Newsletter

Obrazy ze zbioru Banku Pekao obejrzymy do 11 czerwca w Pałacu Czapskich

18.05.2023, 14:28aktualizacja: 18.05.2023, 15:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/M. Kmieciński
PAP/M. Kmieciński
Fałat, Kossak, Dominik, Dwurnik - to tylko niektórzy artyści, których dzieła można podziwiać do 11 czerwca 2023 r. na wystawie „Koloryt rozmaitości. Sztuka ze zbiorów Banku Pekao S.A.” w Pałacu Czapskich. Wyeksponowano na niej ponad 50 prac namalowanych między 1900 a 1997 r. przez 23 artystów. W trakcie Nocy Muzeów 13 maja dodatkową atrakcją było malowanie figury żubra - symbolu Banku Pekao, przez studentów ASP.

Prace na wystawie „Koloryt rozmaitości. Sztuka ze zbiorów Banku Pekao S.A.”, zaprezentowanej w budynku rektoratu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zostały wyselekcjonowane z imponującego zbioru liczącego ponad 1200 obiektów z obszaru sztuk pięknych, wizualnych i użytkowych. Kolekcja jest obecnie poddawana digitalizacji i wkrótce zgromadzone w niej dzieła, wraz z informacjami na temat twórców, będzie można obejrzeć w wirtualnej Galerii Sztuki Banku Pekao.

Jacek Praszałek, pracownik Banku Pekao, który koordynuje współpracę z warszawską ASP, wskazał, jak ważne jest dla banku uczestnictwo w procesach kulturotwórczych, czemu służy m.in. bardzo dobra współpraca z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.

„Wspólnie z ASP przygotowaliśmy wystawę >>Koloryt rozmaitości<<, jednak na tym nasza współpraca się nie kończy, ponieważ wraz z uczelnią pracujemy nad serią filmów o artystach, których dzieła zgromadził bank w swojej kolekcji. Pierwszy był film o Wyspiańskim z 2021 r., który powstał z okazji wystawienia projektu polichromii >>Bratki<< w William Morris Gallery w Londynie” - powiedział Jacek Praszałek.

Dodał, że w planach jest nagranie czterech kolejnych filmów, z których pierwszy będzie dotyczył byłego rektora ASP Adama Myjaka - twórcy rzeźby żubra, która stała przed warszawską siedzibą banku w al. Żwirki i Wigury, a która wkrótce zostanie przeniesiona do nowej siedziby przy ul. Burakowskiej.

Magdalena Sołtys z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, kurator wystawy „Koloryt rozmaitości” i autorka jej ekspozycji podkreśla, że Bank Pekao, podejmując się roli mecenasa, wspiera rozwój kultury poprzez m.in. współfinansowanie zakupu dzieł sztuki i wzbogacanie zbiorów narodowych, renowację historycznych obiektów, animowanie projektów artystycznych oraz tradycyjną, innowacyjną promocję sztuk pięknych.

„Wystawę anonsuje obraz >>Pałac Czapskich<< Edwarda Dwurnika, namalowany w 1997 r. Dwurnik był absolwentem ASP w Warszawie i uwiecznił budynek rektoratu, który oprócz funkcji reprezentacyjnych prowadzi bardzo rozbudowaną, bardzo ambitną działalność kulturalną” - podkreśla Magdalena Sołtys.

Na bogatą kolekcję banku składają m.in. prace klasyków: Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Wojciecha Kossaka, Juliana Fałata, Józefa Mehoffera, Zygmunta Waliszewskiego, jak i artystów współczesnych: Tadeusza Dominika, Jerzego Nowosielskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Franciszka Starowieyskiego czy Bożenny Biskupskiej.

Gościom odwiedzającym Pałac Czapskich podczas sobotniej Nocy Muzeów podobał się także sposób, w jaki wyeksponowano dzieła.

„Bank dokonał pierwszej selekcji materiału, a kolejnej podjęłam się osobiście, biorąc pod uwagę zarówno kwestie techniczne, jak i założenia tematyczne, powinowactwa estetyczne czy narracyjne. Zestawiłam prace artystów i artystek, których twórczość rozpościera się między (nową) figuracją a abstrakcją, pejzażem natury a pejzażem miasta, baśnią a ikoną, martwą naturą a żywą metaforą, kapizmem a hiperrealizmem, spokojem a dzikością” - mówiła Magdalena Sołtys, kurator wystawy i twórczyni koncepcji ekspozycji.

Wystawę „Koloryt rozmaitości. Sztuka ze zbiorów Banku Pekao S.A.” będzie można obejrzeć w Pałacu Czapskich - budynku rektoratu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie do 11 czerwca.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 18.05.2023, 14:28
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii