Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Organizatorzy konkursu na najlepszą linię melodyczną do tekstu wiersza Jacka Kaczmarskiego, Fundacja Grand Press i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, otrzymali 364 zgłoszenia, spośród których jury wybrało zwycięską kompozycję.
Nadesłane utwory oceniali Jan Emil Młynarski (przewodniczący), Jacek Bończyk, Weronika Mirowska, Adam Nowak i Jacek Tarkowski.
Konkurs skierowany był do polskich kompozytorów, a jego przedmiotem były wyłącznie kompozycje oryginalne, wcześniej niepublikowane, niewykonywane oraz nienagrodzone w innych konkursach.
Jan Emil Młynarski, przewodniczący, po posiedzeniu jury stwierdził:
„Tegoroczna edycja konkursu zdecydowanie zaskoczyła nas ilością zgłoszeń. Spośród ponad 300 wybraliśmy propozycję, która z wiersza Jacka Kaczmarskiego czyni piosenkę. Powstał nowy osobny byt, z osobistą wizją kompozytora, bez kompleksów wobec niezwykle charakterystycznej i wyrazistej twórczości Kaczmarskiego. Zwycięskiemu autorowi udało się napisać piosenkę z Jackiem Kaczmarskim, a nie jedynie ułożyć melodię do jego wiersza, próbując naśladować jego styl. Tego szukaliśmy jako jury”.
Zwycięzcą konkursu został Kuba Blokesz, wokalista, gitarzysta, twórca piosenek i producent muzyczny. Laureat kilkunastu festiwali piosenki. Współpracował z takimi artystami jak J. Nohavica, A. Poniedzielski, P. Machalica, R. Kołakowski, S. Brzozowski, J. Satanowski czy B. Sobczuk. Wydał trzy płyty „Lwów. Szkice miejskie” (poezja ukraińska z muzyką Blokesza), „Morawska Brama" (piosenki czeskie w tłumaczeniach Blokesza) i „Śpiewnik młodzieńczy” (piosenki w pełni autorskie). Był kompozytorem i producentem na dwóch albumach z tekstami świętych karmelitanek i karmelitów, gdzie jego piosenki zaśpiewały gwiazdy estrady. W Polskim Radiu Rzeszów prowadził autorski program muzyczny „60do40". Podczas pandemii przeniósł swoją działalność do internetu, tworząc serię „Liga Mistrzów”, czyli recitale poświęcone mistrzom piosenkopisarstwa.
Laureat otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. złotych.
Uroczysta gala Medalu Wolności Słowa odbędzie się 30 sierpnia 2024 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku i transmitowana będzie na żywo w TVN24 oraz na portalach patronów medialnych. Wydarzenie uświetni koncert polskich artystów z towarzyszeniem Tarkowski Orkiestra.
KONTAKT:
Daria Sieracka
Head of Marketing
e-mail: d.sieracka@fundacjagrandpress.pl
tel. +48 515 072 524
Źródło informacji: Fundacja Grand Press
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 29.07.2024, 13:12 |
Źródło informacji | Fundacja Grand Press |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
#IJHARSnaFerie - czyli nie dajmy się oszukać nie tylko podczas ferii w sklepie i restauracji PAP
Bezpieczne ferie to także bezpieczny i świadomy swoich praw konsument - przypomina przed rozpoczynającą się zimową przerwą w zajęciach szkolnych Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) i podpowiada, w jaki sposób wybierać produkty spożywcze dobrej jakości i nie dać się oszukać.- 17.01.2025, 10:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Zbliża się 18. rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego: legendy polskiego reportażu PAP
23 stycznia minie 18 lat od śmierci Ryszarda Kapuścińskiego (1932-2007), najczęściej, obok Stanisława Lema, tłumaczonego za granicą polskiego autora. Pomimo upływu czasu wciąż stanowi on niedościgniony wzór oraz inspirację dla kolejnych pokoleń dziennikarzy, o czym świadczyło rekordowe zainteresowanie wznowioną po latach Nagrodą PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego.- 13.01.2025, 09:00
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: PAP
-
Image
Laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji, słuchając Pendereckiego PAP
Słuchając „Siedmiu bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji. Choć znawcy bardziej analizowali fragmenty utworu, to jego odbiór emocjonalny nie różnił się w zależności od stopnia przygotowania odbiorców - pokazał eksperyment UJ.- 03.01.2025, 09:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce