Newsletter

MC: Przeprowadź się siedząc w fotelu(komunikat)

03.03.2020, 12:51aktualizacja: 03.03.2020, 12:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MC informuje:

Niedawno zamieszkaliście w nowym miejscu? W ferworze doboru mebli, kolorów ścian, dodatków i naczyń, nie zapomnijcie o meldunku. Na szczęście, tę formalność możecie załatwić nie ruszając się z nowo zakupionego fotela.

Tak, to prawda. Przez internet możecie nie tylko zameldować się w nowy miejscu, ale i wymeldować z poprzedniego adresu zamieszkania. Dlatego, jeśli mimo 40-tki na karku nadal „w papierach” mieszkacie u rodziców, argument „nie mam czasu iść do urzędu, żeby się wymeldować” – odpada.

Bądźcie obowiązkowi

Zacznijmy od najważniejszego, czyli odpowiedzi na pytanie – jak to jest z tym obowiązkiem meldunkowym? Istnieje i nie powinniśmy o nim zapominać.

Kiedy powinniśmy się zameldować?

- najpóźniej w 30. dniu od przybycia do miejsca zamieszkania,

- jeśli na stałe mieszkasz pod konkretnym adresem — zamelduj się na pobyt stały,

- jeśli tymczasowo mieszkasz pod innym adresem niż adres Twojego zameldowania i będziesz tam mieszkać dłużej niż 3 miesiące (ale nie chcesz zmieniać obecnego adresu zameldowania) — zamelduj się tam na pobyt czasowy.

WAŻNE! Równocześnie możesz mieć jedno miejsce pobytu stałego i jedno miejsce pobytu czasowego.

Jesteście już po jednej przeprowadzce, teraz my zafundujemy Wam drugą.

Krok po kroku przeprowadzimy Was po naszej e-usłudze. Zanim ruszymy, przygotujcie profil zaufany http://www.pz.gov.pl/ i niezbędne dokumenty w wersji elektronicznej.

Przeprowadzimy Was!

Jeśli jesteś właścicielem lub masz inny tytuł prawny do mieszkania, w którym chcesz się zameldować - dołącz do formularza elektroniczną wersję (skan) JEDNEGO z następujących dokumentów, który to potwierdzi, np.:

- umowę cywilnoprawną, na przykład umowę najmu,

- odpis z księgi wieczystej albo wyciąg z działów I i II księgi wieczystej,

- decyzję administracyjną,

- orzeczenie sądu.

Jeśli NIE jesteś właścicielem i nie masz też innego tytułu prawnego do mieszkania, w którym chcesz się zameldować- dołącz do formularza elektroniczną wersję (skan):

- oświadczenia właściciela lub innego podmiotu, który ma tytuł prawny do mieszkania, potwierdzające twój pobyt w lokalu,

- dokumentu, który potwierdza tytuł prawny do mieszkania właściciela lub innego podmiotu.

Formularz wysyłasz do urzędu gminy, na terenie której mieszkasz.

Dokumenty gotowe, ruszamy dalej.

Z wizytą na GOV.PL

Wejdź na stronę www.GOV.pl i profilem zaufanym zaloguj się do konta Mój GOV (prawy górny róg ekarnu). Tam, w spisie po prawej stronie ekranu znajdziesz popularne e-usługi, wśród nich Zamelduj się na pobyt stały lub czasowy. Kliknij. https://www.gov.pl/web/gov/zamelduj-sie-na-pobyt-staly-lub-czasowy-dluzszy-niz-3-miesiace Oto kolejne kroki:

1. Wybierz rodzaj pobytu, na jaki chcesz dokonać zameldowania.

2. Zaznacz, kogo chcesz zameldować.

3. Wypełnij pozostałe pola i dołącz odpowiednie dokumenty.

4. Jeśli zaznaczasz, że chcesz dostać zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt czasowy, dołącz dokument, który potwierdzi płatność za to zaświadczenie. Wydanie zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt stały - jest bezpłatne, na pobyt czasowy - kosztuje 17 zł.

5. Sprawdź i podpisz wniosek elektronicznie. Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę na Mój GOV (po zalogowaniu się do konta Mój GOV znajdziesz ją w menu po lewej stronie, sekcja Moja skrzynka).

I to tyle!

Profil na nowy dom

Jeśli składając wniosek online dołączymy wszystkie potrzebne dokumenty - urzędnik zamelduje nas od razu po otrzymaniu zgłoszenia. Jeśli dołączamy skany dokumentów, możemy zostać poproszeni o ich oryginały.

Warto sprawdzać swoją skrzynkę na Mój GOV, by nie przegapić wiadomości z urzędu.

- Tylko w tym roku z naszej e-usługi skorzystało już ponad 20 tysięcy osób. Od dnia jej uruchomienia w styczniu 2018 r. zrobiło to ponad 120 tysięcy Polaków – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Przez internet możemy też sprawdzić, czy urzędnik już nas zameldował. Wystarczy sprawdzić swoje dane w rejestrze PESEL. Aby to zrobić także potrzebujemy profilu zaufanego. To kolejny dowód na to, że naprawdę warto go mieć - dodaje szef MC.

e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak założyć profil zaufany przez internet – obejrzyj instruktaż. https://youtu.be/5zvWIQ7cLVU

Sprawdź swoje dane w rejestrze PESEL. https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoje-dane-w-rejestrze-pesel

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.03.2020, 12:51
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii