Newsletter

200 lat niezwykłej historii „FERD. PIATNIK & SOHNE” - legendy świata gier

12.08.2024, 13:16aktualizacja: 12.08.2024, 13:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

FERD. PIATNIK & SOHNE (1)
FERD. PIATNIK & SOHNE (1)
Co roku 25 milionów pudełek kart do gry, trzy miliony gier planszowych i jeden milion puzzli oznakowanych charakterystycznym logo (dżokej na koniu) trafia do miłośników gier karcianych, wróżb, planszówek oraz tych, którzy w dopasowywaniu małych kawałków obrazów odnajdują przyjemność i relaks. Firma „FERD. PIATNIK & SOHNE” już od 200 lat daje koneserom tego typu rozrywek umysłowych przyjemność korzystania z wyrobów najwyższej jakości.

Historia firmy „FERD. PIATNIK & SOHNE” potoczyłaby się zupełnie inaczej, gdyby Ferdynand Piatnik (1819-1885), mężczyzna „wierny, pilny i odpowiedzialny” - jak opisano go na dyplomie czeladniczym - nie przeprowadził się z węgierskiej Budy do Wiednia i nie rozpoczął pracy w warsztacie Antona Mosera.

Moser zajmował się ręcznym kolorowaniem kart do gry i interes dobrze się rozwijał. W słynącej z zamiłowania do zabawy stolicy cesarskiej Austrii gry w karty oraz wróżby były ulubionymi rozrywkami. Skat, wist, kanasta - tymi grami emocjonowało się w pałacowych salonach i modnych kawiarniach nie tylko eleganckie towarzystwo z cesarskiego dworu, ale także odpoczywający w winiarniach i karczmach po pracy rzemieślnicy i robotnicy. Jednym słowem - w Wiedniu wszyscy grali w karty.

Moser założył warsztat 14 maja 1824 roku w Neubau - 7. dzielnicy Wiednia. Ten właśnie rok - 1824 - przyjmuje się za historyczny początek firmy, która z czasem przyjęła nazwę „Ferdinand Piatnik in Wien”. Stało się tak, gdy w roku 1842 Piatnik poślubił wdowę po Moserze i przejął zakład.

Firma rozrastała się, Piatnik wprowadzał nowe motywy, w tym słynny wzór figur nawiązujący do postaci z dramatu Fryderyka Schillera „Wilhelm Tell”. Wyroby „Ferdinand Piatnik in Wien” zrobiły furorę na Wystawach Światowych w Wiedniu (1873) i w Paryżu (1878). Nowy zakład przy Kandlgasse 33 nie był już małą manufakturą, ale nowoczesną fabryką, w której produkcję prowadzono na skalę masową. To także czas, gdy pojawiły się nowe gry - remik, brydż, poker - a sama firma przeobraziła się w roku 1882 w działającą pod tą nazwą do dzisiaj spółkę „FERD. PIATNIK & SOHNE”. Oprócz Ferdynanda tworzyło ją jego dwóch synów: starszy - również Ferdynand - i młodszy Adolf.

W roku 1891 jako logo firmy przyjęto funkcjonujący do dzisiaj znak - dżokera siedzącego na koniu. Karty Piatnika trafiały w najdalsze miejsca na świecie: USA, Hawaje, Japonia, Mongolia… i, oczywiście, do miejsca kultowego dla każdego gracza - kasyna w Monte Carlo. „FERD. PIATNIK & SOHNE” rozbudowywał pozycję zakładając oddziały i fabryki kart w najważniejszych miastach Austro-Węgier: w Budapeszcie (1896), w Pradze (w 1898 została przejęta tamtejsza fabryka kart Ritter&Cie), ale i w małym Radeče (niem. Ratschach) w Słowenii.

Lata I wojny światowej i upadek Austro-Węgier przyniosły firmie nowe wyzwania - z jednej strony nie był to czas sprzyjający salonowym rozrywkom w formie dotychczas praktykowanej, ale z drugiej - niemal każdy z milionów żołnierzy miał w swoim plecaku karty do gry.

Czas między I a II wojną światową to okres, w którym na mapie pojawia się kolejne miejsce związane z firmą „FERD. PIATNIK & SOHNE”. W roku 1926 Piatnik zawitał do Krakowa i założył w tym mieście „Krakowską Fabrykę Kart do Gry Ferd. Piatnik I Synowie, S.A.”.

Po II wojnie światowej krakowska, budapeszteńska, praska i słoweńska fabryki Piatnika zostały znacjonalizowane przez komunistyczne władze tych krajów. Firma skoncentrowała się więc na odbudowie pozycji rynkowej w oparciu o wiedeńską wytwórnię i nowe rynki zbytu. Oprócz USA, gdzie Piatnik był obecny od lat, rozwinięto eksport kart do krajów skandynawskich i Afryki Północnej. Rok 1951 to z kolei rewolucja techniczna - wprowadzenie kolorowego druku offsetowego, co umożliwiło efektywne drukowanie kart do gry w dużym nakładzie przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów.

W roku 1956 roku „FERD. PIATNIK & SOHNE” podjął strategiczną decyzję: wprowadzi na rynek już nie tylko karty do gry, ale i gry planszowe sygnowane swoim logo. Dziesięć lat później kolejne poszerzenie oferty - Piatnik zaczął produkować puzzle. Strategiczne decyzje przy dbałości o wysoką jakość produkcji okazały się słuszne: obecnie co roku na światowe rynki trafia 25 milionów pudełek kart do gry, trzy miliony gier planszowych i milion puzzli. Powstają one, oprócz zatrudniającej 100 pracowników fabryki w Wiedniu, w uruchomionym w roku 1993 zakładzie w Mönchengladbach (Nadrenia Północna-Westfalia w Niemczech), a także w Pradze i w Budapeszcie (również od 1993 roku), które wróciły do firmy „FERD. PIATNIK & SOHNE” po upadku komunizmu na Węgrzech i w Czechach.

W roku 200-lecia istnienia „FERD. PIATNIK & SOHNE” powstające w niej karty do gry, gry planszowe i puzzle dostępne są w 70 krajach świata, w tym w Polsce. Karcianym potentatem kierują przedstawiciele szóstego pokolenia rodziny Piatników.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 12.08.2024, 13:16
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii