Newsletter

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy: co dzisiaj Polska może zaoferować powracającym z emigracji

14.08.2019, 11:05aktualizacja: 14.08.2019, 11:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Forum Ekonomiczne w Krynicy
Forum Ekonomiczne w Krynicy
Poprawa sytuacji na rynku pracy powstrzymuje dzisiaj emigrację zarobkową. Coraz mniej Polaków deklaruje potrzebę wyjazdu w związku z brakiem pracy. Wciąż jednak głównym i stałym czynnikiem motywującym do emigracji są zarobki – wyższe za granicą, niż w Polsce. Wśród trzech dominujących powodów skłaniających młodych ludzi do życia poza ojczyzną są także wyższy standard życia oraz lepsze warunki socjalne.

Do rozmowy o tym, jak zachęcić rodaków do powrotu, w ramach panelu XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy, zatytułowanego „Polska atrakcyjnym pracodawcą dla powracających z emigracji”, zostali zaproszeni m. in. Jarosław Gowin - minister nauki i szkolnictwa wyższego, Bożena Borys-Szopa - minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Jadwiga Emilewicz - minister przedsiębiorczości i technologii, Zbigniew Jagiełło - prezes Zarządu PKO Banku Polskiego oraz Grażyna Ciurzyńska - p.o. prezesa Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A. Tym, co skłania Polaków do powrotu jest - według badań - sentyment, spadek skali bezrobocia oraz podwyższenie płacy.

Czy oferowany przez inne państwa komfort życia jest nadal na tyle kuszący, by młodzi poszukiwali swoich szans za granicą? Dlaczego i do czego mieliby wracać? Decyzja o opuszczeniu domu zawsze jest trudna, ale ta o powrocie może być jeszcze trudniejsza, bo przez niektórych bywa interpretowana jak przyznanie się do życiowej porażki.

Co państwo może zaoferować powracającym - z Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Norwegii i jak - w dłuższej perspektywie - skutecznie ich wspomagać? Motywacje są przecież oczywiste: przyjęcie na rynek powracających pracowników będzie miało pozytywny wpływ na gospodarkę, ale także odsuwa złowrogie widmo spadku liczby ludności w wieku produkcyjnym, a w konsekwencji, w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat - obawę o brak rąk do pracy. Obecna poprawa sytuacji na rynku pracy nieco zahamowała emigrację zarobkową. Coraz mniej Polaków deklaruje potrzebę wyjazdu w związku z brakiem pracy. Wciąż jednak głównym i stałym czynnikiem motywującym do emigracji pozostają zarobki – wyższe za granicą, niż w kraju. Najważniejsze pytanie stojące przed uczestnikami krynickiej dyskusji o możliwościach, jakie stoją przed powracającymi z emigracji brzmi: co zrobić, żeby ten powrót po prostu się opłacał.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 14.08.2019, 11:05
Źródło informacji XXIX Forum Ekonomiczne Krynica-Zdrój 2019
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ