Newsletter

Komisja Europ. tworzy fundusz, który ma przynieść miliardy inwestycji w start-upy

10.04.2018, 17:57aktualizacja: 10.04.2018, 17:57

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Komisja Europejska i Europejski Fundusz Inwestycyjny uruchomiły we wtorek VentureEU, paneuropejski fundusz, który ma zwiększyć publiczne i prywatne inwestycje w start-upy. Dzięki niemu na ten cel ma trafić nawet 2,1 mld euro.

Inwestując 410 mln euro z unijnych środków, UE zamierza zebrać łącznie 2,1 miliarda euro inwestycji ze środków publicznych i prywatnych. Środki publiczne - w planach KE - mają przyciągnąć pieniądze prywatnych inwestorów.

"W kapitale wysokiego ryzyka rozmiar ma znaczenie! Dzięki VentureEU wielu innowacyjnych przedsiębiorców w Europie zrealizuje inwestycje, których potrzebują, aby wprowadzać innowacje i odnieść sukces na skalę światową" - powiedział we wtorek Jyrki Katainen, wiceszef KE, komisarz ds. inwestycji i konkurencyjności.

Komisja podkreśla, że choć kapitał wysokiego ryzyka (venture capital) ma duże znaczenie dla dobrze prosperującej gospodarki, to jest to wciąż słabo rozwinięty sektor w Europie. W 2016 r. inwestorzy kapitału wysokiego ryzyka zainwestowali w UE około 6,5 mld euro, w porównaniu z 39,4 mld euro zainwestowanymi w USA.

Na koniec 2017 r. tylko 26 firmom z UE udało się uzyskać wartość rynkową przekraczającą 1 mld dolarów, w porównaniu z 109 w USA i 59 w Chinach.

VentureEU ma być nowym źródłem finansowania, w założeniu Komisji dając europejskim innowacyjnym firmom możliwość przekształcenia się w wiodące przedsiębiorstwa światowe.

Fundusze mają pomóc w finansowaniu MŚP i spółek o średniej kapitalizacji z różnorodnych sektorów, takich jak technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT), technologie cyfrowe, technologie medyczne oraz efektywność energetyczna. (PAP)

luo/ mc/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.04.2018, 17:57
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ