Newsletter

Bogactwo chińskiej cywilizacji oceanicznej: dokument „Powrót do Zai Tun” już na kanale National Geographic

07.09.2021, 13:42aktualizacja: 07.09.2021, 13:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Quanzhou Radio and TV Station - „Powrót do Zai Tun”
Quanzhou Radio and TV Station - „Powrót do Zai Tun”

QUANZHOU, Chiny, 7 września, 2021 /PRNewswire/ -- Od 4 września, na antenie National Geographic emitowany jest film dokumentalny „Powrót do Zai Tun”, transmitowany w 170 krajach i regionach na całym świecie oraz w 43 językach, ma na celu ukazanie historii Quanzhou, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO na 44 sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa jako „Emporium Świata w Chinach Song-Yuan”. Dokument powstał przy współpracy radia i telewizji Quanzhou oraz telewizji Fujian Straits TV.

Wpisanie Quanzhou na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego jest historycznym osiągnięciem ówczesnego Wschodniego Morskiego Jedwabnego Szlaku. Jest postrzegane jako zbiorowa pamięć i wspólne bogactwo ludzkości, rozpoznawalne i cenione na całym świecie. Reportaż „Powrót do Zai Tun” rozpoczyna się od nadania nazwy Quanzhou w czasach starożytnych, aby następnie z perspektywy obecnych czasów omówić przeszłość i teraźniejszość Zai Tun oraz powiązania historyczne.

Będąc wybitnym przykładem portu stanowiącego światowe centrum handlu morskiego i jedynym punktem początkowym Morskiego Jedwabnego Szlaku uznanym przez UNESCO, jak Quanzhou przekształciło się z niewielkiej wioski rybackiej w znakomicie prosperujące kluczowe miasto portowe? W jaki długofalowy sposób, międzynarodowy handel oceaniczny zintegrował różnorodność światowego społeczeństwa i kultury oraz jak sprawił, że międzykulturowy dobrobyt stał się rzeczywistością - czym są leżące u podstaw tego historyczne siły napędowe i geny dziedziczenia?

Dokument „Powrót do Zai Tun”, w dwóch odcinkach trwających łącznie 90 minut, pozwoli odpowiedzieć na te pytania. Produkcja rozpoczyna się od orientalnego dziennika podróży Jakuba de Ancona „Miasto światła”, aby z międzynarodowej perspektywy rozszyfrować orientalne cechy i wpływy cywilizacji morskiej Chin oraz poznać żądnych przygód, odważnych, serdecznych i różnorodnych ludzi, którzy od urodzenia żyją na morzu.

Realizacja i dopracowywanie dokumentu trwało prawie cztery lata, co miało zapewnić rygorystyczne i precyzyjne przedstawienie faktów historycznych, przy jednoczesnym zaprezentowaniu świeżej perspektywy. Członkowie ekipy filmowej odbyli podróże do ponad 20 krajów i regionów, aby zgromadzić historyczne dokumenty o Quanzhou, w tym, naznaczoną wpływami kościoła, wersję „Podróży Marco Polo”, pierwodruk „Miasta światła” - aby móc je przestudiować i porównać.

Na tej podstawie przeprowadzono wywiady z szeregiem czołowych ekspertów z Chińskiej Akademii Nauk Społecznych i Muzeum Narodowego Chin, co pozwoliło wyjaśnić znaczenie cywilnych działań związanych z gospodarką morską w długiej historii i dokonać przełomu w zakresie tradycyjnej wiedzy. Zespół filmowców rozszerzył swoją perspektywę poza Quanzhou i podążył za najważniejszymi wydarzeniami na trasie, aby prześledzić fizyczne dowody i współczesne historie, konstruując wielowymiarowy system poznawczy, którego punktem centralnym jest Quanzhou.

Dokument wykorzystuje również możliwości przeciwstawienia humanistycznego ducha, ludowego rzemiosła oraz starożytnego społeczeństwa, kreśląc obraz dziedzictwa i rozwoju, innowacyjności i integralności. Starożytny port Zai Tun był niegdyś największym na wschodzie, zaś jego ewolucja wciąż może być źródłem nieskończonych inspiracji dla współczesnego człowieka.

Więcej informacji o dokumencie można znaleźć na stronie www.docuchina.cn.

Materiał zdjęciowy - https://mma.prnewswire.com/media/1608947/1.jpg

Źródło: Quanzhou Radio and TV Station

Źródło informacji: PR Newswire

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.09.2021, 13:42
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ