Newsletter

MKiDN: Konkurs na wystawę w Sobiborze w zgodzie z prawem i historią (komunikat)

12.04.2019, 15:30aktualizacja: 12.04.2019, 15:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MKIDN informuje:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze zdumieniem odbiera doniesienia rosyjskich mediów o rzekomym wyłączeniu z konkursu na aranżację plastyczną wystawy stałej w Muzeum i Miejscu Pamięci w Sobiborze rosyjskich oferentów.

Państwowe Muzeum na Majdanku ogłosiło otwarty konkurs na najlepszą aranżację plastyczną przygotowywanej wystawy stałej dla Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze. Niemiecki nazistowski obóz zagłady (1942–1943). Oddział Państwowego Muzeum na Majdanku w styczniu 2019 roku. Konkurs został zorganizowany zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych oraz w oparciu o regulamin dostępny na stronie internetowej Muzeum. Wszyscy oferenci, którzy przesłali wnioski niepełne bądź posiadające inne uchybienia, zostali wezwani do ich uzupełnienia. Jeśli tego nie zrobili, zostali zgodnie z przepisami wykluczeni z dalszego udziału w postępowaniu. Żaden z wykluczonych podmiotów nie odwołał się od decyzji Muzeum. Postępowania konkursowe jest prowadzone zgodnie z obowiązującą w Polsce ustawą Prawo zamówień publicznych.

Posądzanie Muzeum o pominięcie w scenariuszu wystawy roli, jaką Aleksander Peczerski odegrał w przygotowaniu powstania więźniów niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze, jest tezą kłamliwą, nie popartą żadnymi faktami. Polska i jej instytucje potrafią docenić bohaterów bez względu na ich pochodzenie.

MKIDN przypomina, że prace nad utworzeniem upamiętnienia w miejscu byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze są przedmiotem starań Polski od ponad 10 lat. Od 2010 r. działa Komitet Sterujący Muzeum-Miejsca Pamięci, którego członkami są przedstawiciele Holandii, Izraela, Słowacji i Polski. W 2012 r. teren Sobiboru został ustanowiony oddziałem Państwowego Muzeum na Majdanku. Rosja, podobnie jak 9 pozostałych państw, których obywatele ginęli w lesie pod Włodawą, została zaproszona do współpracy przy projekcie w 2014 r. Strona rosyjska nie uczestniczy w pracach Komitetu Sterującego, ale w żaden sposób nie jest wykluczana ani pomijana w pracach związanych z realizacją tego projektu, a jej przedstawiciele są zawsze zapraszani do udziału w oficjalnych uroczystościach upamiętniających rocznicę powstania w Sobiborze.

Publikacja rosyjskich mediów miała miejsce 10 kwietnia – w czasie, gdy Polacy wspominają Katyń, kiedy upamiętniają ofiary jednej z największych sowieckich zbrodni, a od 9 lat oddają hołd również ofiarom katastrofy smoleńskiej. Narracja, jakoby Polska tworzyła "nową historię" i wymazywała z niej ślady "bohaterskich" Sowietów jest kolejną próbą odwracania znaczeń, chęci zacierania pamięci o ponurych zbrodniach NKWD i dyskredytacji Polaków w oczach opinii publicznej w Rosji i poza nią za rzekomą "rusofobię". I tak należy traktować te doniesienia.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.04.2019, 15:30
Źródło informacji MKiDN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ