Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W programie Maratonu znajdą się dwa spektakle oddające głos osobom społecznie pomijanym. Pierwszy z nich to „Cztery dobre powody by rzucić wszystko w cholerę” w reżyserii Norberta Rakowskiego, analizujący życie kobiety, która od lat opiekuje się ekspozycją muzealną. Drugi to „Instrukcja dla Pań sprzątających” w reżyserii Olgi Ciężkowskiej, zrealizowany na podstawie opowiadań Lucii Berlin. Autorka ukazuje świat kobiet wykonujących najprostsze prace, takich jak tytułowe „panie sprzątające”.
Nie zabraknie również klasyki dramatu światowego. „Kotka na gorącym blaszanym dachu” Tennessee Williamsa w reżyserii Radka Stępnia, to spektakl oddający duszną atmosferę rodzinnego świata wykreowanego przez amerykańskiego dramatopisarza. Zobaczyć będzie można także spektakl „Instytut” na podstawie powieści Jakuba Żulczyka, zrealizowany w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich.
W ramach Maratonu pokazana zostanie także jedna z międzynarodowych premier Teatru Kochanowskiego, czyli „I’m Nowhere / Znikanie” w reż. Norberta Rakowskiego. Jest to koprodukcja z Teatros del Canal w Madrycie oraz Festiwalem Boska Komedia w Krakowie. Spektakl porusza temat prawa do eutanazji, stawiając pytanie o to, kto powinien decydować o życiu jednostki.
Ważnym wydarzeniem tego weekendu będzie debata o polskim systemie teatralnym na tle systemów innych państw europejskich. W trakcie dwóch paneli zagraniczni partnerzy Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprezentują szczegółowe rozwiązania zastosowane w ich krajach. Z kolei przedstawiciele polskiego środowiska teatralnego dyskutować będą postulaty zmian w polskim systemie teatralnym.
„Instrukcja dla Pań sprzątających”, „Kotka na gorącym blaszanym dachu” oraz „Instytut” to prace artystów i artystek reprezentujących młode pokolenie ludzi teatru. W ramach V Opolskiego Maratonu Teatralnego chcemy umożliwić międzynarodowej publiczności zapoznanie się z ich twórczością. Do udziału w przeglądzie zostali zaproszeni goście z zagranicy, a pokazywane spektakle zostaną przetłumaczone na język angielski.
Zapraszamy do spędzenia pierwszego weekendu marca w Teatrze im. Jana Kochanowskiego. Pełny program V Opolskiego Maratonu Teatralnego dostępny jest na stronie: https://teatropole.pl/maraton-teatralny/.
Tam również można znaleźć informacje dotyczące biletów i karnetów.
PROGRAM V MARATONU TEATRALNEGO
Źródło informacji: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 13.02.2024, 16:31 |
Źródło informacji | Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
#IJHARSnaFerie - czyli nie dajmy się oszukać nie tylko podczas ferii w sklepie i restauracji PAP
Bezpieczne ferie to także bezpieczny i świadomy swoich praw konsument - przypomina przed rozpoczynającą się zimową przerwą w zajęciach szkolnych Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) i podpowiada, w jaki sposób wybierać produkty spożywcze dobrej jakości i nie dać się oszukać.- 17.01.2025, 10:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Zbliża się 18. rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego: legendy polskiego reportażu PAP
23 stycznia minie 18 lat od śmierci Ryszarda Kapuścińskiego (1932-2007), najczęściej, obok Stanisława Lema, tłumaczonego za granicą polskiego autora. Pomimo upływu czasu wciąż stanowi on niedościgniony wzór oraz inspirację dla kolejnych pokoleń dziennikarzy, o czym świadczyło rekordowe zainteresowanie wznowioną po latach Nagrodą PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego.- 13.01.2025, 09:00
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: PAP
-
Image
Laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji, słuchając Pendereckiego PAP
Słuchając „Siedmiu bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji. Choć znawcy bardziej analizowali fragmenty utworu, to jego odbiór emocjonalny nie różnił się w zależności od stopnia przygotowania odbiorców - pokazał eksperyment UJ.- 03.01.2025, 09:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce