Newsletter

MC: E-dowód w dłoni, eDO App w telefonie (komunikat)

02.06.2020, 10:22aktualizacja: 02.06.2020, 10:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MC informuje:

Właściciele e-dowodów od dziś nie potrzebują już czytnika, by móc zalogować się do usług e-administracji lub potwierdzić profil zaufany. Do sklepu Google Play trafiła właśnie aplikacja eDO App, która skutecznie go zastępuje.

Czego potrzeba, aby z niej skorzystać? E-dowodu z aktywną warstwą elektroniczną i smartfonu z modułem NFC (z ang. Near Field Communication). To ta sama technologia, którą wykorzystujemy m.in. przy płatnościach zbliżeniowych. Aplikację przygotowała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW).

Akcja aktywacja

Zacznijmy jednak od początku. Wiele osób pewnie zadaje sobie teraz pytanie, czy ich dowód osobisty jest e-dowodem. Tak, jeśli wniosek o ten dokument złożyły po 4 marca ubiegłego roku. To od tego momentu wydawane są e-dowody, czyli dokumenty z warstwą elektroniczną.

Warstwa elektroniczna to wbudowany bezstykowy chip. Dzięki niemu właściciel dokumentu może komunikować się online z administracją publiczną lub elektroniczne podpisać dokument. Jest jeden warunek: musi tę warstwę aktywować. Można to zrobić odbierając dokument lub w dowolnym innym momencie, ale zawsze w urzędzie. Aktywując warstwę elektroniczną ustalamy także dwa kody PIN (cztero- i sześciocyfrowy).

Do tej pory e-dowody odebrały ponad 3 miliony Polaków. Ponad milion z nich aktywowało swój nowy dokument, a to oznacza, że chcą i mogą korzystać z jego warstwy elektronicznej.

Warstwa elektroniczna aktywowana. E-dowód w dłoni. Co dalej? Do tej pory, aby skorzystać z możliwości, jakie daje e-dowód potrzebowaliśmy czytnika. Logując się np. do e-usług trzeba było położyć na nim dokument. Od dziś czytnik nie jest już potrzebny. Wystarczy telefon.

- eDO App ułatwia korzystanie z e-dowodu. Mamy nadzieję, że dzięki niej coraz więcej Polaków - dla własnej wygody - będzie korzystało z warstwy elektronicznej. Aplikacja upowszechni też wykorzystanie e-dowodu w biznesie - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Pobierz, zainstaluj, korzystaj

Od dzisiaj z apki mogą korzystać właściciele telefonów z systemem Android (i NFC). Aplikacja jest do pobrania ze sklepu Google Play (znajdziecie go na pulpicie swojego telefonu), jest bezpłatna i bezpieczna. Zastosowane w niej zabezpieczenia chronią nasze dane przed nieuprawnionym skopiowaniem i dalszym wykorzystaniem.

Na przełomie czerwca i lipca eDO App trafi też do sklepu AppStore i będą mogli z niej korzystać użytkownicy smartfonów z systemem iOS.

A jak z niej korzystać? Po pierwsze – pobrać. Aby uruchomić aplikację nie musimy się rejestrować, podawać żadnych swoich danych. Kiedy będziemy chcieli z niej skorzystać powinniśmy postępować zgodnie ze wskazówkami systemu. Pokażemy to na przykładzie.

Dzięki aplikacji - właściciel e-dowodu z aktywną warstwą elektroniczną - w kilka chwil może np. założyć i potwierdzić profil zaufany (PZ). Bez wizyty w punkcie potwierdzającym, bez pośrednictwa bankowości elektronicznej. Jeśli macie e-dowód, a nie macie profilu zaufanego, wyjaśnimy Wam jak go zdobyć, a przy okazji zobaczycie jak działa aplikacja.

Zaczynamy. Oto jak założyć i potwierdzić PZ wykorzystując do tego eDO App.

Profil z apką

Na portalu www.GOV.pl wybierzcie e-usługę Załóż profil zaufany, a tam opcję „Przez internet”. Kliknijcie „Załóż profil zaufany” i wybierzcie (klikając) e-dowód jako sposób uzyskania PZ. W kolejnym kroku system poprosi Was o wybór narzędzia logowania. Wybierzcie „Smartfon z modułem NFC i aplikacją mobilną eDO App”.

To ten moment kiedy powinniście otworzyć aplikację. Na ekranie wyświetli się prosta instrukcja:

1. Otwórz aplikację mobilną eDO App

2. Zeskanuj kod QR (wyświetla się na ekranie) lub przepisz numer pod kodem

3. Postępuj zgodnie z poleceniami na ekranie smartfonu

W otwartej aplikacji macie dwie opcje – „Skanuj kod QR” lub „Przepisz numer”. Wybierzcie odpowiednią, w zależności od tego jak chcecie działać.

Po zeskanowaniu kodu lub przepisaniu numeru na telefonie zobaczycie szczegóły operacji, którą chcecie wykonać. Jeśli wszystko się zgadza, kliknijcie „Potwierdzam”. Wpiszcie numer CAN (znajdziecie go w prawym dolnym rogu swojego e-dowodu).

Przyłóżcie e-dowód do telefonu (tam, gdzie znajduje się antena NFC, a ta najczęściej jest z tyłu smartfonu, w jego środkowej lub górnej części).

WAŻNE! Po przyłożeniu dowodu osobistego do telefonu, trzeba go trzymać nieruchomo do czasu nawiązania połączenia. Najlepiej jest położyć dowód na płaskiej powierzchni, a na dowodzie telefon z zainstalowaną aplikacją eDO App.

Ostatnia prosta

Wprowadźcie 4-cyfrowy PIN do e-dowodu, ustalony przy odbiorze dokumentu w urzędzie. Wasza tożsamość została potwierdzona. Teraz system poprosi o wypełnienie danych logowania niezbędnych do założenia profilu zaufanego, czyli:

- identyfikatora użytkownika,

- hasła,

- adresu email i numeru telefonu.

Dane osobowe zostaną automatycznie wczytane do formularza rejestracyjnego.

WAŻNE! Konieczne jest zapoznanie się z regulaminem dotyczącym profilu i podpisu zaufanego.

Kolejnym krokiem jest weryfikacja kanału autoryzacji. Na tym etapie należy wprowadzić kod autoryzujący, otrzymany na numer telefonu podany podczas rejestracji.

To wszystko! Właśnie staliście się szczęśliwymi posiadaczami profilu zaufanego, a tym samym dołączyliście do grona niemal siedmiu milionów Polaków, którzy już z niego korzystają.

Założenie i potwierdzenie profilu zaufanego to niejedyna sprawa jaką załatwicie dzięki aplikacji. Wykorzystując ją możecie m.in. zalogować się do dowolnej, dostępnej na www.GOV.pl, e-usługi.

Pobierz aplikację eDO App ze sklepu Google Play. https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.pwpw.edohub&hl=pl

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ryb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.06.2020, 10:22
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii