Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MC informuje:
Niedawno zamieszkaliście w nowym miejscu? W ferworze doboru mebli, kolorów ścian, dodatków i naczyń, nie zapomnijcie o meldunku. Na szczęście, tę formalność możecie załatwić nie ruszając się z nowo zakupionego fotela.
Tak, to prawda. Przez internet możecie nie tylko zameldować się w nowy miejscu, ale i wymeldować z poprzedniego adresu zamieszkania. Dlatego, jeśli mimo 40-tki na karku nadal „w papierach” mieszkacie u rodziców, argument „nie mam czasu iść do urzędu, żeby się wymeldować” – odpada.
Bądźcie obowiązkowi
Zacznijmy od najważniejszego, czyli odpowiedzi na pytanie – jak to jest z tym obowiązkiem meldunkowym? Istnieje i nie powinniśmy o nim zapominać.
Kiedy powinniśmy się zameldować?
- najpóźniej w 30. dniu od przybycia do miejsca zamieszkania,
- jeśli na stałe mieszkasz pod konkretnym adresem — zamelduj się na pobyt stały,
- jeśli tymczasowo mieszkasz pod innym adresem niż adres Twojego zameldowania i będziesz tam mieszkać dłużej niż 3 miesiące (ale nie chcesz zmieniać obecnego adresu zameldowania) — zamelduj się tam na pobyt czasowy.
WAŻNE! Równocześnie możesz mieć jedno miejsce pobytu stałego i jedno miejsce pobytu czasowego.
Jesteście już po jednej przeprowadzce, teraz my zafundujemy Wam drugą.
Krok po kroku przeprowadzimy Was po naszej e-usłudze. Zanim ruszymy, przygotujcie profil zaufany http://www.pz.gov.pl/ i niezbędne dokumenty w wersji elektronicznej.
Przeprowadzimy Was!
Jeśli jesteś właścicielem lub masz inny tytuł prawny do mieszkania, w którym chcesz się zameldować - dołącz do formularza elektroniczną wersję (skan) JEDNEGO z następujących dokumentów, który to potwierdzi, np.:
- umowę cywilnoprawną, na przykład umowę najmu,
- odpis z księgi wieczystej albo wyciąg z działów I i II księgi wieczystej,
- decyzję administracyjną,
- orzeczenie sądu.
Jeśli NIE jesteś właścicielem i nie masz też innego tytułu prawnego do mieszkania, w którym chcesz się zameldować- dołącz do formularza elektroniczną wersję (skan):
- oświadczenia właściciela lub innego podmiotu, który ma tytuł prawny do mieszkania, potwierdzające twój pobyt w lokalu,
- dokumentu, który potwierdza tytuł prawny do mieszkania właściciela lub innego podmiotu.
Formularz wysyłasz do urzędu gminy, na terenie której mieszkasz.
Dokumenty gotowe, ruszamy dalej.
Z wizytą na GOV.PL
Wejdź na stronę www.GOV.pl i profilem zaufanym zaloguj się do konta Mój GOV (prawy górny róg ekarnu). Tam, w spisie po prawej stronie ekranu znajdziesz popularne e-usługi, wśród nich Zamelduj się na pobyt stały lub czasowy. Kliknij. https://www.gov.pl/web/gov/zamelduj-sie-na-pobyt-staly-lub-czasowy-dluzszy-niz-3-miesiace Oto kolejne kroki:
1. Wybierz rodzaj pobytu, na jaki chcesz dokonać zameldowania.
2. Zaznacz, kogo chcesz zameldować.
3. Wypełnij pozostałe pola i dołącz odpowiednie dokumenty.
4. Jeśli zaznaczasz, że chcesz dostać zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt czasowy, dołącz dokument, który potwierdzi płatność za to zaświadczenie. Wydanie zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt stały - jest bezpłatne, na pobyt czasowy - kosztuje 17 zł.
5. Sprawdź i podpisz wniosek elektronicznie. Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę na Mój GOV (po zalogowaniu się do konta Mój GOV znajdziesz ją w menu po lewej stronie, sekcja Moja skrzynka).
I to tyle!
Profil na nowy dom
Jeśli składając wniosek online dołączymy wszystkie potrzebne dokumenty - urzędnik zamelduje nas od razu po otrzymaniu zgłoszenia. Jeśli dołączamy skany dokumentów, możemy zostać poproszeni o ich oryginały.
Warto sprawdzać swoją skrzynkę na Mój GOV, by nie przegapić wiadomości z urzędu.
- Tylko w tym roku z naszej e-usługi skorzystało już ponad 20 tysięcy osób. Od dnia jej uruchomienia w styczniu 2018 r. zrobiło to ponad 120 tysięcy Polaków – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Przez internet możemy też sprawdzić, czy urzędnik już nas zameldował. Wystarczy sprawdzić swoje dane w rejestrze PESEL. Aby to zrobić także potrzebujemy profilu zaufanego. To kolejny dowód na to, że naprawdę warto go mieć - dodaje szef MC.
e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak założyć profil zaufany przez internet – obejrzyj instruktaż. https://youtu.be/5zvWIQ7cLVU
Sprawdź swoje dane w rejestrze PESEL. https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoje-dane-w-rejestrze-pesel
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 03.03.2020, 12:51 |
Źródło informacji | MC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |