Newsletter

Zlecone: Forum korporacyjne

25.10.2011, 18:42aktualizacja: 25.10.2011, 18:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W dniach 23-25 października br. w Warszawie odbywa się Forum Korporacyjne - jedno z największych tegorocznych spotkań świata finansów z przedsiębiorcami. Tematem Forum jest "Finansowanie oraz zarządzanie ryzykiem w działalności europejskich mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Polskie doświadczenia i propozycje na tle Europy". Forum jest jednym z oficjalnych wydarzeń podczas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, objętym Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego oraz patronatami instytucjonalnymi: Komisji Europejskiej, Ministra Gospodarki i Europejskiej Federacji Bankowej. Głównym organizatorem Forum Korporacyjnego jest Związek Banków Polskich, współorganizatorem zaś - Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. W tegorocznym Forum weźmie udział ponad czterystu przedsiębiorców, finansistów, przedstawicieli organizacji obu środowisk, a także przedstawicieli administracji krajowej i unijnej odpowiedzialnej za sektor MŚP.

W ramach trzech bloków tematycznych, sześciu sesji plenarnych i szczegółowych, pięćdziesięciu prelegentów i panelistów poruszy dzisiaj tematy dostępu do finansowania, jego perspektyw w najbliższym okresie, dobrych praktyk oraz najnowszych propozycji dla sektora MŚP - zarówno publicznych, jak i wprowadzanych przez sektor finansowy. Wydarzeniem będzie organizowany pierwszy raz w Polsce "Okrągły Stół Bankowców i Małych i Średnich Przedsiębiorców", który poprowadzi polska rzecznik MŚP, wiceminister gospodarki, p. Grażyna Henclewska. Sesjom plenarnym i warsztatowym będą towarzyszyły stanowiska eksperckie instytucji finansowych, gdzie uczestnicy będą mogli zadać pytania oraz otrzymać materiały informacyjne. Oficjalnymi spotkaniami towarzyszącymi Forum są: XIII Zjazd stałego Zespołu ds. MŚP Europejskiej Federacji Bankowej (23 października), Konferencja Krajowego Systemu Usług dla MŚP oraz spotkanie Koalicji Polskich Środowisk Finansowych na rzecz Absorpcji Środków UE w Polsce poświęcone instrumentom dla małych i średnich firm (oba 25 października).

Temat tegorocznego Forum został wywołany pracami i dyskusją na temat aktualnego stanu i perspektyw dostępu mikro, małych i średnich firm do finansowania zewnętrznego, w tym do środków na założenie i rozwój działalności gospodarczej. Małe i średnie przedsiębiorstwa są motorem napędowym gospodarki europejskiej, w tym polskiej, stanowiąc ok. 99% wszystkich firm oraz wytwarzając ok. dwie trzecie PKB. Jak pokazują liczne badania, przedsiębiorcy, szczególnie po ostatnim kryzysie, potrzebują zróżnicowanej oferty finansowania zewnętrznego, która mogłaby wesprzeć odbudowę dynamiki inwestycyjnej tego sektora. W związku z tym: dostęp do starterów i innowacyjnych firm do finansowania, ryzyko w działalności gospodarczej ery turbulencji, dobre praktyki w relacjach obu środowisk oraz budowanie kompetencji MŚP do korzystania z instrumentów finansowania zewnętrznego - to tylko niektóre wiodące tematy tegorocznego spotkania. W okresie polskiej prezydencji w Radzie UE prowadzone będą strategiczne dyskusje ws. nowego budżetu i programów UE na lata 2014-2020. W związku z tym ważnym punktem dyskusji będzie także unijna polityka względem Małych i Średnich Przedsiębiorców i nowe propozycje w tym zakresie. Wnioski i rekomendacje z obrad Forum zostaną przekazane władzom państwowym i organizacjom środowiskowym, celem wykorzystania w pracach monitoringowych, legislacyjnych i regulacyjnych.

Polskie banki a sektor MŚP

Polskie banki świadczą przedsiębiorcom - w tym małym i średnim - nowoczesne i zróżnicowane usługi finansowe. Przedsiębiorca może znaleźć w banku komercyjnym, spółdzielczym, publicznym, uniwersalnym lub specjalistycznym ofertę dla siebie, najczęściej szytą już na miarę. W tym roku, w ramach sukcesywnie odbudowywanej dynamiki kredytowej, udzielono już 30 mld PLN kredytu, w tym MŚP - ponad 17 mld PLN. Na koniec września stan aktywnych kredytów udzielonych wszystkim przedsiębiorcom wynosił 250 mld PLN, w tym ponad 144 mld PLN stanowiły należności sektora MŚP. Banki są nadal pierwszym (po środkach własnych) źródłem finansowania działalności firm.

"Nieprzypadkowo tegoroczne Forum Korporacyjne odbywa się w okresie, w którym Polska przewodzi Unii Europejskiej. Są to wspaniałe czas i miejsce, w którym możemy podzielić się naszymi doświadczeniami i pomysłami, ale i jednocześnie uczyć od innych. Polski sektor bankowy jest bezpieczny, nowoczesny i stale podnosi jakość obsługi i poziom satysfakcji klientów, także małych i średnich przedsiębiorców. Potwierdzają to krajowe i międzynarodowe rankingi, gdzie polskie banki z roku na rok awansują, znajdując się w tej chwili w czołówce najlepszej bankowości dla firm w Europie, i w pierwszej ósemce na świecie" - powiedział, otwierając Forum, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Polskie banki to sektor społecznie odpowiedzialny - stale rozwijający ofertę dla obywateli podejmujących działalność gospodarczą i starający się wspierać klientów także w okresie turbulencji. Polskie banki nie obciążyły obywateli skutkami kryzysu i są drugim korporacyjnym podatnikiem w Polsce.

Polski sektor bankowy - wespół z klientami i instytucjami publicznymi, w tym z regulatorami - wspólnie stara się przełamywać stereotypy i bariery w dostępie do finansowania: bariery regulacyjne, niedostatecznie rozwinięte wiedza i kompetencje małych przedsiębiorców w zakresie pozyskiwania i zarządzania instrumentami finansowania zewnętrznego. Celem Związku Banków Polskich jest pomoc w uwolnieniu ogromnego potencjału, jaki drzemie w polskich MŚP - a narzędziem do jego realizacji są nowoczesne instrumenty finansowe. Obecnie z kredytu korzysta tylko ok. 30% tego sektora, a 70% - mimo że posiada zdolność kredytową i może korzystać - wstrzymuje się. Jednocześnie porównawczo, w gospodarkach rozwiniętych, za którymi podążamy, kredyt jest jednym z podstawowych narzędzi wspierających rozwój firm. Efektywna budowa takiego zaufania i kompetencji naszych MŚP jest wyzwaniem dla nas wszystkich: banków - klientów - instytucji publicznych.

Polskie banki z sukcesem uczestniczą także w programach europejskich, zarówno jako pośrednicy finansowi, jak i beneficjenci. Programy i inicjatywy unijne z udziałem banków to np.: Program ramowy CIP, JESSICA, JEREMIE, PROGRESS, PO INNOWACYJNA GOSPODARKA, RPO. Dzięki tym programom banki finansują przedsiębiorców na atrakcyjniejszych warunkach.

Polskie i europejskie banki pragną być także uwzględnione w nowej perspektywie finansowej UE - na lata 2014-2020. 70% aktywów sektora finansowego w Polsce to sektor bankowy, w związku z czym poważna debata nt. szerokiego wsparcia 3,9 mln przedsiębiorców w Polsce w dostępie do finansowania nie jest możliwa bez banków - ich kwalifikacji, sieci dystrybucji i kapitału.

Więcej informacji można znaleźć na stronie http://www.forumkorporacyjne.pl

Źródło informacji: Związek Banków Polskich

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.10.2011, 18:42
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ