Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Głównymi bohaterami tej odsłony są osoby artystyczne z Islandii: Eva Ísleifs, Helgi Þórsson i Ragnar Kjartansson. Ich dzieła, pełne emocji i zaskakujących perspektyw, prowadzą nas przez nieoczywiste ścieżki interpretacji i budzą refleksje nad otaczającą nas rzeczywistością.
Eva Ísleifs poszukuje w otaczającej ją rzeczywistości drugiego dna, stawia znak zapytania tam, gdzie wszystko wydaje się racjonalne i oczywiste. Oroński park zainspirował artystkę do stworzenia dzieła „Druga natura”, które opowiada o ludzkiej chęci wykreowania utopijnego raju - sztucznego środowiska stworzonego z wybranych elementów przyrody, pozbawionego dzikich aspektów.
Helgi Þórsson na podstawie starej fotografii przywołuje świat snów i fantastycznych wierzeń.
„Leśni Ludzie” to nie tylko rzeźba, ale swoisty performance, w którym artysta bawi się percepcją widza i granicami między rzeczywistością a iluzją. Ta ekspresyjna, wykonana w szkicowy sposób, rzeźba wchodzi w bezpośredni dialog ze zwiedzającymi. Nawiązuje z nimi nieoczekiwany kontakt, budząc niepokój i poczucie bycia obserwowanym przez obcego.
Ragnar Kjartansson nadaje swojej pracy nieoczywisty tytuł - „Bóg”. Tym samym przenosi nas w świat ponadnaturalny; zanurzamy się w obecności potężniejszej niż człowiek. Znajdujemy się przy tym w historycznej kaplicy, która służyła mieszkańcom orońskiej wsi jako kościół. Im dłużej wsłuchujemy się w śpiewane słowa, tym większy ogarnia nas smutek. Odczuwamy wewnętrzny rozłam pomiędzy pięknem a bólem istnienia.
W performansie przygotowanym dla CRP, artysta uczynił swój „przebieg życia” głównym bohaterem. Stawia jednak widzów - a przede wszystkim siebie - w sytuacji mało komfortowej, a mianowicie ogłasza, że nie ma pomysłu na swój występ. Próbuje przy tym nadrabiać tę „indolencję” poprzez prezentację swojego świetnego CV, które zapisał, niczym sumeryjski skryba, na glinianych tabliczkach.
Kuratorka: Paulina Kuhn
Wystawa będzie prezentowana do 21 lipca 2027
Galeria Kaplica, Park Rzeźby
Źródło informacji: Centrum rzeźby polskiej w Orońsku
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 04.07.2024, 11:47 |
Źródło informacji | Centrum rzeźby polskiej w Orońsku |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
ERGO Hestia na festiwalu Inside Seaside 2024
Scena ERGO Hestia Theatre Stage, wernisaż wystawy Kruchość by Artystyczna Podróż wystawy i rozmowa z polskimi paralimpijczykami - między innymi takie atrakcje sopocki ubezpieczyciel zapewnia na tegorocznym festiwalu Inside Seaside. To już druga edycja tego wydarzenia muzycznego.- 08.11.2024, 09:00
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: ERGO Hestia
-
Image
„Wirtualne Muzeum Zaginionych Wynalazców” - polskie dziedzictwo technologiczne w nowoczesnej odsłonie
Nad Wisłą narodziły się wynalazki, które zrewolucjonizowały światową technologię. Niestety, wielu pionierów polskiej myśli technicznej pozostaje dziś nieznanych, a ich wynalazki - rozproszone po prywatnych kolekcjach - są narażone na nieodwracalną degradację. Dzięki projektowi „Wirtualne Muzeum Zaginionych Wynalazców” powstaje przestrzeń, która nie tylko zabezpiecza te cenne pamiątki, ale także przybliża je szerszej publiczności.- 06.11.2024, 09:56
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: M.A.K. Art&Science Productions