Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MC informuje:
Ponad połowa polskich internautów w ostatnich miesiącach zetknęła się w Internecie z manipulacją lub dezinformacją - tak wynika z opublikowanego dzisiaj badania Pracowni Badań Społecznych NASK.
"Dezinformacja i manipulacja opinią publiczną to jedne z poważniejszych wyzwań współczesnego Internetu" - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski w trakcie prezentacji wyników badania. "Większość z nas nie potrafi odróżnić opinii od faktów. 70 proc. sporadycznie weryfikuje informacje znalezione w sieci. Nasz cel – budowanie świadomości" – dodał szef Ministerstwa Cyfryzacji.
Codziennie i powszechnie
Badacze NASK zapytali Polaków o ich opinie i obserwacje, dotyczące działań dezinformacyjnych w sieci. Oto podstawowe wyniki:
- zdaniem respondentów - nieprawdziwe lub zmanipulowane informacje występują w sieci powszechnie,
- codziennie styka się z nimi 8,3 proc. ankietowanych, kilka razy w tygodniu - 15,6 proc., raz w tygodniu - 11,1 proc., tylko 2,3 proc. respondentów wybrało odpowiedź "nigdy",
- fake news - to najczęstszy rodzaj dezinformacji, z jakim spotykają się Polacy (29,9 proc.),
- respondenci wymieniają też trolling (15,6 proc.), działania przez fałszywe konta, np. na portalach społecznościowych (14,9 proc.) i zmanipulowane zdjęcia (8,3 proc.),
- portale informacyjne - to je 46,1 proc. badanych wskazało jako miejsce, w których manipulacja i dezinformacja występują najczęściej,
- 19 proc. badanych wprost twierdzi, że nie sprawdza wiarygodności internetowych informacji, ani ich źródeł,
- na pytanie o to, czy w ostatnich miesiącach spotkali się z fałszywymi lub zmanipulowanymi informacjami - 32,8 proc. badanych odpowiedziało "trudno powiedzieć".
"Te wyniki mogą niepokoić, szczególnie w zestawieniu z inną częścią badania, dotyczącą kompetencji medialnych. Z uzyskanych w niej odpowiedzi respondentów wynika, że duża część polskich internautów ma poważne problemy z odróżnianiem opinii od faktu" - mówi Kierownik Pracowni Badań Społecznych NASK dr Rafał Lange.
Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych użytkowników Internetu w Polsce.
Załącznik: Ponad połowa Polaków styka się z manipulacją i dezinformacją w Internecie – raport z badania NASK.
W trakcie czwartkowego spotkania zaprezentowano także nowe funkcjonalności portalu www.bezpiecznewybory.pl
Na portalu można dowiedzieć się, jak weryfikować autentyczność profili społecznościach oraz wiarygodność informacji, oraz jak zgłaszać przypadki nadużyć w Internecie. "Portal powstał po to, by pomóc wyborcom. To nie jest tylko kwestia bezpieczeństwa przy okazji wyborów, ale i bezpieczeństwa w życiu. Nasze życie nie funkcjonuje przecież bez Internetu" – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mgost/ mam/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Data publikacji | 08.05.2019, 16:14 |
Źródło informacji | MC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |