Newsletter

Zlecone: Międzynarodowy Związek Plantatorów Tytoniu (ITGA): Globalna petycja plantatorów przeciwko "niszczycielskim" propozycjom WHO nabiera tempa

21.10.2010, 17:05aktualizacja: 21.10.2010, 17:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

LEXINGTON, Kentucky - (BUSINESS WIRE) - W tym tygodniu kluczowi przedstawiciele organizacji plantatorów tytoniu z całego świata spotkali się w Lexington (stan Kentucky) i oskarżyli WHO o całkowitą obojętność wobec milionów plantatorów i źródła utrzymania ich rodzin w najbiedniejszych rejonach świata. Na tegorocznym Zgromadzeniu Ogólnym ITGA (International Tobacco Growers Association) obecni byli przedstawiciele odpowiedzialni za 80% światowej produkcji tytoniu na sprzedaż. Plantatorzy omówili niszczycielski wpływ, jaki będą mieć nowe wytyczne do Ramowej Konwencji Kontroli Rynku Wyrobów Tytoniowych (FCTC - Framework Convention on Tobacco Control), jeśli w listopadzie zostaną one przyjęte w Urugwaju.

Wytyczne do artykułów 9, 10, 17 i 18 FCTC zakładają wprowadzenie zakazu wykorzystywania składników używanych w produktach tytoniowych i zredukowanie obszaru plantacji tytoniu na świecie. ITGA, reprezentujące 30 milionów plantatorów, którzy posiadają dogłębną wiedzę na temat uprawy tytoniu, argumentuje, że działania te doprowadzą do katastrofalnych skutków społeczno-ekonomicznych, nie mając żadnego wpływu na zdrowie ludzi. Mimo bicia na alarm przez ITGA, prośba związku o miejsce przy stole w trakcie negocjacji została przez WHO odrzucona; tym samym WHO zlekceważyło plantatorów traktując ich jak przeszkody na drodze do osiągnięcia własnych celów.

"Chociaż to właśnie my najbardziej ucierpimy z powodu wprowadzenia tych wytycznych – powiedział Antonio Abrunhosa, dyrektor generalny ITGA - ludzie, którzy nie mają zbyt wielkiego pojęcia o uprawie tytoniu rzutem kostki decydują o naszym losie, nie pytając nas nawet o zdanie".

Co jeszcze pogorszyło sytuację, konfederacja ramowej konwencji (FCA - Framework Convention Alliance), dysponująca sporymi funduszami grupa organizacji pozarządowych, których jedynym celem jest "przygotowanie i realizacja FCTC" ostatnio nazwała prośby plantatorów tytoniu "mylącymi informacjami". W dokumencie opublikowanym na swojej stronie internetowej konfederacja wysuwa argumenty, że wytyczne nie zakazują uprawy tytoniu odmiany Burley, ignorując jednak fakt, że bez składników, popyt na Burley praktycznie zniknie, nie pozostawiając plantatorom żadnej opłacalnej alternatywy uprawy. FCA sugeruje również, że składniki dodatkowe sprawiają, iż papierosy są bardziej "atrakcyjne", przemilczając jednak fakt, że połowa światowych palaczy tytoniu już teraz wybiera papierosy z mniejszą ilością składników.

"Nie mamy nic przeciwko staraniom WHO o regulację spożycia tytoniu – dodał Abrunhosa – ale powinni oni wysłuchać również tych, którzy znają się na jego uprawie, a nie tylko tych, którzy go nienawidzą".

W ostatnich tygodniach ITGA stworzyło petycję przeciwko propozycjom WHO, którą rozpowszechnia wśród plantatorów tytoniu na całym świecie. Jak dotąd podpisało się pod nią ponad 200 000 osób z 25 krajów-plantatorów tytoniu. 8 listopada, na tydzień przed konferencją w Urugwaju, plantatorzy tytoniu przedstawią swoim rządom podpisane petycje, wzywając ich do "niedopuszczenia, aby konferencja stron FCTC zniszczyła źródło utrzymania plantatorów tytoniu i do odrzucenia wstępnych wytycznych do artykułów 9 i 10 oraz rekomendacji do artykułów 17 i 18".

Informacje o propozycjach WHO

Ramowa konwencja kontroli rynku wyrobów tytoniowych (FCTC) to pierwszy traktat wynegocjowany pod auspicjami WHO.

Artykuł 9 FCTC ma na celu regulację zawartości wyrobów tytoniowych, tj. testowanie i pomiar składników i emisji tytoniu. Artykuł 10 FCTC dąży do uregulowania ujawniania informacji dotyczących wyrobów tytoniowych, czyli ujawniania zawartości i poziomów emisji tych wyrobów. Grupa robocza pod przewodnictwem Kanady, Norwegii i Unii Europejskiej opracowała szczegółowe wytyczne do artykułów 9 i 10, które mają być przestrzegane przez kraje przy wdrażaniu swojego ustawodawstwa. Najnowsza wersja wstępnych wytycznych rekomenduje zakaz stosowania składników wyrobów tytoniowych.

Artykuły 17 i 18 FCTC traktują o alternatywach dla upraw tytoniu, które są opłacalne ekonomicznie. Najnowsze zalecenia, które zostaną omówione na IV Konferencji Stron, stanowią: "Strony powinny, we współpracy z właściwymi organizacjami krajowymi, regionalnymi i międzynarodowymi, nie inwestować w produkcję i/lub promocję produkcji tytoniu oraz stopniowo redukować obszary upraw tytoniu...".

Podczas IV Konferencji Stron, która odbędzie się w Urugwaju w listopadzie 2010 roku, sygnatariusze FCTC rozpatrzą wytyczne do artykułów 9 i 10 oraz będą debatować nad artykułami 17 i 18.

Informacje o ITGA

ITGA to organizacja non profit założona w 1984 roku. Jej celem jest reprezentowanie przed światem racji milionów plantatorów tytoniu. ITGA dokłada starań, aby być silnym zbiorowym głosem na skalę międzynarodową i krajową oraz zapewnić długoterminowe bezpieczeństwo rynku tytoniowego. Członkowie ITGA to hodowcy tytoniu z 26 krajów, odpowiedzialni za 85 procent światowej produkcji tytoniu.

KONTAKT:

Antonio Abrunhosa

dyrektor generalny

International Tobacco Growers' Association

tel.  + 351 272 325 901

faks + 351 272 325 906

e-mail: itga@tobaccoleaf.org

Źródło informacji: Business Wire

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.10.2010, 17:05
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ