Newsletter

MC: (Chyba) zgubiłem e-dowód. Co zrobić? (komunikat)

28.02.2019, 17:56aktualizacja: 28.02.2019, 17:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MC informuje:

W połowie marca pierwsze osoby odbiorą dowody z warstwą elektroniczną. Podpowiadamy co zrobić, jeśli nowy dokument zniknie w nieoczekiwanych okolicznościach…

Wszyscy, którzy wniosek o nowy dowód osobisty złożą 4 marca lub później, po kilkunastu dniach odbiorą dowód z warstwą elektroniczną, czyli e-dowód.

PRZYPOMINAMY:

1. Jeśli Twój dowód jest nadal ważny, NIE musisz go wymieniać.

2. Jeśli mimo to, chcesz mieć e-dowód – możesz o niego zawnioskować online lub w urzędzie (od 4 marca). Za wymianę nic nie zapłacisz.

3. Korzystanie z warstwy elektronicznej nie jest obowiązkowe.

4. E-dowód to nie to samo co „dowód w komórce”. E-dowód to plastykowy blankiet z warstwą elektroniczną. W komórce możesz zainstalować aplikację mObywatel i tam mieć dostęp do danych z dowodu przez swój smartfon.

5. Jeśli zależy Ci na złożeniu wniosku o dowód przed 4 marca, zrób to W URZĘDZIE do piątku (1 marca) do godz. 11.30.

Tajemnicze zniknięcie

Jeśli właścicielowi e-dowodu przytrafi się zgubienie dokumentu, będzie miał czas na oddech i spokojne poszukiwanie dokumentu. E-dowód będzie można zawiesić! Co to oznacza w praktyce?

Dzisiaj jest tak, że jeśli zgubiłaś/eś dowód… lub wydaje Ci się, że zgubiłaś/eś – dla własnego bezpieczeństwa – powinnaś/powinieneś to natychmiast zgłosić. Nie musisz iść do urzędu, możesz to zrobić przez Internet. Urzędnik od razu po otrzymaniu zgłoszenia, unieważnia dowód. W związku z tym, jeśli nawet po kilku dniach znajdziecie zgubę, to i tak będziesz musiała/musiał wyrobić nowy dowód.

Kluczowe 14 dni

Jeśli będziesz szczęśliwym posiadaczem e-dowodu, dostaniesz możliwość czasowego zawieszenia dokumentu. "Każdy kto nie będzie wiedział, gdzie jest jego e-dowód – jednocześnie licząc na to, że go znajdzie – będzie mógł zawiesić dowód na 14 dni" – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. "Jeśli w tym czasie nie cofnie zawieszenia, dowód zostanie automatycznie unieważniony. Jeśli zawieszenie zostanie cofnięte w ciągu dwóch tygodni, e-dowód znowu będzie ważny. Wnioski o zawieszenie i odwieszenie e-dowodu będzie można złożyć zarówno w urzędzie, jak i przez Internet" – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

E-usługi e-dowodu

O e-dowód będzie można wnioskować (od 4 marca) tradycyjnie – w urzędzie oraz przez Internet. Wraz z e-dowodem na stronie www.gov.pl pojawią się nie tylko zmodyfikowane, ale i nowe e-usługi.

Od 4 marca – online – będzie można m.in.:

- Uzyskać dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego

- Zgłosić lub cofnąć zawieszenie dowodu osobistego

- Zgłosić utratę albo uszkodzenie swojego dowodu osobistego – unieważnij dowód

- Zgłosić lub cofnąć zawieszenie dowodu osobistego dziecka lub innej osoby

8 marca dojdą kolejne e-usługi:

- Zgłoszenie utraty albo uszkodzenia dowodu osobistego dziecka lub podopiecznego

- Sprawdzenie, czy dowód osobisty jest unieważniony lub zawieszony

- Sprawdzenie swoich danych w Rejestrze Dowodów Osobistych

WAŻNA INFORMACJA dla osób, które w najbliższych dniach chcą złożyć – online lub w urzędzie – wniosek o dowód osobisty.

W związku z wdrożeniem dowodów z warstwą elektroniczną, w dniach 27 lutego - 3 marca 2019 r. zaplanowano przerwy techniczne. Jeśli szybko potrzebujesz dokumentu i chcesz uniknąć ewentualnych niedogodności koniecznie -https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/informacja-dla-osob-wnioskujacych-o-dowod-osobisty

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dma/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.02.2019, 17:56
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii