Newsletter

Wymiana poglądów ekspertów na seminarium o współpracy regionalnej w rejonie Morza Południowochińskiego

19.07.2016, 12:02aktualizacja: 19.07.2016, 12:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

SINGAPUR, 18 lipca 2016 r. /PRNewswire/ - "Powrót do negocjacji to jedyne wyjście odnośnie sporów dotyczących Morza Południowochińskiego - powiedział Zhao Qizheng, były minister ds. Chińskiego Urzędu Informacyjnego Rady Państwa. - Chiny będą trzymały się podejścia dwutorowego, co oznacza, iż wszystkie odpowiednie kwestie powinny zostać rozwiązane drogą negocjacji i konsultacji zainteresowanych bezpośrednio państw, a Chiny wraz z krajami ASEAN powinny współpracować na rzecz utrzymania pokoju i stabilności w rejonie Morza Południowochińskiego" - dodał.

Zhao poczynił te uwagi podczas kluczowego przemówienia na seminarium grupy eksperckiej w sprawie Morza Południowochińskiego oraz współpracy regionalnej i rozwoju w Singapurze, dnia 18 lipca 2016 r.

Seminarium zorganizowane przez Instytut Badań Chińskich Ziem Nadgranicznych, Chińskiej Akademii Nauk Społecznych (CASSICBS) przyciągnęło uwagę ponad 20 ekspertów z placówek akademickich w Chinach i innych krajach regionu, w tym z Singapuru, Indonezji, Malezji i Indii.

Zhao wyjaśnił nieugiętą pozycję Chin dotyczącą nieakceptowania i nieprzyznawania werdyktu tymczasowego trybunału arbitrażowego w sprawie arbitrażu dotyczącego Morza Południowochińskiego oraz potwierdził suwerenność Chin i ich prawa morskie i wkład w rejonie Morza Południowochińskiego.

Zheng Yongnian, profesor i dyrektor Instytutu Wschodnioazjatyckiego na Uniwersytecie Narodowym w Singapurze oświadczył: "Prawo międzynarodowe nie pomoże w rozwiązywaniu skomplikowanych spraw politycznych takich, jak spór w rejonie Morza Południowochińskiego, jednak duże znaczenie ma polityczna wola".

Patrząc w przyszłość, Zheng wierzy, że Chiny potrafią utrzymać spokój i stabilność wzdłuż Morza Południowochińskiego. Powiedział również: "Jedyny sposób na rozwiązanie problemu to powrót do drogi politycznej".

Li Guoqiang, zastępca dyrektora CASSICBS powiedział: "Werdykt wydany przez tymczasowy trybunał arbitrażowy w sprawie arbitrażu dotyczącego Morza Południowochińskiego tylko pogorszył stan spokoju i stabilności w tym rejonie". Według Li Chiny i kraje ASEAN posiadają zgodą, chęci i zdolności do rozwiązania sporów dotyczących Morza Południowochińskiego, zachowując zarówno pokój i stabilność.

Oh Ei Sun, starszy członek Rady Uniwersyteckiej w Szkole Studiów Międzynarodowych im. S. Rajaratnama na Uniwersytecie Technologicznym Nanyang w Singapurze doszedł do wniosku, iż Chiny i Filipiny mogą stać wzorem dla innych krajów Azji Południowo-Wschodniej w uporaniu się ze sporami dotyczącymi Morza Południowochińskiego, jeżeli obie strony będą kontynuowały obustronne negocjacje i pragmatycznie osiągały pozytywne wyniki.

Źródło: Institute of Chinese Borderland Studies, Chinese Academy of Social Sciences

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.07.2016, 12:02
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ