Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Chcesz dowiedzieć się więcej o deklaracji Schumana, która dała początek Unii Europejskiej, jaką dziś znamy? Odwiedź wirtualną wystawę na stronie @Europeanaeu” – pisze PE na Twitterze. Europeana jest inicjatywą Unii Europejskiej, finansowaną z unijnego programu Łącząc Europę oraz przez państwa członkowskie UE.
Wirtualną wystawę, która powstała z okazji 70. rocznicy deklaracji Schumana, można zobaczyć TUTAJ.
Wystawa dotyczy wydarzeń z roku 1950 r. W pięć lat po zakończeniu II wojny światowej, Europa nadal zmagała się z jej konsekwencjami. Ówczesny francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman zamierzał powołać nową ponadnarodową organizację, by stworzyć wspólny francusko-niemiecki rynek węgla i stali otwarty również na inne kraje europejskie. Chodziło o Europejską Wspólnotę Węgla i Stali (EWWiS).
Rządy europejskie uznały bowiem, że wspólna koordynacja produkcji stali i wydobycia węgla pozwoli zapobiec powtórzeniu się w przyszłości podobnego konfliktu, tak że wszelka wojna między odwiecznymi rywalami – Francją a Niemcami – będzie „nie tylko nie do pomyślenia, ale i fizycznie niemożliwa”.
EWWiS (założona przez: Belgię, Francję, Holandię, Luksemburg, Niemcy i Włochy) była pierwszą w historii ponadnarodową instytucją europejską, która ostatecznie przekształciła się Unię Europejską, jaką dziś znamy.
Począwszy od 1985 roku 9 maja obchodzony jest Dzień Europy.
Źródło informacji: EuroPAP News
Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.08.2021, 11:03 |
Źródło informacji | EuroPAP News |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |