Newsletter

MC: Przychodzi cyfryzacja do lekarza... (komunikat)

11.07.2019, 18:55aktualizacja: 11.07.2019, 18:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MC informuje:

Przychodzi cyfryzacja do lekarza…

Profil Zaufany potwierdzimy w przychodni lekarskiej, e –receptę zrealizujemy dzięki e-dowodowi, na wizytę u lekarza zarejestrujemy się korzystając z aplikacji mObywatel. To nie wizja Polski naszych prawnuków. Tak będzie już niebawem.

To największy w historii pakiet zmian służący przyspieszeniu informatyzacji systemu ochrony zdrowia. O czym mowa? O przyjętym we wtorek przez Radę Ministrów, a przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia, projekcie ustawy wdrażającej rozwiązania dotyczące tzw. e-zdrowia.

Profil Zaufany potwierdzisz u lekarza

– To kolejny milowy krok w naszych działaniach. Dzięki świetnej współpracy z Ministerstwem Zdrowia zadbaliśmy o to, by ze zmian mogli skorzystać wszyscy Polacy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Dzięki nowej możliwości potwierdzania Profilu Zaufanego, stanie się on jeszcze bardziej popularny, a dzięki niemu jeszcze więcej osób będzie korzystało z naszych e-usług – dodaje szef MC.

Przypomnijmy, Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możemy potwierdzać swoją tożsamość w Internecie. Dzięki niemu np. zgłosimy narodziny dziecka, złożymy wniosek o 500+, o nowy dowód osobisty, zameldujemy się, ale również załatwimy online szereg innych spraw. Z Profilu Zaufanego korzystają obecnie już niemal 4 miliony Polaków.

Przyjęte przez Radę Ministrów przepisy przewidują, że pracownik przychodni, lekarz, pielęgniarka, położna (którzy otrzymają odpowiednie uprawnienia) będą mogli potwierdzać Profile Zaufane. W trakcie wizyty będzie też można założyć Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

IKP to internetowa aplikacja, w której możemy znaleźć m.in. swoje e-recepty, historię leczenia, e-skierowania i inne usługi związane ze zdrowiem. Aby zdobyć dostęp do tych wszystkich informacji trzeba mieć jedynie Profil Zaufany.

Jeśli chcesz założyć Profil Zaufany, wejdź na www.pz.gov.pl

mObywatel w przychodni

To nie wszystkie zmiany. Po wejściu w życie nowych przepisów pacjenci będą mogli zarejestrować się przychodni przy pomocy naszej aplikacji mObywatel. Natomiast dzięki e-dowodom będą mogli wygodnie zrealizować swoje e-recepty.

mObywatel to bezpłatna i oficjalna rządowa aplikacja na smartfony. Dzięki niej zyskujesz szybki dostęp do elektronicznych dokumentów. Możesz z niej korzystać, jeśli masz telefon z systemem operacyjnym iOS lub Android.

To niejako wirtualny portfel, w którym trzymamy dokumenty. Jakie? Po pierwsze – odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego, czyli mTożsamość. Dzięki niej już dziś możemy wylegitymować się we wszystkich tych sytuacjach, gdzie nie jest wymagany dowód osobisty czy paszport, np. przy zakładaniu kart lojalnościowych, przy rejestracji w ramach usług takich jak siłownie, sklepy, usługi medyczne, usługi hotelarskie. Od 23 kwietnia nie musimy też mieć dowodu osobistego, by odebrać list polecony. Wystarczy mObywatel.

– Dziś z mObywatela korzysta blisko 300 tysięcy osób. Obecnie oferujemy w niej trzy usługi: mTożsamość, mPojazd i mLegitymację dla uczniów – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Wkrótce trafi tam także mLegitymacja studencka i e-recepta. Aby aktywować aplikację w telefonie – potrzebujemy Profilu Zaufanego – dodaje szef MC.

Koniec z pieczątkami

Dzięki wprowadzanym zmianom możliwe stanie się wdrożenie e-recepty transgranicznej, czyli recepty do zrealizowania w innych krajach Unii Europejskiej. W ramach cyfryzacji i elektronicznego obiegu dokumentów zlikwidowany zostanie także obowiązek stosowania przez lekarzy pieczątek.

Więcej o zmianach na stronach Kancelarii Premiera: https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/decyzje-rzadu/projekt-ustawy-o-zmianie-niektorych-ustaw-w-zwiazku-z-wdrazaniem-rozwiazan.html

Przyjęte przez Radę Ministrów przepisy trafią teraz pod obrady Sejmu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.07.2019, 18:55
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii