Newsletter

Niesamowity świat roślin i zwierząt w pałacu wilanowskim

07.05.2021, 08:00aktualizacja: 07.05.2021, 08:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie - grafika
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie - grafika
Wystawa „Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza” dostępna w pałacu wilanowskim do 14 sierpnia 2021 r. Na publiczność czekają wyjątkowo piękne, barwne ryciny z wizerunkami roślin i zwierząt, unikatowe albumy przyrodnicze oraz zbiory ceramiki, w tym miśnieńska porcelana.

Widzowie mogą oglądać unikatową pod względem artystycznym kolekcję XVII- i XVIII-wiecznych rycin oraz albumów przyrodniczych, rzadko udostępnianych z powodu wrażliwości na działanie światła. Wśród nich prezentowany jest piękny XIX-wieczny porcelanowy serwis deserowy z dekoracjami inspirowanymi słynną zastawą „Flora Danica” oraz finezyjne wazony - rzeźbiarskie kreacje Johanna Joachima Kändlera, wirtuoza miśnieńskiej porcelany, pochodzące z kolekcji wilanowskiej.

W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie od 7 maja 2021 r. można podziwiać łącznie blisko 400 dzieł sztuki – niemal 250 grafik z wizerunkami egzotycznych ryb, ponad 50 oryginalnych wielkoformatowych plansz z przedstawieniami bajecznych ptaków i różnych gatunków roślin, ponad 40 atlasów flory i fauny, w tym 4 edycje najważniejszego dzieła Sibylli Merian, i kilkadziesiąt cennych wyrobów z porcelany.

Wśród dzieł graficznych na szczególną uwagę zasługują ryciny z opracowań autorstwa Ulissesa Aldrovandiego, Georges’a Cuviera, François Levaillanta, czy Pierrea-Josepha Redoutégo. W swoim czasie te wyrafinowane dzieła wyznaczyły standard i niemal ponadczasowy styl przyrodniczych ilustracji.

Uwagę przyciągają także ryciny z „Metamorphosis insectorum Surinamensium […]” – najważniejszego dzieła Marii Sibylli Merian, podsumowującego jej samodzielne badania. Ta niezwykła artystka i entomolożka dwa lata żyła wraz z córką w Surinamie, holenderskiej kolonii w Ameryce Południowej. Prowadziła tam badania nad owadami, pająkami, płazami i roślinami, opisując je i uwieczniając w akwarelach.

Dawne atlasy historii naturalnej przywołują historyczny moment narodzin naukowego opisywania przyrody, łączą naukową potrzebę poznawania i opisywania świata z artystycznym zachwytem nad wspaniałością natury. Prowokują też do pogłębionej refleksji o współczesności – zastanowienia nad tempem rozwoju cywilizacyjnego i potrzebą zrównoważonego korzystania z zasobów planety.

Aranżacja wystawy koresponduje z architekturą pałacowych wnętrz i ideałem ziemiańskiego życia w zgodzie z naturą, tak żywym w dawnej królewskiej rezydencji Jana III. Związki między światem kultury i światem natury można kontemplować w zaciszu otaczających pałac kwitnących ogrodów, a także poszukując tropów fauny i flory w dekoracjach królewskich apartamentów.

Wystawa swoją premierę miała w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie w 2020 r. W nowej, wzbogaconej wilanowskiej odsłonie zbiory Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN oraz Biblioteki PAU i PAN w Krakowie uzupełniają obiekty z Biblioteki Narodowej w Warszawie, dzieła rzemiosła artystycznego z kolekcji wilanowskiej oraz ryciny z kolekcji prywatnej.

Dla pasjonatów roślin i zwierząt przygotowano wiele różnorodnych aktywności edukacyjnych. Publiczność może korzystać z licznych wykładów, warsztatów przyrodniczych, artystycznych, kaligraficznych i kulinarnych, spotkań z mistrzami opowiadania. Program uzupełniają dostępne na stronie internetowej liczne artykuły popularnonaukowe na temat tajemnic przyrody i jej odzwierciedlenia w sztuce.

Więcej informacji: https://www.wilanow-palac.pl

Organizatorzy: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Międzynarodowe Centrum Kultury

Współpraca: Biblioteka Naukowa PAU i PAN w Krakowie, Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie, Biblioteka Narodowa

Patronat: Europejski Szlak Ogrodów Historycznych

Patronat medialny: TVP Kultura, Polskie Radio RDC, Polska Times, Warszawa Nasze Miasto

Partnerzy: Green Designers, KingLed, Multidekor, Pro4Media

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Źródło informacji: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.05.2021, 08:00
Źródło informacji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ