszenia od seniorów. "Głównym powodem, dla którego ludzie chcą zaangażować się w akcję 'Żonkile' oraz obchody rocznicy jest zainteresowanie przedwojenną oraz wojenną historią Warszawy, a także przekonanie, że historia getta i społeczności żydowskiej jest ważną, integralną częścią historii stolicy i Polski" - mówią organizatorzy akcji. Poprzez udział w obchodach wolontariusze, którzy już się zgłosili, chcą również złożyć hołd Powstańcom oraz ponad trzystu tysiącom Żydów, którzy zostali wywiezieni do obozu zagłady w Treblince podczas likwidacji Getta Warszawskiego.
Wolontariusze jako jedni z pierwszych zobaczą wnętrze nowego gmachu Muzeum Historii Żydów Polskich. Wezmą udział w szkoleniach, które przygotują ich zarówno od strony merytorycznej, jaki i praktycznej. Na początku marca odbędą się trzy szkolenia na temat Powstania w Getcie oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach podczas pracy w charakterze wolontariusza; planowanych jest kolejnych dziewięć szkoleń, spacery po dawnym getcie oraz wykłady historyczne i spotkania ze świadkami historii.
Jednym z ambasadorów akcji jest Paula Sawicka - z wykształcenia psycholog, była nauczycielka akademicka. Związana z opozycją demokratyczną, po roku '89 zaangażowana w odbudowę społeczeństwa obywatelskiego, tworzenie nowej, wolnej, "normalnej" Polski. Od 2004 jest prezeską zarządu Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii "Otwarta Rzeczpospolita". Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie".
Powstał również krótki, 30-sekundowy spot telewizyjny promujący wolontariat podczas obchodów rocznicy. Występują w nim Anna Gzyra (aktorka) oraz Michał Piróg (choreograf i tancerz) - młodzi artyści, poprzez których organizatorzy chcą zachęcić młodzież do udziału w akcji.
Informacje o wolontariacie:
www.jewishmuseum.org.pl/wolontariat
www.1944.pl/wsparcie/zostan_wolontariuszem
www.facebook.com/WolontariatMuzeumHistoriiZydowPolskich
www.getto.waw.pl
Źródło informacji: Wydział Prasowy Urzędu m.st. Warszawy
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 15.03.2013, 16:23 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |