Newsletter

Pleszew: Niesamowite skrzydła z drukarki 3D

01.06.2021, 18:46aktualizacja: 01.06.2021, 18:48

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Jedna z wykonawczyń płaskorzeźby, G. Galbierska była pierwszą osobą demonstrującą zastosowanie skrzydeł. Fot. Archiwum Zajezdni Kultury w Pleszew
Jedna z wykonawczyń płaskorzeźby, G. Galbierska była pierwszą osobą demonstrującą zastosowanie skrzydeł. Fot. Archiwum Zajezdni Kultury w Pleszew
Są z mączki kukurydzianej i wykonane przez drukarkę 3D. Mowa o pokaźnych podświetlanych skrzydłach, które ozdobiły mur Zajezdni Kultury w Pleszewie i z którymi można się fotografować.

Na całym świecie modne jest wykonywanie murali przedstawiających skrzydła. Daje to możliwość wykonania sobie oryginalnego „anielskiego” zdjęcia na ich tle. Pomysł został w Pleszewie podchwycony, jednak poważnie zrewolucjonizowany przez inicjatora, Przemysława Marciniaka -  dyrektora Zajezdni Kultury.  – Przede wszystkim, nasze skrzydła mają formę płaskorzeźby i profil szyn kolejowych, które są naszym znakiem rozpoznawczym z racji ulokowania Zajezdni Kultury w obiektach pokolejowych – tłumaczy P. Marciniak. Pomysł w formę projektu ubrała natomiast Anna Sobkowiak – uznana grafik i mieszkanka gminy Pleszew.

Jak się okazało, wygięcie stalowych szyn w pożądany kształt jest niemal niemożliwe. Z pomocą przyszli kolejni pleszewianie, a konkretnie Gabriela Galbierska i Miłosz Pawlak pracujący pod kierownictwem Kamila Kalińskiego. Płaskorzeźba została przez nich stworzona techniką wydruku 3D. Niesamowity jest też materiał, którego użyto. To w pełni biodegradowalna mączka kukurydziana, ale co ciekawe - skrzydła o rozpiętości ponad 3 metrów są odporne na warunki atmosferyczne. Instalacja jest nocą podświetlana, co potęguje efekt.

- Motyw torów kolejowych towarzyszy nam każdego dnia. Nawiązujemy do niego w logotypie Zajezdni Kultury. Stuletnie szyny biegną pod szklaną podłogą naszej sali widowiskowej ulokowanej w byłym warsztacie naprawy taboru.  Ten znak to metafora drogi, dążenia do realizacji wyzwań artystycznych. Każdy powinien też pamiętać, że tory kolejowe w Pleszewie to unikat na skalę światową. Zbudowane są bowiem z trzech, a nie dwóch szyn. Jedna z nich jest wspólna dla pociągów normalnotorowych i wciąż regularnie kursujących u nas pociągów wąskotorowych. Dwie pozostałe wykorzystywane są w zależności od szerokości osi danego składu – dodaje Przemysław Marciniak.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 01.06.2021, 18:46
Źródło informacji Pleszew
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii