Newsletter

Kujawsko-Pomorskie: XXVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie

19.09.2023, 07:20aktualizacja: 19.09.2023, 07:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

XXVII Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Tomasz Czachorowski / eventphoto.com_.pl dla UMWKP
XXVII Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Tomasz Czachorowski / eventphoto.com_.pl dla UMWKP
W sobotę (16 września) rozpocznie się XXVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie. W osadzie nad jeziorem, podczas pokazów i warsztatów edukacyjnych, przeniesiemy się w czasie i będziemy mogli przyjrzeć się codzienności naszych przodków.

Każda z dotychczasowych odsłon imprezy była poświęcona innej tematyce. Tegoroczna edycja odbywa pod hasłem „My Słowianie”.

W trakcie festynu dowiemy się skąd się wzięli Słowianie, jak ich życie i działalność wpływały na przyrodę. Zobaczymy, nie tylko broń i narzędzia, ale także poznamy sztukę wojenną. Będziemy mogli przyjrzeć się słowiańskim strojom, mieszkaniom i kuchni. Warsztaty, pokazy, inscenizacje i opowieści uświetnią koncerty muzyki etnicznej.

Festyn potrwa pięć dni i zakończy się w środę (20 września). Szczegóły związane z imprezą można znaleźć na stronie muzeum.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie jest marszałkowską instytucją kultury. To jeden z największych rezerwatów archeologicznych w Europie (zlokalizowany na obszarze prawie 40 hektarów), na jego terenie znaleźć można bogate ślady osadnictwa od epoki kamienia aż do wczesnego średniowiecza, w tym pozostałości wyjątkowo dobrze zachowane osady obronnej z przełomu epok brązu i żelaza zwanej „Polskimi Pompejami”. Ze wsparciem samorządu województwa rezerwat sukcesywnie realizuje projekty umożliwiające rekonstrukcję i stylizację kolejnych obiektów.

Samorząd województwa jest organem prowadzącym dla Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Galerii Sztuki „Wozownia” w Toruniu, Muzeum Etnograficznego im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Opery „NOVA” w Bydgoszczy, Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, Pałacu Lubostroń w Lubostroniu, Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy, Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu, Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu i Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 19.09.2023, 07:20
Źródło informacji Kujawsko-Pomorskie
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ