Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W porozumieniu zastrzeżono, że paliwo jądrowe i sprzęt będą mogły być wykorzystywane jedynie do celów pokojowych. Oddzielny dokument podpisany wraz z umową zawiera klauzulę, która umożliwia Japonii wypowiedzenia paktu, jeśli Indie przeprowadzą próbę jądrową.
Umowę podpisano po spotkaniu premiera Japonii Shinzo Abego z jego odpowiednikiem z Indii Narendrą Modim w Tokio. Był to główny punkt drugiej oficjalnej wizyty Modiego w Japonii.
Negocjacje w sprawie porozumienia rozpoczęły się w 2010 roku. Umowa musi być jeszcze zatwierdzona przez dwuizbowy parlament Japonii, co najpewniej stanie się w przyszłym roku.
Japonia, jedyny kraj, wobec którego użyto broni jądrowej, po raz pierwszy zawarła taką umowę z państwem, które nie przystąpiło do Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT). Indie twierdzą, że NPT jest dyskryminujący i obawiają się posiadających broń jądrową Chin oraz Pakistanu, swego wieloletniego rywala, który również ma broń masowego rażenia.
Obecnie Indie prowadzą negocjacje z mającą siedzibę w USA firmą Westinghouse Electric, której właścicielem jest japońska Toshiba, w sprawie budowy sześciu reaktorów jądrowych na południu kraju.
Indie, które w 2015 roku odnotowały wzrost gospodarczy w wysokości 7,6 proc. PKB, liczą na pomoc Japonii w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na stabilne zasilanie energetyczne. Dostępu do prądu w Indiach nie ma 300 mln ludzi, a władze w Delhi planują do 2050 roku zwiększyć odsetek energii jądrowej do 25 proc. Obecnie tylko 2 proc. energii w Indiach pochodzi z elektrowni jądrowych. (PAP)
jhp/ jbr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 11.11.2016, 15:24 |
Źródło informacji | Reuters,Kyodo,EFE |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |