Pobierz materiał i Publikuj za darmo
JEROZOLIMA, 25 lipca 2011 r. /PRNewswire/ - Projekt HEART ogłosił dzisiaj, że baza danych z możliwością wyszukiwania zawierająca wpisy dotyczące majątków z okresu Holokaustu ma już 1,5 mln rekordów. To największa publicznie dostępna baza, która stanowi źródło informacji o utraconych majątkach żydowskich z czasów Holokaustu.
(Logo: http://photos.prnewswire.com/prnh/20110725/AQ38121LOGO-a)
(Logo: http://photos.prnewswire.com/prnh/20110725/AQ38121LOGO-c)
(Logo: http://photos.prnewswire.com/prnh/20110223/CG51872LOGO-f)
(Zdjęcie: http://photos.prnewswire.com/prnh/20110223/CG51872-a)
Internetowa baza danych po raz pierwszy została udostępniona 1 maja 2011 r. i zawierała wtedy ponad 500 000 rekordów. Od tego czasu, liczba wyszukiwań przez użytkowników na całym świecie w bazie danych Projektu HEART osiągnęła rekordową liczbę. Wpisy zostały zestawione i udostępnione przez Projekt HEART (Grupa Zadaniowa ds. Restytucji Majątku z Okresu Holokaustu), inicjatywę Agencji Żydowskiej na rzecz Izraela (JAFI) we współpracy i przy wsparciu rządu Izraela, mającą na celu pomoc rodzinom żydowskim w zidentyfikowaniu majątku osobistego skonfiskowanego przez nazistów i wsparcie ofiar w uzyskaniu restytucji.
1,5 mln wpisów w internetowej bazie danych Projektu HEART zawiera adresy nieruchomości, listy właścicieli domów, zawody, listy znanych skonfiskowanych nieruchomości, dane z rejestrów działalności gospodarczej, polisy ubezpieczeniowe oraz inne informacje archiwalne, które mogą pomóc potencjalnym wnioskodawcom w ich poszukiwaniach.
Dyrektor wykonawczy Projektu HEART, Bobby Brown, stwierdził, że dodanie ok. 1 mln rekordów od czasu udostępnienia po raz pierwszy bazy danych 1 maja 2011 roku, stanowi dowód na zaangażowanie Projektu HEART w "spisanie każdej możliwej do zidentyfikowania rzeczy stanowiącej majątek prywatny, za którą Żydzi nie otrzymali jeszcze odszkodowania".
"Baza danych Projektu HEART będzie pełniła istotną rolę w naszych staraniach w kierunku uzyskania choćby namiastki sprawiedliwości dla ofiar Holokaustu i ich spadkobierców - powiedział Natan Sharansky, prezes Agencji Żydowskiej. - Rekordy zgromadzone w bazie danych Projektu HEART stanowią niezbity dowód na to, że Holokaust był nie tylko największym mordem, jaki kiedykolwiek został popełniony, ale również największym rabunkiem w historii. Jesteśmy zaangażowani w walkę, aby ofiary Holokaustu i ich spadkobiercy otrzymali odszkodowania i jesteśmy dumni, że Projekt HEART korzysta z zaawansowanych narzędzi technologicznych do realizacji tego celu".
Leah Nass, wiceminister ds. starszych obywateli reprezentujący rząd Izraela, powiedział: "Stworzenie przez Projekt HEART najbardziej wyczerpującej bazy danych dotyczącej majątków ofiar Holokaustu, jaka powstała do tej pory, ukazuje nasze zaangażowanie w oddanie sprawiedliwości ofiarom Holokaustu i ich spadkobiercom".
Projekt HEART, zapoczątkowany pod koniec lutego 2011 r., ma na celu identyfikację tych ofiar Holokaustu i ich spadkobierców na całym świecie, którzy byli właścicielami nieruchomości, majątku ruchomego lub innej własności niematerialnej i prawnej, które zostały skonfiskowane, zrabowane lub sprzedane wbrew woli właścicieli w krajach rządzonych lub okupowanych przez siły nazistowskie lub państwach Osi w czasach Holokaustu. Jedynym ograniczeniem przy składaniu wniosku jest fakt uzyskania restytucji majątku przez ofiarę Holokaustu lub jej spadkobierców po okresie Holokaustu - takie osoby nie są uprawnione do dodatkowej restytucji w odniesieniu do tego majątku.
Baza danych Projektu HEART została utworzona specjalnie żeby pomóc ofiarom Holokaustu i ich spadkobiercom w uzyskaniu odszkodowania. Dostęp do bazy danych można uzyskać za pośrednictwem strony internetowej Projektu HEART: http://www.heartwebsite.org. W celu wzięcia udziału w Projekcie HEART, należy jedynie wypełnić kwestionariusz, który można znaleźć na stronie internetowej.
Internetowa baza danych będzie również służyła, jako skuteczne narzędzie w przyszłych staraniach o uzyskanie restytucji w imieniu osób do niej uprawnionych, ponieważ rekordy zawarte w bazie danych będą służyć uzupełnieniu oraz uznaniu informacji zgłoszonych przez ofiary Holokaustu i ich spadkobierców.
"Jest to pierwsza baza obejmująca cały świat, zawierająca dane na temat majątków skonfiskowanych, zrabowanych lub sprzedanych wbrew woli właścicieli w okresie Holokaustu udostępniona osobom ocalałym i ich spadkobiercom - stwierdziła Anya Verkhovskaya, dyrektor Projektu. - Zainteresowanie bazą jest imponujące - w każdym tygodniu jest ok. 100 000 wyszukiwań".
Od czasu powstania dane na temat celu Projektu HEART i procesu składania wniosków zostały przetłumaczone na 13 języków, a ponadto uruchomiono centrum telefoniczne działające 24 godziny na dobę we wszystkich językach. Do tej pory w ramach projektu zgłoszono dziesiątki tysięcy wniosków o dodatkowe informacje. Obecnie internetowa baza danych zawiera 1,5 mln rekordów dotyczących majątków, a pracownicy Projektu HEART oczekują jeszcze większego zainteresowania ze strony ofiar Holokaustu i ich spadkobierców.
Źródło: Project HEART
KONTAKT:
Anya Verkhovskaya z Projektu HEART
tel. +1-414-961-7418
e-mail: av@heartwebsite.org
Źródło informacji: PR Newswire
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.07.2011, 18:00 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |