Newsletter

Cieszyn: Trzydzieści faktów na 30-lecie Książnicy Cieszyńskiej

17.07.2024, 08:04aktualizacja: 17.07.2024, 08:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Jedna z gablot wystawy Nasz drogi i święty skarb
Fot. Jedna z gablot wystawy Nasz drogi i święty skarb
Książnica Cieszyńska zarządza zbiorami obejmującymi 235 000 jednostek, w tym 18 000 starych druków oraz rękopisów. Wystawa „»Nasz drogi i święty skarb« 30-lecie Książnicy Cieszyńskiej” prezentuje te bogate zbiory i historię instytucji do końca października.

Czy wiecie, że:
 
•    Książnica Cieszyńska powstała w 1994 r., ale najstarsza wchodząca w skład jej zbiorów biblioteka – księgozbiór ks. Leopolda Jana Szersznika – została oddana do użytku mieszkańcom Cieszyna już w 1801 r., stając się pierwszą biblioteką publiczną na całym historycznym obszarze Górnego Śląska?

•    Zbiory Książnicy Cieszyńskiej obejmują łącznie 235 000 jednostek, w tym prawie 18 000 woluminów starych druków oraz 18 000 rękopisów?

•    W ciągu 30 lat zbiory Książnicy Cieszyńskiej powiększyły się, w większości w drodze darów, o prawie 46 000 jednostek, w tym wiele unikalnych druków i rękopisów?

•    Zbiory Książnicy w znaczącym stopniu wzbogaciły się także dzięki zakupom dokonywanym ze środków specjalnie w tym celu powołanej w 2003 r. prywatnej, Donacji im. Zbigniewa Michejdy?

•    W roku powstania Książnicy Cieszyńskiej jej zbiory rozproszone były w sześciu lokalach zastępczych, z których tylko jeden zapewniał zabytkowym zbiorom bibliotecznym elementarną ochronę?

•    Aktualna siedziba Książnicy Cieszyńskiej, oddana do użytku w dwóch etapach w 1999 i 2000 r. i dostosowana do potrzeb biblioteki, obejmuje siedem kondygnacji, a jej powierzchnia przekracza 3000 m2?

•    Na sześć lat przed powołaniem Książnicy Cieszyńskiej wchodzące obecnie w jej skład zbiory dotknęła katastrofa, w wyniku której około 1 000 starych druków ucierpiało w wyniku zalania wodą z pękniętego kaloryfera?

•    Książnica Cieszyńska była pierwszą publiczną instytucją na Górnym Śląsku posiadającą własne, w pełni profesjonalne pracownie konserwatorskie, wyposażone m.in. w komorę próżniową i maszynę do uzupełniania ubytków masą papierową?

•    Do chwili obecnej pracownia Książnicy Cieszyńskiej kompleksowej konserwacji poddała 1 000 druków i rękopisów, konserwacji zachowawczej 2 010 jednostek, a konserwacji masowej 60 000 kart?

•    W swój pierwszy – sfinansowany ze środków zewnętrznych – komputer oraz program biblioteczny MAK Książnica Cieszyńska wyposażona została już w pierwszym roku swojego istnienia?

•    Inicjując w połowie lat dziewięćdziesiątych proces kompleksowego opracowania posiadanych i nabywanych zbiorów, Książnica jako jedna z pierwszych bibliotek w Polsce zastosowała – autorsko przez siebie zaadaptowany – program komputerowy MAK do katalogowania wszystkich kategorii zbiorów, nie tylko książek i czasopism, ale także zbiorów specjalnych – starych druków, rękopisów, ikonografii i kartografii?

•    Obecnie katalogowe bazy danych Książnicy Cieszyńskiej obejmują niemal 140 000 rekordów, rejestrując m.in. wszystkie będące w posiadaniu biblioteki stare druki?

•    Podczas opracowywania zdołano zidentyfikować w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej unikatowe w skali ogólnopolskiej druki, m.in.: Biblię Wrześniową (1522), Mszał Wrocławski (1505), Nowy Testament z drzeworytami Lucasa Cranacha Starszego (1516), Ajendę Ewangelicką (1668), egzemplarz Konstytucji 3 maja z okresu jej obowiązywania i wiele innych?

•    Już w 1997 r. Książnica Cieszyńska, jako pierwsza miejska instytucja w Cieszynie, uruchomiła własną witrynę internetową, a w 1999 r. udostępniła online katalogowe i bibliograficzne bazy danych?

•    Książnica Cieszyńska należy do pionierów automatyzacji prac bibliograficznych w Polsce, a swój dorobek w tym zakresie zaprezentowała już w 1998 r. podczas ogólnopolskiej konferencji na temat bibliografii regionalnych?

•    W 2004 r. Książnica Cieszyńska opracowała i udostępniła w sieci unikalny „Elektroniczny słownik biograficzny Śląska Cieszyńskiego” – pełnotekstową bazę danych zawierającą biogramy osób działających na Śląsku Cieszyńskim, bądź też wywodzących się z tego obszaru, zawierającą obecnie już niemal 10 000 rekordów?

•    Książnica Cieszyńska należy do bibliotek, które inicjowały w Polsce program digitalizacji zbiorów, tworząc i udostępniając już w 2003 r. „Cieszyńską Bibliotekę Wirtualną” (w 2009 r. włączoną w strukturę Śląskiej Biblioteki Cyfrowej)?

•    Do chwili obecnej Książnica Cieszyńska zdołała zdigitalizować i – za pośrednictwem swojego profilu w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej – udostępnić online cały znajdujący się w jej posiadaniu zasób druków zwartych i ciągłych wydanych na Śląsku Cieszyńskim do 1939 r., a także kolekcje rękopisów z biblioteki ks. Leopolda Jana Szersznika, archiwum własne Tadeusza Regera, znaczną część zespołu Archiwaliów Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego oraz kluczowe wydawnictwa regionalne z okresu powojennego?

•    Zasób cyfrowy udostępniany przez Książnicę Cieszyńską online obejmuje kopie ponad 1 120 000 stron, składając się na 18 000 publikacji cyfrowych, a publikacje te zostały przez czytelników wyświetlone ponad 4 000 000 razy?

•    Książnica zorganizowała lub współorganizowała kilkanaście konferencji naukowych, w zdecydowanej większości o zasięgu międzynarodowym z dziedziny historii, kultury piśmienniczej, bibliotekoznawstwa?

•    Staraniem Książnicy Cieszyńskiej wydanych zostało 45 publikacji?

•    Dla dzieci i młodzieży Książnica Cieszyńska przeprowadziła w swojej siedzibie około 1 800 lekcji i warsztatów?

•    We własnej galerii Książnica Cieszyńska przygotowała i udostępniła 122 wystawy?

•    Książnica Cieszyńska znalazła się w prestiżowym gronie ośmiu bibliotek reprezentujących polskie bibliotekarstwo podczas odbywających się w 2000 r. 52 Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie, których gościem honorowym była Polska?

•    Tylko w ciągu minionej dekady pracownicy Książnicy Cieszyńskiej przygotowali i zrealizowali 94 pokazy z cyklu „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej”?

•    Książnica Cieszyńska zrealizowała kilkadziesiąt twardych i
•    miękkich projektów z zakresie infrastruktury, ochrony i konserwacji zbiorów, digitalizacji, dokumentacji i badań, edytorstwa, edukacji i popularyzacji, finansowanych lub współfinansowanych ze środków zewnętrznych na podstawie złożonych przez Książnicę wniosków?

•    Znaczącą część projektów finansowana jest bez udziału środków pochodzących z budżetu miasta, ponieważ Książnica stara się wnosić wkład własny w postaci rzeczowej?

•    W latach 2007-2010 Książnica, stojąc na czele konsorcjum złożonego z pięciu cieszyńskich instytucji archiwalnych i bibliotecznych, zrealizowała swój największy dotychczas projekt o łącznej wartości ponad 2 000 000 Euro, finansowany ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w rezultacie którego zdołano – między innymi – wydobyć z wieloletniej zapaści, zabezpieczyć, poddać zabiegom konserwatorskim i włączyć do obiegu naukowego zbiory Archiwum i Biblioteki OO. Bonifratrów w Cieszynie oraz Biblioteki i Archiwum im. Tschammera przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie, tworząc zarazem warunki do powstania cieszyńskiego Muzeum Protestantyzmu?

•    Książnicę Cieszyńską od początku jej istnienia wspiera Rada Programowa, w skład której obok uznanych autorytetów w dziedzinie bibliologii, bibliotekoznawstwa i dziedzin pokrewnych wchodzą reprezentanci lokalnych instytucji i organizacji naukowych i kulturalnych?

•    W Książnicy zatrudnionych jest: ośmioro bibliotekarzy, trzy
•    konserwatorki książek, jedna sprzątaczka, jedna księgowa, dwie pracownice na jednym etacie administracyjnym oraz dyrektor?
 
* * *
 
Podobnych pytań dotyczących działań i dorobku Książnicy Cieszyńskiej w ostatnich trzech dekadach sformułować można byłoby oczywiście znacznie więcej. Ufamy jednak, że już te postawione wyżej zachęcą Państwa do złożenia wizyty w Książnicy i odwiedzenia otwartej 24 maja wystawy „»Nasz drogi i święty skarb« 30-lecie Książnicy Cieszyńskiej”, która w sposób kompleksowy prezentuje napawającą dumą, ale i obfitującą w tragiczne momenty historię jej zbiorów, okoliczności powołania Książnicy, jej trudny start, proces budowy jej siedziby, a przede wszystkim dorobek we wszystkich sferach jej aktywności, począwszy od ochrony konserwacji zbiorów, ich digitalizacji, poprzez opracowanie, budowę warsztatu do badań regionalnych, aż po działalność naukowo-badawczą, edukacyjną i popularyzacyjną. Na ekspozycji zobaczyć można nigdy wcześniej nieudostępniane dokumenty, fotografie i technikalia obrazujące przeszłość Książnicy, ale także sporo unikalnych druków i rękopisów, które do zbiorów biblioteki udało się pozyskać w ostatnich trzech dekadach.
 
Wystawa pozostaje otwarta wprawdzie do końca października, ale w siedzibie biblioteki trwają nadal prace modernizacyjne i remontowe, niebawem więc okazać się może, iż ekspozycja stanie się na dłuższy czas niedostępna, tym goręcej więc już teraz zachęcamy Państwa do wizyty w naszej galerii. Wstęp wolny, bez biletów. Dla grup zorganizowanych powyżej pięciu osób – oprowadzanie gratis.
 
Zapraszamy!

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 17.07.2024, 08:04
Źródło informacji Cieszyn
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ