Newsletter

Gdziekolwiek poza świat. Lato specific. Część 2: odkryj nieznane i poznaj magię sztuki

04.07.2024, 11:47aktualizacja: 04.07.2024, 11:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Galeria Kaplica - Fot. Szymon Wykrota
Galeria Kaplica - Fot. Szymon Wykrota
„Gdziekolwiek poza świat. Lato specific. Część 2”: to cykl wystaw, dla których punktem wyjścia był tytułowy wiersz Charles’a Baudelaire’a z tomu Paryski splin, w którym wybrzmiewa poczucie alienacji w wielkim mieście, przesytu i anonimowości w tłumie.

Głównymi bohaterami tej odsłony są osoby artystyczne z Islandii: Eva Ísleifs, Helgi Þórsson i Ragnar Kjartansson. Ich dzieła, pełne emocji i zaskakujących perspektyw, prowadzą nas przez nieoczywiste ścieżki interpretacji i budzą refleksje nad otaczającą nas rzeczywistością.

Eva Ísleifs poszukuje w otaczającej ją rzeczywistości drugiego dna, stawia znak zapytania tam, gdzie wszystko wydaje się racjonalne i oczywiste. Oroński park zainspirował artystkę do stworzenia dzieła „Druga natura”, które opowiada o ludzkiej chęci wykreowania utopijnego raju - sztucznego środowiska stworzonego z wybranych elementów przyrody, pozbawionego dzikich aspektów.

Helgi Þórsson na podstawie starej fotografii przywołuje świat snów i fantastycznych wierzeń.

„Leśni Ludzie” to nie tylko rzeźba, ale swoisty performance, w którym artysta bawi się percepcją widza i granicami między rzeczywistością a iluzją. Ta ekspresyjna, wykonana w szkicowy sposób, rzeźba wchodzi w bezpośredni dialog ze zwiedzającymi. Nawiązuje z nimi nieoczekiwany kontakt, budząc niepokój i poczucie bycia obserwowanym przez obcego.

Ragnar Kjartansson nadaje swojej pracy nieoczywisty tytuł - „Bóg”. Tym samym przenosi nas w świat ponadnaturalny; zanurzamy się w obecności potężniejszej niż człowiek. Znajdujemy się przy tym w historycznej kaplicy, która służyła mieszkańcom orońskiej wsi jako kościół. Im dłużej wsłuchujemy się w śpiewane słowa, tym większy ogarnia nas smutek. Odczuwamy wewnętrzny rozłam pomiędzy pięknem a bólem istnienia.

W performansie przygotowanym dla CRP, artysta uczynił swój „przebieg życia” głównym bohaterem. Stawia jednak widzów - a przede wszystkim siebie - w sytuacji mało komfortowej, a mianowicie ogłasza, że nie ma pomysłu na swój występ. Próbuje przy tym nadrabiać tę „indolencję” poprzez prezentację swojego świetnego CV, które zapisał, niczym sumeryjski skryba, na glinianych tabliczkach.

Kuratorka: Paulina Kuhn
Wystawa będzie prezentowana do 21 lipca 2027
Galeria Kaplica, Park Rzeźby

Źródło informacji: Centrum rzeźby polskiej w Orońsku

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 04.07.2024, 11:47
Źródło informacji Centrum rzeźby polskiej w Orońsku
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ