Newsletter

MC: Nie tylko okna! Pamiętaj też o przedświątecznych cyfrowych porządkach (komunikat)

12.04.2019, 15:35aktualizacja: 12.04.2019, 15:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MC informuje:

Przed nami intensywny tydzień. Święta tuż, tuż, a do zrobienia sporo. Mimo to znajdź wolną chwilę i poświęć ją na… cyfrowe sprzątanie. Jest równie ważne, a może i ważniejsze, od tego domowego.

Jak się wziąć za cyfrowe porządki? - Po pierwsze powinniśmy szczególnie zadbać o nasze dane wrażliwe. Ich ujawnienie może mieć dla nas poważne konsekwencje. Przechowujmy je w odpowiedni sposób. Po drugie – pomyślmy też o naszym "cyfrowym wizerunku". Przed publikacją w sieci czegokolwiek na nasz temat zastanówmy się chwilę nad tym, po co to robimy i kto to będzie oglądał lub czytał – mówi Sebastian Kondraszuk z CERT Polska w NASK.

Po co to wszystko? Dla bezpieczeństwa.

Porządek musi być!

Od czego zacząć? Od skrzynki e-mail. Wyczyść swoje stare maile i opróżnij kosz. Jeśli potrzebujesz przechowywać stare wiadomości, rozważ, czy nie przenieść ich do archiwum. Usuń lub zarchiwizuj zawartość starych folderów. Nie musisz latami trzymać przestarzałych rachunków.

Po Ci spam? Zrezygnuj z newsletterów, e-mailowych alertów i aktualności, których nie czytasz. Odsubskrybuj je.

Zadbaj o dobrą ochronę swoich wszystkich kont w sieci. Jak to zrobić?

- Zabezpiecz swój router dobrym hasłem. Wymyślając nazwę sieci, unikaj ujawniania tego, kim jesteś (nie podawaj nazwiska i adresu, nazwę "rodzinka Kowalskich" odradzamy).

- Używaj unikatowych haseł dla kont e-mail, bankowości elektronicznej czy portali medycznych. Jeżeli czujesz, że musisz zapisać hasło, zrób to w sposób niesugerujący, gdzie można go użyć, a kartkę schowaj w bezpiecznym miejscu. Tworząc hasło, skup się na czymś pozytywnym, co łatwo zapamiętasz.

- Sprawdź, czy dobrze zabezpieczyłeś dostęp do swoich urządzeń, np. telefonu. Skuteczne zabezpieczenie to m.in. dobre hasło lub odcisk palca.

- Dbaj o dwuskładnikowe uwierzytelnienie - nazwa użytkownika i hasło mogą nie wystarczyć. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, wybierając - tam, gdzie możesz - uwierzytelnienie oparte na dodatkowym składniku (np. kodzie SMS przesyłanym na Twój telefon).

- Pamiętajmy o aktualizacji oprogramowania na urządzeniach, które podłączamy do Internetu. Dzięki temu zredukujemy ryzyko ich skutecznego zaatakowania. Posprzątajmy też w swoim "mobilnym" życiu: usuńmy nieużywane aplikacje. Zweryfikujmy uprawnienia tych, które są nam potrzebne – radzi Sebastian Kondraszuk z CERT Polska w NASK.

Dbaj o twarz

Kolejny krok – portale społecznościowe.

Warto co jakiś czas uaktualniać listę znajomych w social mediach, sprawdzać grupowe listy kontaktowe. W tym przypadku upewniajmy się, że osoby, które otrzymują takie wiadomości, wciąż należą do grupy. Zweryfikujmy nasze ustawienia prywatności i rozważmy ich poszerzenie. Dbajmy o nasze dane i ich aktualność.

Czas na nasz "cyfrowy wizerunek". Może to dobry czas, by uporządkować swoją obecność w serwisach społecznościowych? Możemy to zrobić na wiele sposobów, m.in. kontrolując naszą aktywność online. Bądźmy pewni, że udostępniamy tylko te dane, którymi rzeczywiście chcemy się dzielić. Usuwając stare zdjęcia, pamiętajmy także o tych, które mogą być kłopotliwe. Nie tylko dla nas.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.04.2019, 15:35
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii