Newsletter

Muzyka i góry - XXVIII edycja Sounds of the Dolomites

09.08.2022, 11:30aktualizacja: 09.08.2022, 14:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Festiwal Sounds of the Dolomites/fot. Daniele Lira - Mario Brunello - pomysłodawca festiwalu
Festiwal Sounds of the Dolomites/fot. Daniele Lira - Mario Brunello - pomysłodawca festiwalu
Na spragnionych muzyki klasycznej, jazz, folk czy współczesnej prezentowanej wśród szczytów gór czeka jedyny w swoim rodzaju festiwal. W dniach 22.08-23.09.2022 r. I Suoni delle Dolomiti (Dźwięki Dolomitów) cieszyć będzie zarówno pasjonatów aktywnego wypoczynku, jak i wielbicieli muzyki na żywo w malowniczej górskiej scenerii regionu Trentino we Włoszech.

Podczas festiwalu światowej klasy muzycy i odkrywcy górskich przygód spotykają się u podnóża wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO Dolomitów. Dźwięki instrumentów przenikają się tu z otaczającym krajobrazem, tworząc przestrzeń do rozmowy między artystami, publicznością i naturą. Wstęp na koncerty (w sumie będzie ich 17) jest bezpłatny.

Festiwal rozpocznie się 22.08 w Malga Tassula w Dolomitach Brenta koncertem Radiodervish, który będzie hołdem dla Franco Battiato. Dwa dni później, w Camp Centener nad Madonna di Campiglio, wystąpi berlińska piosenkarka i autorka tekstów o bluesowym brzmieniu - Alice Phoebe Lou.

Dla miłośników klasyki

26.08 na Monte Agnello w Val di Fiemme, u podnóża masywu Latemar wybrzmią dźwięki holenderskiej orkiestry smyczkowej o międzynarodowej renomie - Amsterdam Sinfonietta, otwierając tym samym program muzyki klasycznej Festiwalu. Natomiast 2.09 w Dolomitach Brenta wystąpi Ensemble Zefiro, jedna z najbardziej docenianych formacji muzyki dawnej i barokowej.

W otoczeniu chat i łąk doliny, 5.09 na Malga Canvere usłyszymy Vittorio Ghielmi i Suonaru Parlente Orchestra, a 14.09 przy Jeziorze Bombasel wystąpi Trio Italiano d’Archi. Następnie 16.09 łąki Vallesinella Alta powitają Arde Trio. Ostatnie wydarzenie poświęcone muzyce klasycznej, będzie miało miejsce 19.09 w schronisku Pertini u podnóża Sassolungo. Wystąpią tam skrzypaczka Alena Baeva i wiolonczelistka Anastasia Kobekina.

Rytmy i style z całego świata

U stóp Pale di San Martino, 31.08 połączą się głosy Accent, projektu muzycznego, którego znakiem rozpoznawczym jest jazz i śpiew a cappella. 7.09 w schronisku Cacciatore w Val d’Ambiez, duet Jeana Louisa Matiniera (akordeon) i Kevina Seddiki (gitara) wystąpi z projektem „Rivages”. Dwa dni później pokaz, łączący swing, cygański jazz, afrykańsko-amerykańskie i latynoskie rytmy będzie udziałem kwartetu Hali Gwardii. 18.09 zaś w Passo Lavaze, w specjalnym hołdzie dla muzyki Chicka Corea, spotkają się Andra Dulbecco, Alessandro Bianchini, Marco Micheli i Nicola Angelucci.

29.08 na naturalnym tarasie widokowym Pra Martin Marco Paolini i gitarzysta Aberto Zilotto wystąpią o świcie w projekcie poświęconym pisarzowi Luigiemu Meneghello.

Natomiast w dniach 10-12.09 zaplanowano w Dolomitach Brenta muzyczny trekking. Projekt zrealizuje Mario Brunello (pomysłodawca festiwalu) wspólnie z Gevorgiem Dabaghyanem. Udział w trekkingu jest płatny i wymaga rezerwacji. Zwieńczenie wędrówki nastąpi na łąkach Malga Brenta Bassa. Muzycy wystąpią tam wraz z Narodowym Chórem Kameralnym Armenii i Dabaghyan Duduk Trio. Koncert połączy echa historycznych ormiańskich melodii klasztornych z sakralnymi polifoniami europejskimi, a także z tradycyjnymi pieśniami ludowymi i akcentami tanecznymi, zakorzenionymi w historii dawnych kontynentów.

Zamknięcie edycji 2022 odbędzie się 21.09 w Villa Welsperg w Val Canali. Stefano Belisari, artysta znany jako Elio, z pięcioma innymi ekstrawaganckimi muzykami, złoży hołd wielkiemu Enzo Jannacciemu. Max Gazzè - gość imprezy finałowej 23.09 w Val San Nicolo-Val di Fassa, zaprezentuje śródziemnomorskie rytmy, w których przebrzmiewają także zachodnie akcenty, a Północ i Południe łączą się w charakterystyczną dla twórcy muzyczną sygnaturę.

Więcej informacji: https://www.visittrentino.info/en/isuonidelledolomiti

Źródło informacji: visittrentino.info

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.08.2022, 11:30
Źródło informacji visittrentino.info
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii