Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Santa Monica, Kalifornia, 1 grudnia 2017 r./PRNewswire/ - Michael Wakelin z WorldReligionNews.com porusza trudny temat interakcji między Kościołem a państwem, czyli między sferą świecką a duchową, w dzisiejszej rzeczywistości oraz w perspektywie historycznej.
Zdjęcie: http://mma.prnewswire.com/media/614080/WorldReligionNews_Church_and_State.jpg
Cały artykuł opublikowany 30 listopada można znaleźć tutaj: http://www.worldreligionnews.com/religion-news/paradox-aggressive-secularism-exclusion-religion-public-life-politicizes-church
Autor zadaje pytanie, czy warto było prowadzić do rozdziału Kościoła od państwa, który pierwotnie miał stanowić właściwe rozwiązanie zarówno kwestii klerykalizmu, jak i dyktatu politycznego w sferze religijnej, jeżeli wynikający z takiego rozdziału paradoks "zmusił organizacje religijne do sprzeniewierzenia się własnym dogmatom lub sprowokował je do współpracy z agresywnie ateistycznymi reżimami, a nawet zagranicznymi służbami specjalnymi". Autor podaje przykład Patriarchatu Ekumenicznego i jego związków, a nawet współpracy z powstającym reżimem sowieckim w latach 20., co miało zgubny wpływ na godność i kondycję duchową Kościoła prawosławnego w ujęciu ogólnym.
Przykłady historyczne wraz z wyważoną oceną bieżącej sytuacji Kościoła potwierdzają pilną "potrzebę dialogu między władzami świeckimi a duchownymi" - zaznacza autor. "Rozdział Kościoła od państwa (…) powinien dokonać się przede wszystkim w świadomości urzędników i duchownych. To z kolei wymaga, aby sama idea sfery sacrum znalazła wyraźne odzwierciedlenie w naszej debacie publicznej, a nie była z niej usuwana" - stwierdza autor w konkluzji.
Źródło: World Religion News
KONTAKT:
Grégory Mathieu
WorldReligionNews
tel. +1-480-624-2599
e-mail: worldreligionnewscom@gmail.com
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 01.12.2017, 16:14 |
Źródło informacji | PR Newswire |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |