Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Głównym celem seminarium jest przedyskutowanie kluczowych problemów związanych ze starzeniem się ludności, zatrudnieniem w późnym okresie życia oraz systemem emerytalnym. Argumenty w tej dyskusji przedstawią czołowi europejscy ekonomiści - m.in Nicholas Barr (London School of Economics) i ekspert OECD John P. Martin. Polskie aspekty reform i ostatnich zmian w systemie emerytalnym oraz efekty swoich najnowszych badań w tym zakresie zaprezentują m.in Agnieszka Chłoń-Domińczak i Joanna Tyrowicz.
Ważną kwestią czwartkowego seminarium będzie także temat efektywności stosowanych dotąd na rynku pracy rozwiązań i ich rzeczywistego wpływu na zatrudnianie osób starszych - postrzeganych jak mniej elastyczne - w sytuacji gdy nowe miejsca pracy wymagają od pracowników większej elastyczności oraz ciągłego kształcenia się. Dyskutowane wyzwania i korzyści związane z podnoszeniem wieku emerytalnego obejmą także oczekiwania społeczne, ale i realne możliwości systemów zabezpieczenia społecznego.
Program:
Sesja 1: Powszechność i równość w dostępie do emerytur - bariery i rozwiązania.
Nicholas Barr (London School of Economics): "Jak zaprojektować powszechny i efektywny system emerytalny? Co mówi teoria ekonomii i jakie wskazuje kierunki dla polityki gospodarczej".
Elsa Fornero (Uniwersytet Turyński): "System emerytalny a reformy rynku pracy: podejście zintegrowane".
Agnieszka Chłoń-Domińczak (Szkoła Główna Handlowa): "Przechodzenie kobiet na emeryturę".
Sesja 2: Wyzwania i korzyści związane z podnoszeniem wieku emerytalnego.
Vincenzo Galasso (Uniwersytet Bocconi): "Jak płynnie połączyć wchodzenie osób młodych na rynek pracy z odchodzeniem osób starszych?".
John P. Martin (OECD): "Aktywne polityki rynku pracy w państwach OECD: jaka jest ich efektywność w odniesieniu do osób starszych"
Joanna Tyrowicz (Uniwersytet Warszawski): "Wpływ reformy świadczeń przedemerytalnych w Polsce na rynek pracy - badanie empiryczne".
Szczegóły: http://ibs.org.pl/seminar-on-ageing-and-labour-markets
KONTAKT:
Fundacja Naukowa Instytut Badań Strukturalnych
tel. (22) 629-33-82
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.09.2014, 14:07 |
Źródło informacji | Fundacja Naukowa Instytut Badań Strukturalnych |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |