Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Sprostowanie MSZ w związku z publikacją oko.press „Kłamczuszki z Polski w ONZ. PiS udaje, że przestrzega praw człowieka, ale nikt mu nie wierzy” z dnia 10 maja 2017 roku
W związku z publikacją serwisu oko.press pt. „Kłamczuszki z Polski w ONZ. PiS udaje, że przestrzega praw człowieka, ale nikt mu nie wierzy” z dnia 10 maja 2017 roku autorstwa Agaty Ambroziak informujemy, że zawarto w niej nieprawdziwe i nierzetelne informacje.
Nie jest prawdą, że „Przedstawiciele wszystkich resortów rządu PiS pojechali do Genewy, by Radzie Praw Człowieka przy ONZ przedstawić sprawozdanie z ochrony praw człowieka w Polsce.” Informujemy, że w skład delegacji weszli przedstawiciele resortów najbardziej zaangażowanych w przygotowanie rządowego raportu: MSZ, MS, MSWiA, MZ, MEN, MRPiPS, Prokuratury Krajowej, jak również przedstawiciele Urzędu ds. Cudzoziemców, Służby Więziennej, KG Policji i Straży Granicznej.
W odniesieniu do stwierdzenia, że „Rząd PiS pochwalił się w ONZ, że wytrwale broni praw człowieka, szczególnie praw kobiet i osób LGBTQ” informujemy, że delegacja Polski odnosiła się do konkretnych rekomendacji i pytań ze strony państw członkowskich ONZ. W swoich odpowiedziach delegacja RP odnosiła się do obecnych ram prawnych oraz instytucjonalnych w obszarze ochrony i promocji praw człowieka.
Nierzetelne jest również sformułowanie, że „Do współtworzenia raportu MSZ nie zaprosiło żadnych organizacji pozarządowych.” Wyjaśniamy, że podstawą Powszechnego Przeglądu Okresowego (UPR) są trzy dokumenty: 1) raport krajowy przygotowywany przez rząd danego państwa; 2) raport Biura Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka, zawierający zestawienie informacji z raportów poszczególnych ciał traktatowych; 3) raport organizacji pozarządowych. Raporty te tworzone są niezależnie – każda ze stron ma możliwość przedstawienia swojej perspektywy. Taka sama procedura został zachowana w przypadku poprzedniego raportu Polski w 2012 r.
Nieprawdziwe jest sformułowanie, że „Wbrew procedurze rząd ani nie przedstawił obywatelom wyników wdrażania rekomendacji ONZ, ani nie odbył spotkań konsultacyjnych." Informujemy, że Polska przedstawiła śródokresowy raport z wdrażania rekomendacji w 2014 r. oraz raport „pełny” za okres 2012-2016. Zgodnie z praktyką w ramach procesu UPR, dokumenty te zostały opublikowane na stronie internetowej Biura Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka - OHCHR (zakładka dotycząca UPR). Zwracamy także uwagę, że spotkanie z NGOs odbyło się 2 grudnia 2016 r. Miało na celu zaprezentowanie organizacjom struktury raportu rządowego oraz zwrócenie przez NGOs uwagi na istotne z ich perspektywy kwestie w kontekście UPR. Wśród NGOs, które wzięły udział (liczba zaproszonych organizacji była większa) w spotkaniu, znalazły się: Amnesty International Polska, Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Fundacja Christiani, Fundacja Panoptykon, Fundacja Dzieci Niczyje, Fundacja Jeden z Nas, Fundacja Rodzić Po Ludzku, Fundacja „Sławek”, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, Kampania Przeciwko Homofobii, Lambda, La Strada, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, Sieć Obywatelska „Watchdog”, Stowarzyszenie Koalicja KARAT, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Związek Dużych Rodzin 3Plus.
Ponadto, niewłaściwe jest twierdzenie, że „Organizacje działające na rzecz równości nie dostały też raportu od ministerstwa. Musiały go „zdobyć”.” Raporty, które są podstawą przeglądu UPR, są powszechnie dostępne i publikowane na stronie OHCHR. Taką informację MSZ przekazało również podczas spotkania z organizacjami pozarządowymi 2 grudnia 2016 r.
Nie jest również prawdą, że „Politycy PiS odpowiadali na obawy państw członkowskich, w tym szczególnie stanowcze głosy Szwecji, Kanady, Australii, Brazylii, Słowenii, Islandii a także sąsiedzkich Czech.” Pragniemy podkreślić, że w skład delegacji RP nie weszli politycy PiS, ale urzędnicy.
W związku z powyższym, zwracamy się z wnioskiem o sprostowanie wskazanych nieprawidłowych informacji, które wprowadzają w błąd opinię publiczną i apelujemy o dochowanie szczególnej staranności i rzetelności przy redakcji materiałów prasowych. Prosimy również o usunięcie ze strony internetowej informacji wskazanych jako nieprawdziwe oraz o ich nierozpowszechnianie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)
kom/ agzi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 15.05.2017, 17:35 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |