Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Pozytywna decyzja Komisji Europejskiej o zwiększeniu unijnego wkładu w projekt Pomorskiej Kolei Metropolitalnej z dotychczasowych 70 do 85 procent wpłynęła w czwartek - poinformował PAP rzecznik prasowy PKM Tomasz Konopacki.
Przypomniał, że pierwotnie projekt PKM obejmował budowę do końca 2015 r. 18-kilometrowej linii kolejowej pomiędzy Gdańskiem-Wrzeszczem i Rębiechowem z ośmioma nowymi przystankami. Budowa trzech dodatkowych przystanków - tj. Gdańsk-Osowa, Gdynia-Karwiny i Gdynia-Stadion - na istniejącej już linii kolejowej 201 między Gdynią a Kościerzyną planowana była dopiero w II etapie, w ramach nowej perspektywy dofinansowania z UE do 2020 roku.
"Półtora roku temu, w związku ze zwiększeniem dotacji unijnych na przedsięwzięcia kolejowe, wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej z odpowiednim wnioskiem o dofinansowanie budowy trzech przystanków PKM jeszcze w I etapie projektu. Mając ustne zapewnienia i deklaracje, że decyzja będzie pozytywna, ruszyliśmy już wcześniej z odpowiednimi pracami projektowymi" - dodał Konopacki.
Dzięki temu, budowa przystanku w Gdańsku-Osowej rozpocznie się już w najbliższych tygodniach. Powstanie on w sąsiedztwie istniejącej stacji kolejowej, obsługującej pociągi regionalne. Przystanek w Gdańsku-Osowej ma być gotowy jeszcze w 2015 roku, równolegle z uruchomieniem całej linii PKM. Oba przystanki na terenie Gdyni, tj. Karwiny i Stadion, gdzie teraz nie ma żadnych peronów, powinny natomiast powstać najpóźniej do połowy 2016 roku.
Konopacki poinformował, że aktualny zaawansowanie prac przy budowie PKM wynosi ok. 90 proc. (PAP)
rop/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 12.02.2015, 13:33 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |