Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Media technologiczne na plusie
W sekcji przeznaczonej wyłącznie dla dziennikarzy z branży technologicznej uczestnicy badania pytani byli o spadek czytelnictwa. Większość, bo aż 63% odpowiedziała, że nie zauważyło takiej tendencji. Co więcej, aż 72% respondentów twierdzi, że czytelnicy chętniej sięgają po testy produktów i usług, zawierające techniczne pomiary, niż ma to miejsce w przypadku treści zawierających tylko opis indywidulanych wrażeń dziennikarza. Pozostała grupa badanych (27%), twierdzi, że jest zupełnie na odwrót. To naturalnie jest uzależnione od typu medium i jego grupy docelowej. Zapytani o miejsce pracy, 82% dziennikarzy przyznało, że sprzęt wciąż testuje w domu. Zaledwie 14% (w zależności od urządzeń) korzysta z laboratorium redakcyjnego.
Jakie treści będą dominować po pandemii?
Dziennikarze zapytani o przewidywania dotyczące treści, jakie będę przeważać po zakończeniu pandemii, byli nieco podzieleni w swoich odpowiedziach: 38% wskazało, że będą to poradniki dotyczące produktów usług i aplikacji związanych z rozrywką, z kolei 35% twierdzi, że w tej kwestii nic się nie zmieni. Na kolejnych miejscach znalazły się wideoprezentacje i wideorecenzje (12%) oraz poradniki zakupowe (9%). Inne typy treści wskazało 6% badanych. „ Naturalnym jest, że szczególnie w pierwszym okresie pandemia wpłynęła na wzrost czytelnictwa mediów związanych z nowymi technologiami. To one były kluczowe dla każdego pracownika zmuszonego przez sytuację do wykonywania swoich obowiązków zdalnie, a obsługa nowego sprzętu tudzież oprogramowania wymaga wiedzy, nierzadko pozyskiwanej właśnie z mediów technologicznych - komentuje Ewa Rudkowska, szefowa agencji Gamma PR. - Z drugiej strony brak możliwości rozrywki poza domem sprawił, że zwiększyło się zainteresowanie grami oraz innymi formami rozrywki online. Stąd naturalny wzrost poczytności mediów gamingowych oraz poradników dotyczących sprzętu do takowej rozrywki” - dodaje.
Media lifestylowe mniej poczytne? Zdania podzielone
Drugą grupą biorącą w badaniu byli dziennikarze związani z szeroko rozumianym lifestylem, do których zaliczono m.in. przedstawicieli portali lifestylowych, a także dzienników i tygodników o ogólnopolskim zasięgu. W ich przypadku opinie dotyczące spadku zapotrzebowania na teksty były podzielone: 50% nie zauważa takiego problemu, z kolei 42% badanych odpowiedziało twierdząco. Zaledwie 8% nie zauważyło różnicy. „W czasie pełnym obaw o swoje zdrowie i miejsce pracy nie jest zaskakującym, iż treści poświęcone prostej rozrywce, plotkom nt. celebrytów czy nawet wysokiej kulturze nie są tak chętnie czytane jak dotychczas - stwierdza Ewa Rudkowska. - Wielu reklamodawców również bardzo dobrze to rozumie, wycofując lub przenosząc na dalsze miesiące swoje budżety reklamowe. Te dwa trendy wpłynęły na kondycję mediów z lżejszymi treściami, stąd niemal połowa pytanych przez nas dziennikarzy potwierdziła spadek zapotrzebowania na teksty w swoich redakcjach. Mają jednak nadzieję, a my wraz z nimi, że w bardzo niedalekiej przyszłości odmrożenie spowoduje powrót zarówno czytelników jak i firm z budżetami reklamowymi” - konkluduje.
Lifestyle o nowych technologiach
Dziennikarze mediów biznesowych i lifestyle zostali także poproszeni o opinię dotyczącą pojawiania się tematów związanych z nowymi technologiami. Ich zdaniem takie treści jak najbardziej mają rację bytu, a największe szanse na publikacje mają materiały w formie indywidualnych wrażeń z użytkowania urządzeń przez redaktora testującego osobiście dane urządzenie (66%). Z kolei 58% ankietowanych wskazywało na poradniki zakupowe. Jak widać nowe technologie wkraczają coraz skuteczniej do innych branż, nawet jeśli tylko w takiej skróconej formie. Na kolejnych miejscach znalazły się poradnik typu „Top 5” (50%) oraz wideoporadnik/wideoprezentacja produktu przedstawiająca korzyści dla kupującego (25%).
Wsparcie agencji w cenie
Jeśli chodzi o wsparcie, jakie zdaniem dziennikarzy agencje public relations mogłyby zaoferować w trakcie pandemii, wśród najczęstszych odpowiedzi pojawiało się dostarczanie unikalnych treści oraz analiz. Ankietowani wskazywali również potrzebę organizacji premier sprzętowych oraz eventów w formie online czy szerszą dostępność sprzętu do testów. Znalazły się także osoby, którym najbardziej brakuje wspólnie spędzonego czasu z pracownikami agencji lub producenta, które reprezentuje.
Czy press pack ma znaczenie?
W temacie komunikacji z agencjami dziennikarze najbardziej cenią dostarczenie informacji/produktu wraz z ciekawym, spersonalizowanym press packiem (np. przekąskami, gadżetami nawiązującymi do produktu) w zaskakującym opakowaniu (35%). Drugą najczęściej wskazywaną odpowiedzią (29%) były dodatkowe materiały w formie pełnego portfolio zdjęć, opracowań (whitepapers) lub dodatkowych materiałów merytorycznych. Z kolei 15% badanych twierdzi, że najbardziej liczy się użyteczność informacji, a press packi nie mają znaczenia. Na kolejnych miejscach znalazły się konferencje w ciekawym miejscu (12%), szybki i częsty kontakt z przedstawicielem marki lub agencji oraz materiały wideo dotyczące korzyści związane z produktem.
O badaniu
Ankietę przeprowadzono w okresie od 02.06 do 06.06.2020 roku za pomocą platformy typeform.com. W badaniu wzięło udział 34 dziennikarzy z największych redakcji w Polsce. Wśród uczestników wyszczególniono specjalizacje: biznesowe, lifestyle z działem technologicznym oraz nowe technologie i gaming. Media, których dotyczyło badanie należące m.in. do grup wp.pl, RASP, Agora, Bauer Media Group. Więcej informacji znaleźć można pod adresem: https://bit.ly/3dY6FF1
KONTAKT:
Ewa Rudkowska
e-mail: ewa@gammapr.pl
www.gammapr.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
POBIERZ ZAŁĄCZNIKI
Data publikacji | 06.07.2020, 17:31 |
Źródło informacji | Gamma PR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Jak ważne dla Ciebie są czyste łazienki w miejscach publicznych? Nowa globalna ankieta pokazuje opinie na temat łazienek w budynkach handlowo-usługowych po pandemii
Badanie Excel Dryer, Inc., i MetrixLab wskazuje na to, że klienci mogą nie wracać do miejsc, w których napotykają na brudne toalety.- 22.11.2024, 15:09
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
„Played, Worn & Torn Auction” od Julien's powraca do miasta muzyki z legendarną aukcją 20-21 listopada 2024 r.
- 19.11.2024, 15:10
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Saudyjska Komisja Filmowa uroczyście zamyka drugą edycję Konferencji Krytyki Filmowej
- 15.11.2024, 09:08
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Business Wire