Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Prace na wystawie „Koloryt rozmaitości. Sztuka ze zbiorów Banku Pekao S.A.”, zaprezentowanej w budynku rektoratu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zostały wyselekcjonowane z imponującego zbioru liczącego ponad 1200 obiektów z obszaru sztuk pięknych, wizualnych i użytkowych. Kolekcja jest obecnie poddawana digitalizacji i wkrótce zgromadzone w niej dzieła, wraz z informacjami na temat twórców, będzie można obejrzeć w wirtualnej Galerii Sztuki Banku Pekao.
Jacek Praszałek, pracownik Banku Pekao, który koordynuje współpracę z warszawską ASP, wskazał, jak ważne jest dla banku uczestnictwo w procesach kulturotwórczych, czemu służy m.in. bardzo dobra współpraca z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.
„Wspólnie z ASP przygotowaliśmy wystawę >>Koloryt rozmaitości<<, jednak na tym nasza współpraca się nie kończy, ponieważ wraz z uczelnią pracujemy nad serią filmów o artystach, których dzieła zgromadził bank w swojej kolekcji. Pierwszy był film o Wyspiańskim z 2021 r., który powstał z okazji wystawienia projektu polichromii >>Bratki<< w William Morris Gallery w Londynie” - powiedział Jacek Praszałek.
Dodał, że w planach jest nagranie czterech kolejnych filmów, z których pierwszy będzie dotyczył byłego rektora ASP Adama Myjaka - twórcy rzeźby żubra, która stała przed warszawską siedzibą banku w al. Żwirki i Wigury, a która wkrótce zostanie przeniesiona do nowej siedziby przy ul. Burakowskiej.
Magdalena Sołtys z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, kurator wystawy „Koloryt rozmaitości” i autorka jej ekspozycji podkreśla, że Bank Pekao, podejmując się roli mecenasa, wspiera rozwój kultury poprzez m.in. współfinansowanie zakupu dzieł sztuki i wzbogacanie zbiorów narodowych, renowację historycznych obiektów, animowanie projektów artystycznych oraz tradycyjną, innowacyjną promocję sztuk pięknych.
„Wystawę anonsuje obraz >>Pałac Czapskich<< Edwarda Dwurnika, namalowany w 1997 r. Dwurnik był absolwentem ASP w Warszawie i uwiecznił budynek rektoratu, który oprócz funkcji reprezentacyjnych prowadzi bardzo rozbudowaną, bardzo ambitną działalność kulturalną” - podkreśla Magdalena Sołtys.
Na bogatą kolekcję banku składają m.in. prace klasyków: Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Wojciecha Kossaka, Juliana Fałata, Józefa Mehoffera, Zygmunta Waliszewskiego, jak i artystów współczesnych: Tadeusza Dominika, Jerzego Nowosielskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Franciszka Starowieyskiego czy Bożenny Biskupskiej.
Gościom odwiedzającym Pałac Czapskich podczas sobotniej Nocy Muzeów podobał się także sposób, w jaki wyeksponowano dzieła.
„Bank dokonał pierwszej selekcji materiału, a kolejnej podjęłam się osobiście, biorąc pod uwagę zarówno kwestie techniczne, jak i założenia tematyczne, powinowactwa estetyczne czy narracyjne. Zestawiłam prace artystów i artystek, których twórczość rozpościera się między (nową) figuracją a abstrakcją, pejzażem natury a pejzażem miasta, baśnią a ikoną, martwą naturą a żywą metaforą, kapizmem a hiperrealizmem, spokojem a dzikością” - mówiła Magdalena Sołtys, kurator wystawy i twórczyni koncepcji ekspozycji.
Wystawę „Koloryt rozmaitości. Sztuka ze zbiorów Banku Pekao S.A.” będzie można obejrzeć w Pałacu Czapskich - budynku rektoratu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie do 11 czerwca.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 18.05.2023, 14:28 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Julien's prezentuje aukcję „Channel Surfing” będącą uczczeniem historii telewizji na świecie
- 16.04.2025, 09:43
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: PR Newswire
-
Image
RevitaLash® Cosmetics ogłasza zamiar zebrania 10 milionów dolarów na wsparcie inicjatyw na rzecz walki z rakiem piersi
- 16.04.2025, 09:05
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
„Światy Łączone Słowami” - prezentacja programu Republiki Korei - Gościa Honorowego Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 2025
Korea to kraj o niezwykle bogatej historii i kulturze, głęboko zakorzeniony w tradycji, a jednocześnie innowacyjny i wyznaczający światowe trendy w wielu dziedzinach. Zachwyca przy tym sztuką, muzyką i tańcem, ale przede wszystkim - literaturą, która zdobywa serca czytelników na całym świecie. Republika Korei jest gościem honorowym Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, które w tym roku odbędą się od 15 do 18 maja w Pałacu Kultury i Nauki, na placu Defilad i po raz pierwszy także w przestrzeniach Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Bogaty i różnorodny program wydarzeń pod hasłem „Światy Łączone Słowami” jest zaproszeniem do bliższego kontaktu z literaturą, kulturą i sztuką współczesnej Korei oraz odkrycia, jak wiele nas łączy.- 15.04.2025, 13:26
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Fundacja Historia i Kultura
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ