Newsletter

MC: Cyfrowe półrocze 2020 (komunikat)

07.07.2020, 10:38aktualizacja: 07.07.2020, 10:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MC informuje:

Przez ostatnie pół roku Polacy codziennie zakładali średnio 14 tysięcy nowych profili zaufanych, online wysyłali do urzędów 2401 pism ogólnych i przez internet zgłaszali narodziny 359 dzieci. e-Polak potrafi!

Z roku na rok rośnie zainteresowanie usługami e-administracji. Jednak ostatnie półrocze jest rekordowe. Polacy przekonali się do cyfryzacji – i nie chodzi tylko o marzec i kwiecień, kiedy dostęp do urzędów był utrudniony. To już trend.

Po pierwsze profil

- Najlepszym wyznacznikiem rosnącego zainteresowania e-usługami jest popularność profilu zaufanego (PZ), który potwierdza naszą tożsamość w internecie, a tym samym otwiera drogę do korzystania z e-administracji – przypomina minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Tylko od stycznia do końca czerwca Polacy założyli 2 601 922 nowych profili zaufanych. To niemal pół miliona więcej niż przez cały ubiegły rok i niemal 1,4 miliona więcej niż w całym 2018 roku – dodaje szef MC.

Gdybyśmy ten wynik porównali do jeszcze wcześniejszych lat – różnica byłaby jeszcze większa.

Najwięcej profili zaufanych - 602 739 - Polacy założyli w kwietniu. Miesiąc wcześniej - w marcu – przybyło 528 351 nowych właścicieli PZ. W czerwcu do tego grona dołączyło kolejnych 427 377 osób.

Ostatnie pół roku trwało dokładnie 182 dni, a to oznacza, że codziennie Polacy zakładali średnio 14 296 nowych PZ.

W sumie z profilu zaufanego korzysta dziś już 7,3 miliona Polaków.

e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet założyć profil zaufany – obejrzyj instruktaż.

Ogólne i ulubione

- Inna e-usługa, którą liczymy w setkach tysięcy, to pismo ogólne. Dzięki niemu możemy zainicjować w urzędzie załatwienie niemal każdej sprawy. Oczywiście bez wychodzenia z domu. Od początku stycznia do końca czerwca Polacy wysłali online do urzędów 618 988 pism ogólnych – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.Najwięcej – 138 880 – w kwietniu. 134 064 – w czerwcu, a w maju – 129 292.

Szybki rachunek i już wiemy, że przez ostatnie pół roku, dziennie do skrzynek urzędów dziennie trafiało średnio 2401 takich elektronicznych pism. Ogólnie, to bardzo proste. Poznaj pismo ogólne i korzystaj! #ePolakpotrafi – obejrzyj instruktaż.

Świetnie radzi też sobie jedna z naszych najnowszych e-usług, umożliwiająca zgłoszenie online zbycia lub nabycia pojazdu. Jej ulepszoną wersję opublikowaliśmy 15 stycznia. Od tego czasu do końca czerwca skorzystano z niej 247 946 razy. Co oznacza średnią dzienną na poziomie 1362 zgłoszeń.

W tym przypadku tej e-usługi Polacy najczęściej korzystali z niej w czerwcu – 54 025 razy. W marcu – 52 841, a w maju – 51 026 razy.

Skorzystaj z e-usługi: Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu.

Bez kolejki po dokumenty

147 732 osoby w ostatnim półroczu złożyły online wniosek o nowy dowód osobisty. W tym przypadku – najlepszym miesiącem był czerwiec, kiedy z tej e-usługi skorzystało 32 744 Polaków. Miesiąc wcześniej – w maju – 31 576 osób. Najmniej elektronicznych wniosków o dowód złożono w lutym. Wtedy zrobiło to 15 634 osoby.

Skorzystaj z e-usługi: Uzyskaj dowód osobisty.

e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet złożyć wniosek o dowód osobisty – obejrzyj instruktaż.

Przez internet nie tylko możemy złożyć wniosek o nowy dowód osobisty, ale i zgłosić utratę dokumentu tożsamości. Z tej możliwości od początku stycznia do końca czerwca skorzystało 19 469 Polaków. Najwięcej w czerwcu – 4120.

Skorzystaj z e-usługi: Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego – unieważnij dowód.

Jeśli jesteśmy już przy dokumentach, to teraz czas na odpisy aktów stanu cywilnego. Tak, o nie także można zawnioskować online. Co więcej, można je tą drogą zdobyć od ręki.

Przez ostatnie sześć miesięcy Polacy 77 419 razy wnioskowali online o odpisy aktów stanu cywilnego. Najczęściej – 20 577 razy – w maju. W czerwcu z naszej e-usługi skorzystali 18 019 razy, a w kwietniu – 17 282.

Skorzystaj z e-usługi: Uzyskaj online odpis aktu stanu cywilnego.

Cyfrowa stabilizacja

Przez internet coraz chętniej również meldujemy się i wymeldowujemy. Zainteresowanie tą e-usługą stale rośnie. W styczniu Polacy skorzystali z niej 6651 razy, a w kwietniu już 22 438 razy. W sumie w ostatnim półroczu Polacy online meldowali się i wymeldowywali 84 654 razy.

Jeśli jesteśmy przy życiowej stabilizacji to musimy wspomnieć o innej e-usłudze z nią związanej. Możliwość zgłoszenia online narodzin dziecka jest coraz bardziej popularna! W pierwszych sześciu miesiącach tego roku tą drogą zgłoszono narodziny 65 444 dzieci. Najwięcej maluchów zgłoszono w kwietniu – 17 231, w maju – 14 906, a w czerwcu – 13 285. Dla porównania – w styczniu rodzice online zgłosili narodziny 4827 dzieci, a w lutym – 4024.

Dzięki naszej e-usłudze – bez wychodzenia z domu – można nie tylko zgłosić narodziny nowego członka rodziny, ale także zameldować go i zawnioskować o nadanie mu numeru PESEL.

e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet zgłosić narodziny dziecka – obejrzyj instruktaż.

- To tylko część z coraz większego pakietu e-usług, który oferujemy Polakom. Przez internet można sprawdzać punkty karne, historię pojazdu, czy wnioskować o dofinansowanie w programie Mój Prąd. Każda z tych e-usług zyskała na popularności – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Rosnące zainteresowanie i zaufanie Polaków do e-administracji to nie tylko potrzeba chwili. To trend, który – mamy nadzieję – zostanie z nami na stałe – dodaje szef MC.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jml/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.07.2020, 10:38
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii