Pobierz materiał i Publikuj za darmo
NOWY JORK, 4 października 2023 /PRNewswire/ -- ESTech, amerykańska firma inwestycyjna i doradcza, ogłosiła dziś podpisanie porozumienia z nowo uruchomionym studiem produkcji i dystrybucji filmowej i telewizyjnej WonderHill Studios (WHS). W październiku 2023 roku WonderHill Studios i ESTech, w bezpośredniej współpracy ze strategicznym partnerem ESTech, Silk Road Group SA, utworzą spółkę joint venture w Gruzji, która będzie działać w branży filmowo-rozrywkowej.
W ramach partnerstwa planowane jest zabezpieczenie znaczących możliwości w zakresie nawiązywania partnerstwa publicznego i prywatnego z samorządami regionalnymi i dużymi firmami prywatnymi, które zaoferują hollywoodzkim studiom i niezależnym producentom filmowym łatwiejszą ścieżkę do wykorzystania lokalnych obiektów, ulg podatkowych, studiów, personelu i talentów. Od końca bieżącego roku i przez cały rok 2024 konsorcjum WHS i ESTech planuje przenieść do Gruzji i Kazachstanu szereg projektów filmowych o wartości ponad 200 mln dolarów. Połączone siły obu podmiotów utworzą konsorcjum finansujące przedsięwzięcia filmowo-rozrywkoe, które ułatwi twórcom z Hollywood oraz podmiotom działającym w obrębie dużego i szybko rozwijającego się rynku euroazjatyckiego podejmowanie projektów w zachwycającym nadmorskim kraju, jakim jest Gruzja.
Inicjatywa ta pojawia się w kluczowym momencie dla branży filmowej w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie, w związku z niedawno zakończonym strajkiem scenarzystów, wciąż trwającym strajkiem aktorów oraz rosnącymi kosztami produkcji filmowych i telewizyjnych. Porozumienie obejmuje przełomową wizję produkcji filmów i seriali telewizyjnych, tworzenie lokalnych treści oraz innowacyjny system finansowania rozrywki, który przyspieszy cały proces produkcji filmowej. Dodatkowo stwarza ono możliwość dla posiadających bogatą kulturę i historię krajów korytarza środkowego i regionów Azji Środkowej, aby cieszyć się znaczną widocznością na Zachodzie i w Stanach Zjednoczonych.
Utworzone partnerstwo może przynieść ogromne korzyści pod względem rozwoju gospodarczego Gruzji i innych krajów w regionie poprzez szybki wzrost turystyki, tworzenie znaczących miejsc pracy, nowe wpływy z podatków i bezprecedensową widoczność na całym świecie. Za idealny przykład może posłużyć ożywienie gospodarcze stanu Montana dzięki produkcji przebojowego serialu telewizyjnego Taylora Sheridana „Yellowstone”, który współzałożyciele WHS pomogli wyprodukować. Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2022 roku przez Biuro Badań Gospodarczych Uniwersytetu Montana, 71% odwiedzających z całego świata obejrzało Yellowstone, co pozwala oszacować, że produkcja ta zachęciła 2,1 mln osób do odwiedzenia Montany. To z kolei przyniosło 730 mln dolarów w postaci powiązanych wydatków i 44 mln dolarów wpływów z podatków do budżetu państwa.
Nadchodzący film IMPOSSIBLE DERBY ‒ fascynująca opowieść o pierwszej kobiecie-dżokeju, która wygrała Kentucky Derby ‒ jest jednym z pierwszych projektów wykorzystujących regionalną infrastrukturę. W filmie wystąpi aktorka kazachsko-amerykańskego pochodzenia, Ayanat Yesmagambetova, która zagrała nomadyczną księżniczkę w wartym 40 milionów dolarów eposie NOMAD THE WARRIOR wyprodukowanym przez Milosa Formana i współreżyserowanym przez Ivana Passera.
Aby zapewnić skuteczność i jak najlepsze warunki do produkcji filmowej, konsorcjum będzie współpracować z dużymi lokalnymi firmami, takimi jak Silk Road Group SA, która jest właścicielem najwyższej klasy hoteli, a także działa w branży hotelarskiej, telekomunikacyjnej, telefonii komórkowej, medialnej i wydawniczej. Konsorcjum planuje również nawiązanie współpracy z rządem w Gruzji w celu stworzenia wzajemnie korzystnych partnerstw, w ramach których Gruzja odniesie korzyści w postaci nowych miejsc pracy, ekspozycji na zachodnie rynki filmowe, lokalnego storytellingu, a co za tym idzie wzrostu ruchu turystycznego.
„To utworzone pomiędzy wschodem a zachodem konsorcjum rozrywkowe, filmowe i finansowe jest gotowe zmieniać sposób produkcji filmów i seriali telewizyjnych. Chcemy, aby twórcy filmowi skupili się na kreatywnej części filmów bez konieczności mierzenia się z ogromną presją ekonomiczną i finansową, która ogranicza kreatywność. Filmy tworzone przez nasze konsorcjum mają przywrócić splendor i magię kina, która jest istotą produkcji filmowej” ‒ powiedział Giorgi Rtskhiladze.
„Konsorcjum filmowe zapewni wyjątkową okazję do zaprezentowania światowej publiczności bogatej kultury kina gruzińskiego i środkowoazjatyckiego. Legendarny włoski reżyser Federico Fellini, który był wielkim wielbicielem gruzińskiego kina, ujął to bardzo trafnie: »Gruziński film to zupełnie wyjątkowe zjawisko ‒ żywe, filozoficznie inspirujące, mądre, trochę bajkowe. Jest tam wszystko, czego potrzeba, aby doprowadzić mnie do płaczu, a muszę powiedzieć, że nie jest łatwo mnie wzruszyć«” ‒ powiedział Carr Bettis.
„Jako twórca filmowy, miłośnik kina i szef studia, zawsze marzyłem o połączeniu kinowego wszechświata ‒ powiedział współzałożyciel i jeden z dyrektorów generalnych WonderHill Studios, Marvin Peart. - Im więcej historii opowiemy o różnych odbiorcach, wykorzystując różne krajobrazy, tym bardziej zbliżymy się do siebie jako globalna społeczność. A im bliżej będziemy jako globalna społeczność, tym bardziej będziemy mogli przyczyniać się do budowania pokoju”.
W październiku 2023 roku WonderHill Studios i konsorcjum ESTech utworzą spółkę joint venture w Gruzji, która będzie całościowo realizować wizję konsorcjum.
Źródło: WonderHill Studios; Estech Partners
Źródło informacji: PR Newswire
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 04.10.2023, 16:19 |
Źródło informacji | PR Newswire |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |